Տեղական գինեգործական բոլոր ընկերությունները ներկայացնող Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը ներկայացրել է Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին հետաքրքող նոր քարտեզ: Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին Welcome to Armenia զբոսաշրջային համաժողովի ժամանակ ասել է հիմնադրամի ծրագրերի կառավարման գծով փոխտնօրեն Վահե Ջիլավյանը:
«Քարտեզում ներառել ենք բոլոր գինեգործական ընկերություններն՝ իրենց հասցեներով, նշելով, թե որոնք ունեն գինու տուրեր, համտեսեր, ինչը և կարող է հետաքրքել 6200 տարվա գինեգործության պատմություն ունեցող երկիր այցելող զբոսաշրջիկին»,-ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը:
Վահե Ջիլավյանը տեղեկացրել է, որ երկիրը զբոսաշրջիկի համար գրավիչ են ցանկանում դարձնել նաև էնոթերապիայի՝ գինեբուժության գաղափարի շնորհիվ. «Գինեբուժությունը տարածված է զարգացած բոլոր երկրներում, որոնք խաղողագործությամբ և գինեգործությամբ են զբաղվում: Այն լուծում է նաև խմելու ոչ ենթակա գինու սպառման հարցը, այսինքն այն գինիները, որոնք որ չեն սպառվել և այլևս ենթական չեն սպառման, դրանք կարող են օգտագործվել գինեբուժության մեջ»:
Նրա խոսքով՝ էնոթերապիան կարող է ուղղված լինել ինչպես զբոսաշրջության, այնպես էլ առողջապահության ոլորտին. «2017 թվականին առողջապահության նախարարության հետ կուսումնասիրենք և կներկայացնենք գինեբուժության հետ կապված ծրագիր»:
Գինու բուժական հատկությունները մարդկությանը հայտնի են եղել դեռևս հնագույն ժամանակներից: Դրա չափավոր օգտագործումը ոչ միայն վնասակար չէ, այլ նույնիսկ համարվում է դեղ: Գինու բաղադրության մեջ կան բոլոր այն նյութերը, որոնք անհրաժեշտ են օրգանիզմի կենսագործունեությունը ապահովելու համար` սպիտակուցներ, անփոխարինելի ամինաթթուներ, ածխաջրեր, խնձորաթթու, կիտրոնաթթու, վիտամիններ և այլ շատ կենսաբանական ակտիվ միացություններ:

29 Октябрь 2016 - 07:24 AMT
Фонд виноградарства и виноделия Армении, представляющий все местные винодельческие компании, презентовала новую карту для посещающих республику туристов. Об этом на проходящей в Ереване конференции по туризму Welcome to Armenia сообщил замдиректора фонда Ваге Джилавян.
«На карте представлены все винодельческие компании, указаны их адреса и винные туры, организуемые дегустации – все, что может заинтересовать туристов, которые посещают имеющую 6200-летнюю историю виноделия страну»,– сказал он, передает Panorama.am.
Джилавян сообщил, что они хотят повысить привлекательность Армении для туристов в том числе и благодаря энотерапии (винотерапии).
«Энотерапия распространена во всех развитых странах, занимающихся виноградарством и виноделием. Она решает также проблему со сбытом вина, которое непригодно для питья», – пояснил он.
«В 2017 году с Минздравом Армении изучим сферу и представим программу по энотерапии», – сказал он.
Ранее координатор программы Welcome to Armenia Вруйр Пенесян сообщил, что конференция будет состоять из двух частей. В первой части конференции представители госведомств представят свои предложения по развитию различных направлений туризма. А вторая часть конференции будет посвящена энотерапии (винотерапии). В рамках конференции будет обсужден вопрос развития религиозного туризма в Армении.