Իտալացի կինոռեժիսորներ Պաոլո եւ Վիտորիո Տավիանի եղբայրների` Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Արտույտների ագարակը» գեղարվեստական կինոնկարը կբացի «Ոսկե ծիրան» IV միջազգային կինոփառատոնը, որը կանցնի Երեւանում հուլիսի 9-14-ը: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է կինոփառատոնի հիմնադիր եւ տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, պրեմիերային կժամանեն Տավիանի եղբայրները, սցենարի հեղինակ, հայկական ծագումով իտալացի գրող Անտոնիա Արսլանը եւ գլխավոր դերակատարներ կանադացի դերասանուհի Արսինե Խանջյանն ու ֆրանսիացի դերասան Չեկի Կարիոն, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:
Ֆիլմը պատմում է Արեւմտյան Հայաստանում ապրած եւ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայկական ընտանիքի մասին: Կինոֆիլմը հանդիսանում է Իտալիայի, Իսպանիայի, Բուլղարիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի եւ Բելգիայի համատեղ արտադրանքը, դրա բյուջեն կազմում է 9,7 մլն. եվրո:
Փառատոնի բացումը ինչպես միշտ կսկսվի Երեւանի Շարլ Ազնավուրի անվ. հրապարակում` «Մոսկվա» կինոթատրոնի մոտ, ծիրանի օրհնման արարողությունից: «Ոսկե ծիրան» առաջին միջազգային կինոփառատոնը անցել է Երեւանում 2004 թվականի հունիսի 30-հուլիսի 4-ը: Ներկա դրությամբ փառատոնը հանդիսանում է տարածաշրջանի առավել պատվավոր փառատոններից մեկը:

8 Июнь 2007 - 11:36 AMT
Фильм итальянских кинорежиссеров Паоло и Витторио Тавиани «Ферма жаворонков» о Геноциде армян откроет IV Международный кинофестиваль «Золотой абрикос», который пройдет в Ереване с 9 по 14 июля. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил учредитель и директор кинофестиваля Арутюн Хачатрян. По его словам, на премьеру приедут братья Тавиани, автор сценария, итальянская писательница армянского происхождения Антония Арслан и исполнители главных ролей – канадская актриса Арсине Ханджян и французский актер Чеки Карио, сообщает «Новости-Армения».
Фильм рассказывает об армянской семье, проживающей в Западной Армении и ставшей жертвой Геноцида армян. Кинокартина является совместным производством Италии, Испании, Болгарии, Великобритании, Франции и Бельгии, ее бюджет составил 9,7 млн. евро,
Открытие фестиваля традиционно состоится на площади Шарля Азнавура в Ереване около кинотеатра «Москва» с церемонии благословения абрикоса.
Первый международный кинофестиваль «Золотой абрикос» прошел в Ереване с 30 июня по 4 июля 2004 года. В настоящее время фестиваль считается одним из наиболее престижных в регионе.