22 Նոյեմբեր 2016 - 06:53 AMT
Միջազգային հանցավոր խումբը մի շարք հեռահար կիբեռհարձակումներ է իրականացրել ավելի քան 10 երկրի, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, ԱՊՀ այլ պետությունների և Եվրամիության բանկոմատների վրա: Կիբեռհանցագործությունների և խարդախությունների կանխման և հետաքննության ռուսական Group-IB ընկերությանը հղումով Reuters գործակալությունը հայտնում է, որ հարձակման են ենթարկվել նաև Բելառուսի, Ղրղզստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդեռլանդների և Իսպանիայի բանկերը: Տուժած բանկերի և կորուստների չափերի մասին տեղեկություններ չեն ներկայացվում:
Group-IB ընկերությանը հրաժարվել է բացահայտնել թալանված բանկերի անունները:
Հատուկ ծրագրային ապահովման միջոցով հանցագործները ստիպել են բանկոմատներին գումար տրամադրել: Նշվում է, որ նման հարձակումներ իրականացվել են նաև նախկինում, սակայն շատ ավելի փոքր մասշտաբներով:
Նաև հայտնի է դարձել, որ հանցավոր խումբը 5 տարի շարունակ իրականացրել է հարձակումները, սակայն նախկինում քիչ թվով բանկոմատների վրա են հարձակվել, քանի որ պահանջվել է նրանց ֆիզիկական ներկայությունը բանկոմատի մոտ:
Սակայն այս վերջին հարձակման ժամանակ նրանք արդեն գործել են որոշակի կենտրոնակայաններից, ինչը հնարավորություն է տվել ավելի շատ բանկոմատներ թալանել:

Банкоматы более 10 стран, в том числе Армении, России, СНГ и Евросоюза, подверглись удаленным кибератакам.
Кроме Армении и России, в число подвергнутых атакам банков входят банки Белоруссии, Великобритании, Грузии, Испании, Киргизии, Молдавии, Нидерландов, Румынии, пишет Reuters со ссылкой на специалистов международной компании по предотвращению и расследованию киберпреступлений Group-IB.
Хакеры при помощи специального программного обеспечения удаленно заставляли банкоматы выдавать наличные.
Специалисты считают, что подобное мошенничество будет повторяться и только набирать обороты. Сведений о пострадавщих банках и украденных суммах нет.
Стало известно, что преступная группировка 5 лет подряд осуществляла подобные атаки, однако ранее количество атакованых банкоматов было меньше, так как необходимо было присутствие непосредственно на месте.