28 Հոկտեմբեր 2016 - 14:00 AMT
Երևանում հոկտեմբերի 28-ին մեկնարկում է ReAnimania Երևանի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման 8-րդ փառատոնը։
«Շնորհավորում եմ բոլորին Անիմացիայի միջազգային օրվա կապակցությամբ։ Ամեն տարի այս օրը մենք բացում ենք փառատոնը, և Հայաստանում այսպես է նշվում միջազգային անիմացիայի տոնը։ Սա թվով 8-րդ ReAnimania-ն է, որն ունի բավականին մեծ և հաջող ծրագիր», – լրագրողներին ասել է փառատոնի հիմնադիր և տնօրեն Վրեժ Քասունին։
Փառատոնը կտևի մինչև նոյեմբերի 3-ը։ Այն կբացվի «Կարմիր կրիա» ֆրանսիական անիմացիոն ֆիլմի միջազգային պրեմիերայով, գրում է Նովոստի Արմենիա-ն։
Ներկայացված աշխատանքները կպայքարեն «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ», «Լավագույն դիպլոմային ֆիլմ», «Լավագույն երաժշտական տեսահոլովակ» և «Լիամետրաժ ֆիլմի լավագույն գաղափար» անվանակարգերում։
Փառատոնի հատուկ հյուրն է «Օսկարին» առաջադրված ռեժիսոր և անիմատոր Բիլ Փլիմփթոնը։
ReAnimania միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է Երևանում 2009-ին։ Նախագծի նխատակն անիմացիոն արվեստի օժանդակությունն է, համաշխարհային կարգի անիմատորների նոր սերնդի դաստիարակությունը և հայ անիմատորների աշխատանքների ցուցադրությունը համաշխարհային ասպարեզում, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհից լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի ցուցադրությունը։

28 Октябрь 2016 - 11:59 AMT
Восьмой Ереванский международный фестиваль анимационного кино ReAnimania стартует 28 октября в Ереване.
«Поздравляю всех с Международным днем анимации. Каждый год в этот день мы открываем фестиваль, и праздник международной анимации отмечается в Армении таким образом. Этой уже восьмая по счету ReAnimania, у которой достаточно большая и удачная программа» ,- сказал на пресс-конференции основатель и директор фестиваля Вреж Касуни, передает «Новости-Армения».
Фестиваль, который продлится до 3 ноября, откроется международной премьерой французского анимационного фильма «Красная черепаха».
Представленные работы будут бороться в номинациях «Лучший полнометражный фильм», «Лучший короткометражный фильм», «Лучший телевизионный и обучающий фильм», «Лучший дипломный фильм», «Лучший музыкальный клип» и «Лучшая идея полнометражного фильма».
Ранее сообщаловь, что в Ереван в качестве специального гостя международного анимационного кинофестиваля ReAnimania-2016 приедет номинированный на «Оскар» режиссер и аниматор Билл Плимптон.
Международный анимационный кинофестиваль ReAnimania впервые прошел в Ереване в 2009 году. Целью проекта является помощь в развитии анимационного искусства, воспитание нового поколения художников-аниматоров мирового класса и организация форума для демонстрации работ армянских аниматоров на мировой арене, а также представление армянскому зрителю образцов лучших анимационных фильмов со всего мира.