Հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը նվաճեց Մեքսիկայում կայանալիք Շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու իրավունք: Երեքշաբթի, երկրորդ շրջանի վերջին պարտիայում, Արոնյանը ոչ ոքի խաղաց Ալեքսեյ Շիրովի (Իսպանիա) հետ: Հանդիպման ընդհանուր հաշիվը գրանցվեց 3,5:2,5 միավոր ի օգուտ Արոնյանի:
Ճեմպիոնի կոչման համար մրցաշարին մասնակցելու իրավունք ժամկետից շուտ նվաճել էին Պետեր Լեկոն (Հունգարիա) եւ Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել), որոնք հինգ պարտիաներում համապատասխանաբար հաղթեցին Եվգենի Բարեեւին (Ռուսաստան) եւ Գատա Կամսկուն (ԱՄՆ) միանման 3,5:1,5 հաշվով:
Աշխարհի առաջնությանը կմասնակցեն ութ գրոսմայստերներ, որոնցից չորսն արդեն հայտնի էին: Դա աշխարհի գործող չեմպիոն Վլադիմիր Կրամնիկն է (Ռուսաստան), նրա հայրենակիցներ Պյոտր Սվիդլերը եւ Ալեքսանդր Մորոզեւիչը, ինչպես նաեւ Վիշվանաթան Անանդը (Հնդկաստան), հաղորդում է chess-portal.net-ը:

Армянский гроссмейстер Левон Аронян завоевал право на участие в Чемпионате мира по шахматам, который пройдет в Мехико. Во вторник, в последней партии второго круга Аронян сыграл вничью с Алексеем Шировым (Испания). Общий счет встречи 3,5:2,5 очка в пользу Ароняна.
Право участия в турнире за чемпионский титул досрочно завоевали Петер Леко (Венгрия) и Борис Гельфанд (Израиль), обыгравшие в пяти партиях соответственно Евгения Бареева (Россия) и Гату Камского (США) с одинаковым счетом – 3,5:1,5 очка.
В Чемпионате примут участие восемь гроссмейстеров, четверо из которых уже известны. Это действующий чемпион мира Владимир Крамник (Россия), его соотечественники Петр Свидлер и Александр Морозевич, а также Вишванатан Ананд (Индия), сообщает chess-portal.net.