ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 9-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ:
Այցի շրջանակում նախագահն առանձնազրույց է ունենալու Աբու Դաբի էմիրության թագաժառանգ, շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանի հետ: Նախատեսված են նաև ՀՀ նախագահի հանդիպումներն Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումի, Շարժայի կառավարիչ շեյխ դոկտոր Սուլթան ալ Քասիմիի, ԱՄԷ փոխվարչապետ, նախագահական հարցերով նախարար Շեյխ Մանսուր Բին Զայեդ Ալ-Նահյանի հետ:
Սարգսյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կայցելի նաև Աբու Դաբիի Սրբոց նահատակաց հայկական եկեղեցի, շեյխ Զայեդ Մեծ մզկիթ: ՀՀ նախագահն այցի շրջանակում հանդիպում կունենա ԱՄԷ ներդրումային և զարգացման ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Հայ-էմիրաթական բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքներով կստորագրվեն երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու փոխգործակցության խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:
Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄԷ միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1998թ. հունիսի 25-ին` Նյու Յորքում համապատասխան արձանագրության ստորագրմամբ։ Երկրների միջև մի շարք համաձայնագրեր են կնքված, այդ թվում՝ «Համաձայնագիր ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին», 2002թ. Աբու Դաբի, «Համաձայնագիր ՀՀ և ԱՄԷ առողջապահության նախարարությունների միջև առողջապահության և բժշկագիտության բնագավառներում համագործակցության մասին», 2002թ. Աբու Դաբի, «Համաձայնագիր մշակույթի բնագավառում համագործակցության մասին», 2002թ. Աբու Դաբի, «Համաձայնագիր ՀՀ և ԱՄԷ կառավարությունների միջև զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության մասին», 2007թ. Աբու Դաբի, «Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև օդային հաղորդակցության մասին», 2012թ., Աբու Դաբի:

9 Ноябрь 2016 - 07:14 AMT
Президент Армении Серж Саргсян отправился 9 ноября с официальным визитом в Объединенные Арабские Эмираты.
В рамках визита Саргсян проведет встречу с наследником эмирата Абу Даби, шейхом Мухаммадом бин Зайдом ал Нахьяном. Запланированы также встречи армянского лидера с вице-президентом ОАЭ, управляющим Дубая шейхом Мухаммадом бин Рашидом ал Мактумом, управляющим Шаржы шейхом доктором Султаном ал Касими, вице-премьером ОАЭ, министром по президентским вопросам шейхом Мансуром Бин Зайдом Ал-Нахьяном.
Саргсян посетит также армянскую церковь Святых мучеников в Абу Даби, Большую мечеть Шейха Зайда. В рамках визита президент встретится также с главами инвестиционных компаний и организаций развития ОАЭ.
По итогам двусторонних переговоров на высшем уровне будет подписан ряд документов, нацеленных на укрепление сотрудничества и углубление партнерства между Арменией и ОАЭ.
Дипломатические отношения между Республикой Армения и ОАЭ были установлены 25 июня 1998г. в Нью Йорке с подписанием соответствующего протокола. В марте 2012г. чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения в ОАЭ был назначен Гегам Гарибджанян. Посольство ОАЭ в Армении действует с февраля 2015 года. В том же месяце новый посол ОАЭ в Армении Джасем Мухаммад Аль Касеми вручил свои верительные грамоты президенту Сержу Саргсяну. Армения и ОАЭ развивают плодотворное сотрудничество в политической, экономической, научной и образовательной сферах. Позитивные перемены намечаются в торгово-экономических отношениях.