16 Հունիս 2007 - 11:47 AMT
Հայաստանի Հրեական համայնքը բաց նամակ է հրապարակել, որի մեջ խորը վրդովմունք է հայտնել Ադրբեջանի եվրոպացի հրեաների գլխավոր ռաբբի Մեիր Բրուքի հայտարարությունների կապակցությամբ: Նամակի տակ ստորագրել են Հայաստանի Հրեական համայնքի նախագահ Ռիմմա Վարժապետյանը, գլխավոր ռաբբի Հերշոն Մեիր Բուրշտեյնը եւ «Մենորա» Մշակութային կենտրոնի նախագահ Վիլլի Վայները: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է նամակը ամբողջությամբ.
«2007 թվականի հունիսի 12-ին «Զերկալո» թերթում տպագրվել է Գ. Ինանջի հոդվածը, որում նա մեջբերումներ է կատարում նաեւ Ադրբեջանի եվրոպացի հրեաների գլխավոր ռաբբի Մեիր Բրուքի հետ ունեցած հարցազրույցից: Նշված հոդվածը տեղադրված է եղել նաեւ ինտերնետում:
Հոդվածի ներածակում նշվում են նրա խոսքերը. «Հայաստանը հոգեպես եւ տնտեսապես թույլ է, քանի որ դրանում տեղ չկա հանդուրժողականության համար»:
Եթե տվյալ «օպուսը» ներկայացվեր միայն Ինանջի անունից, մենք ուշադրություն չէինք դարձնի դրա վրա: Ադրբեջանական մամուլը քիչ չի վարկաբեկում Հայաստանին: Ամեն ինչի չես պատասխանի:
Այլ բան է, որ նման գործերով զբաղվում է, եւ արդեն որեորդ անգամ, Ադրբեջանի հրեական առաջնորդը, որին սազական չէ խոսել քաղաքական թեմաներով, այդ թվում Հայաստանում հրեաների վիճակի եւ նրանց նկատմաման պետության վերաբերմունքի մասին, թեմաներ, որոնցից նա ընդհանրապես տեղյակ չէ, եթե, իհարկե, չի կատարում, որոշակի, վերեւներից լավ վճարված պատվեր:
Սակայն վերլուծության ենթարկենք պրն. Բրուքի որոշ արտահայտություններ:
1… «Հեյդար Ալիեւը հանդիսանում է պետության կառուցման մեջ հանդուրժողականության գաղափարախոսության հեղինակը»- մեջբերման ավարտ: Երեւում է, պրն. Բրուքը, երիտասարդ լինելով կամ քիչ կրթված լինելով, չի հիշում կամ տեղյակ չէ, որ շարունակելով իր նախորդների քաղաքականությունը` «հանդուժողականության հայրը» անում էր ամեն ինչ, որպեսզի բոլոր ազգային փոքրամասնությունները (չնայած, ամենաքիչը հրեաները) կամ ամբողջությամբ ձուլվեն կամ լքեն իրենց բնակության վայրերը: Չխորանանք թվերի մեջ, սակայն պրն. Բրուքին չէր խանգարի ծանոթանալ եւ համեմատել անցյալ դարասկզբի վիճակագրական տվյալները Ադրբեջանի բնակչության վերաբերյալ եւ այսօրվա տվյալները:
Ուր է կորել Ադրբեջանի լեզգինների, այրումների, ղարափափախների, քրդերի, թաթերի, թալիշների եւ այլ ազգային փոքրամասնությունների մեծ մասը, էլ չենք խոսում Նախիջեւանի հայերի մասին: Նույն ճակատագիրն էր սպասում նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, որը պրն. Բրուքը կոչ է անում վերադարձնել Ադրբեջանին: Կամ պրն. Բրուքը ծանոթ չէ Հ. Ալիեւի հայտարարություններին այն մասին, որ նրա հիմնական նպատակներից է եղել Ղարաբաղի ազատագրումը հայերից: Հոյակապ «հանդուժողականության հայր»: Իսկ հոր «գործի շարունակող» Ի. Ալիեւի կողմից անցկացվող հանդուրժողականության քաղաքականության մասին խոսում է Հունգարիայում հայ սպայի վայրենի սպանությունը տականք Սաֆարովի կողմից, ով այդ կապակցությամբ ազգային հերոս հռչակվեց, ինչը միջազգային հանրության արժանի դատապարտումն ստացավ:
Տեղեկացնենք պրն. Բրուքին, որ խորհրդային վարչակարգի նույնիսկ ամենածանր տարիներին Հայաստանը եղել է այն քիչ հանրապետություններից մեկը, որտեղ ընդհանրապես բացակայում էր անտիսեմիտիզմը եւ որտեղ միշտ հարգանքով են վերաբերվել ազգային փոքրամասնություններին, ռուսներին, հրեաներին, քրդերին, եզդիներին, հույներին, ասորացիներին, նույն ադրբեջանցիներին եւ այլն:
Այդ ֆոնի վրա պրն. Բրուքի հայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանում քիչ են հրեաները, քանի որ այստեղ բացակայում են ազգային եւ կրոնական հանդուժողականության պայմանները, պարզապես անգրագետ են: Նույնսիկ օդից վերցված պնդումը Հայաստանում հրեաների փոքր թվաքանակի մասին (200 մարդ) չի խոսում հօգուտ Ադրբեջանի գլխավոր ռաբբիի: Հապա ինչպես հասկանալ, որ Հայաստանում հրեաների գրեթե բացակայության դեպքում, ազգային եւ կրոնական հանդուրժողականության բացակայության դեպքում, հանրապետությունում պաշտոնապես գրանցված էր 4 Հրեական հասարակական, կրոնական, մշակութային կազմակերպություն, որոնք բոլորը ճանաչվում են միաջազգային հրեական հանրության կողմից, գործում է Հայաստանի գլխավոր ռաբբիի կողմից ղեկավարվող սինագոգա: Իսկ այս ամենը Ադրբեջանի գլխավոր ռաբբին պետք է իմանար ի պաշտոնե:
2. … «Հայերը տեսնում են Ադրբեջանի տնտեսական եւ քաղաքական (ընդգծված է մեր կողմից) բարգավաճումը եւ նրանց ուրիշ ոչինչ չի մնում, քան այդ մոդելն ընդունել որպես օրինակ»,- մեջբերման ավարտ: Այ քեզ օրինակ: Միայն բացարձակ թերարժեք մարդը կարող էր կարծել, որ Հայաստանը կամ որեւէ այլ երկիր կարող է որպես օրինակ ընդունել Ադրբեջանի քաղաքական մոդելը: Մի՞թե պրն. Բրուքին հայտնի չէ Եվրախորհրդարանի կարծիքը Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավարական եւ մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների մասին, ցանկացած այլակարծության քաղաքական եւ դատական չդադարող հետապնդումների մասին:
Եւ դե իհարկե, Աստված հեռու պահի Հայաստանին ու Ադրբեջանին ադրբեջանական բարիքներից, որոնք կտրամադրվեն Ադրբեջանի կողմից, Լեռնային Ղարաբաղի վարադարձի դեպքում: Ասյտեղ չեն մոռացել ոչ Սումգայիթի, ոչ Կիրովաբադի, ոչ Բաքվի, ոչ էլ Ղարաբաղի մասին: Լավ են հիշում այդ «բարիքների» մասին եւ այլ երկրներում, այդ թվում եւ Իսրայելում:
Մենք կարծում ենք, որ «իմաստուն» ռաբբին մոռացել է, որ նրա եւ մեր առաքելությունը պետք է կայանա խաղաղապահության եւ մեր երկրներին աջակցելու մեջ` ժողովրդական դիվանագիտության մակարդակով լուծելու հավաքված խնդիրները, այլ ոչ թե սրելու առանց այդ էլ բարդ հարաբերությունները, ոչ մի դեպքում չլինել խամաճիկ որոշակի քաղաքական եւ ֆինանսական ղեկավարների ձեռքերում:
Վերջում ցանկանում ենք հրավիրել ողջ հրեական հանրության, Միջազգային Հրեական հասարակական եւ կրոնական կազամկերպությունների ուշադրությունը այն բանի վրա, որ Հայաստանի հրեաները խորապես վրդովված են հրապարակված հարցազրույցի առիթով, եւ գտնում են, որ պաշտոնական կրոնական անձի նման հայտարարությունները, ինչպիսին պրն. Բրուքն է, աջակցում են ազգամիջյան թշնամանքի սրմանը եւ հակասում են այդ կամզակերպությունների հռչակած հանդուրժողականության քաղաքականությանը: Մենք հուսով ենք, որ պրն. Բրուքի գործողությունները համապատասխան գնահատական եւ դատապարտում կստանան:

16 Июнь 2007 - 11:47 AMT
Еврейская община Армении обнародовало открытое письмо, в котором выразила глубокое возмущение заявлениями главного раввина европейских евреев Азербайджана Меира Брука. Под письмом подписались председатель Еврейской общины Армении Римма Варжапетян, главный раввин Армении Гершон Меир Бурштейн и президент Культурного центра “Менора” Вилли Вайнер. PanARMENIAN.Net приводит полный текст письма:
“12 июня 2007г. в газете “Зеркало” была напечатана статья Г. Инандж, в которой она приводит также выдержки из интервью с главным раввином европейских евреев Азербайджана Меиром Бруком. Указанная статья была размещена также в интернете.
Преамбулой к статье являются его слова: “Армения духовно и экономически слаба, потому что в ней нет места терпимости и толерантности”.
Если бы указанный “опус” был представлен только от имени Инандж, мы бы не обратили на него внимания. Мало ли грязи льется на страницах азербайджанской прессы в адрес Армении. На все не отреагируешь.
Другое дело, когда этим неблаговидным делом занимается, и не в первый раз, духовный лидер евреев Азербайджана, которому не к лицу разглагольствовать на политические темы, в том числе и о положении евреев в Армении и отношении к ним Государства, темы, в которых он совершенный профан, если, конечно, не выполняет определенный, сверху заданный, хорошо оплачиваемый заказ.
Но проанализируем конкретные высказывания г-на Брука.
1.…” Гейдар Алиев является автором современной идеологии толерантности в государственном строительстве” – конец цитаты. По видимому, г-н Брук по молодости или недостаточной образованности не помнит или не знает, что продолжая политику своих предшественников на посту руководителей Азербайджана, “отец толерантности” делал все, чтобы все национальные меньшинства ( к счастью, в значительно меньшей степени евреи ) либо полностью ассимилировались, либо покинули свои исконные места обитания. Не будем вдаваться в цифры, но г-ну Бруку не помешало бы ознакомиться и сравнить статистические данные по народонаселению Азербайджана на момент создания республики в начале прошлого века и в настоящее время.
Куда делось большинство лезгинов, айрумов, карапапахов, курдов, татов, талышей и др. нац. меньшинств Азербайджана, не говоря уже об армянах Нахичевана. Та же участь ждала и армян Нагорного Карабаха, который г-н Брук призывает вернуть Азербайджану. Или г-н Брук не знаком с заявлением возносимого им Г. Алиева о том, что одной из его основных целей на посту первого секретаря КП было освобождение Карабаха от армян. Ничего себе “отец толерантности”. Ну, а о проводимой политике толерантности “продолжателя дела” отца И. Алиева красноречиво говорит, кроме всего прочего, зверское убийство армянского офицера в Венгрии подонком Сафаровым, ставшим за это национальным героем Азербайджана (!), получившее достойное осуждение мировой общественности.
К сведению г-на Брука, даже в самые тяжелые времена коммунистического режима, Армения была одной из немногих республик, где полностью отсутствовал антисемитизм и где всегда с уважением относились к населяющим ее нац. меньшинствам, русским, евреям, курдам, езидам, грекам, ассирийцам, к тем же азербайджанцам и др.
На этом фоне разглагольствования г-на Брука о том, что в Армении мало евреев, поскольку отсутствуют условия для национальной и религиозной терпимости, по крайней мере, безграмотны. Даже взятое с потолка утверждение о малом количестве евреев в Армении (200 человек) говорит не в пользу Главного раввина Азербайджана. Как же тогда понять, что при практическом отсутствии евреев в Армении, отсутствии здесь национальной и религиозной терпимости, в республике официально зарегистрировано 4 Еврейские общественные, религиозные, культурные организации, признанные всеми мировыми Еврейскими организациями, действует синагога, возглавляемая Главным раввином Армении. Это-то Главный раввин Азербайджана, хотя бы по долгу своего положения, должен был бы знать.
2. … “Армяне видят экономическое и политическое (подчеркнуто нами) процветание Азербайджана и им не остается ничего другого, как взять эту модель за пример” – конец цитаты. Ничего себе пример. Только совершенно ущербный человек может подумать что Армения или какая-либо другая страна, может взять за пример политическую модель Азербайджана. Неужели г-ну Бруку не известно мнение Европарламента о несметных нарушениях Азербайджаном демократических основ и прав человека, о непрекращающихся политических и судебных преследованиях любого инакомыслия.
И уж конечно храни Бoг Армению от сулящих г-м Бруком ей и Нагорному Карабаху благ, предоставляемых Азербайджаном, в случае возвращения ему Нагорного Карабаха. Тут не забыли ни Сумгаита, ни Кировабада, ни Баку, ни Карабаха. Хорошо помнят об этих “благах” и в других странах, в том числе и в Израиле.
Мы считаем, что “мудрый” раввин забыл, что его и наша миссия должна состоять в миротворчестве и в помощи нашим странам решить накопившиеся проблемы на уровне народной дипломатии, а не нагнетать и без того сложные взаимоотношения и никак не быть марионеткой в руках определенных политических и финансовых боссов.
В конце хотелось бы обратить внимание всей еврейской общественности, Международных Еврейских общественных и религиозных организаций, что евреи Армении глубоко возмущены опубликованным интервью, считают, что подобные заявления официального религиозного лица, коим является г-н Брук, носят откровенно провокационный характер, способствуют нагнетанию межнациональной розни и идут в разрез с декларируемой этими организациями политикой толерантности. Мы надеемся, что действия г-на Брука получат соответствующую оценку и осуждение”.