Դեկտեմեբրի 8-9-ը Համբուրգում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հնարավոր հանդիպման վերաբերյալ դեռևս հստակություն չկա: Այս մասին նոյեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ նշելով.
«Այդ առումով դեռևս հստակություն չկա»,- մեջբերում է Aysor.am-ը:
Համբուրգում դեկտեմբերի 8-9-ը կկայանա ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների Խորհրդի (ԱԳՆԽ) հերթական նիստը:Ավելի վաղ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ևս նշել էր, որ Համբուրգում հանդիպումների ձևաչափը հստակեցված չէ ու Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպման վերաբերյալ հստակություն չկա:
Քոչարյանը նշել է, որ անհնար է առաջընթաց ակնկալել ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացում, քանի դեռ կա պատերազմի վերսկսման սպառնալիքը.
«Հայկական կողմերը երբեք չեն խուսափել հանդիպումներից: Միակ ակնկալիքը եղել է, որ այդ հանդիպումները պետք է լինեն արդյունավետ, իսկ արդյունավետության մասին մենք կարող ենք դատել այն տեսանկյունից, որ առ այսօր բանակցային գործընթացում առաջընթաց չկա»,- ասել է նա` ընդգծելով, որ ներկա փուլում անհնարին է սպասել առաջընթաց, քանի չեն իրականացվել Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունված համաձայնությունները:
«Անհնարին է առաջընթաց ակնկալել բուն բանակցային գործընթացում, քանի դեռ կա պատերազմի վերսկսման սպառնալիքը, քանի դեռ կողմերի միջև չկա վստահություն, քանի դեռ կրակում ու սադրանքներ են իրականացնում առաջնագծում»,- շեշտել է փոխարտգործնախարարը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ Վիեննայում բարձրացված հետաքննության մեխանիզմների անհրաժեշտությունը նորություն չէ.
«Ավելին, դա Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է, որովհետև սկսած 1995-ի համաձայնագրից, կրկին եռակողմ` ԼՂ, Ադրբեջան, Հայաստան, այդ մեխանիզմի մասին խոսվում էր, որովհետև ակնհայտ է` ցանկացած զինադադար, որպեսզի պահպանվի, իր մեջ պետք է պարունակի այդ տարրը»:
Կարդացեք նաև՝Նալբանդյան. Բաքուն հայտարարում է բանակցությունների շարունակման մասին, բայց չի կատարում պայմանավորվածությունները

Ясности в вопросе встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана 8-9 декабря в Гамбурге пока нет. Об этом заявил 23 ноября в ходе встречи с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«В этом вопросе пока ясности нет»,- сказал он, пишет Aysor.am.
Очередная сессия Совета министров иностранных дел государств-членов ОБСЕ будет проходить 8-9 декабря в Гамбурге.Ранее министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян также отметил, что формат встречи в Гамбурге пока не определен и нет никакой ясности в вопросе встречи с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Кочарян отметил, что ожидать прогресса в переговорах по урегулированию карабахского конфликта невозможно, пока существует угроза возобновления войны.
«Армянские стороны никогда не избегали встреч. Единственное ожидание от этих встреч в том, что они должны быть эффективными, а об эффективности мы можем судить по тому, что в переговорном процессе по сей день нет прогресса», – заявил Шаварш Кочарян, подчеркнув, что пока не выполнены достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, невозможно ждать прогресса на нынешнем этапе.
«Пока существует угроза возобновления войны, пока между сторонами нет доверия, пока стреляют и осуществляют провокации на линии соприкосновения, невозможно ждать прогресса в самом переговорном процессе»,- подчеркнул замглавы МИД РА.
Он также напомнил, что необходимость обсужденных в Вене механизмов расследования не является новостью.
«Более того, это является международным обязательством Азербайджана, поскольку об этом механизме говорится, начиная с трехстороннего соглашения 1995 года, поскольку очевидно, что любое перемирие, чтобы соблюдаться, должно содержать в себе этот элемент», – отметил замминистра.