2 Դեկտեմբեր 2016 - 10:24 AMT
Զեկույցում որպես երկրի զարգացման դրական կամ բացասական ցուցանիշ շեշտը դրվել է 10-ամյա աղջիկների վիճակի վրա: Նշվում է, որ աշխարհում ապրող 125 մլն 10-ամյա աղջիկների 89%-ն ապրում է զարգացող երկրներում, որտեղ դեռահաս աղջիկները խոչընդոտների են հանդիպում հավասար կրթություն ստանալու, առողջապահության և անվտանգության ապահովման ոլորտներում:
Ըստ ՄԱԿ զեկույցի, Հայաստանի բնակչության թիվը 2010-2016թթ. աճել է 0.3%-ով: Մինչդեռ, կյանքի միջին տևողությունը 79 տարի է կանաց համար և 71` տղամարդկանց: Հայաստանում 10-ամյա աղջիկների ընդհանուր քանակը 17.000 է:
2010-2016թթ. Ադրբեջանի բնակչությունն աճել է 1.4%-ով` հասնելով 9.9 միլիոնի, իսկ Վրաստանում նվազել է 1.1%` մինչև 4 մլն: Իրանի բնակչությունն աճել է 1.3%-ով, հասնելով 80 մլն, Թուրքիայի բնակչությունը հասել է 79.6 մլն` աճելով 1.6%-ով:
Զեկույցում նշվում է, որ աշխարհում բնակչությունն աճել է 1.1%-ով` հասնելով 7.433 մլրդ: 2015-ին մոլորակի բնակչությունը 7.349 մլրդ էր:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2016-ի հոկտեմբերի 1-ի տվյալներով ՀՀ բնակչության քանակը 2 993 900 էր: Մինչդեռ, 2016-ի հունվարի 1-ի տվյալներով ՀՀ մշտական բնակչության թիվը 2 998 600 էր, այդպիսով 2016-ի 9 ամսում բնակչությունը նվազել էր 4700-ով:

2 Декабрь 2016 - 10:03 AMT
Численность населения Армении незначительно увеличилась, достигнув 3 млн человек, говорится в докладе ООН.
В докладе организации особое внимание уделяется 10-летним девочкам в качестве положительного или отрицательного показателя развития страны. Отмечается, что 89% от 125 млн 10-летних девочек в мире живут в развивающихся странах, где девочки-подростки сталкиваются с препятствиями на пути получения равного образования, здравоохранения и безопасности.
Согласно докладу ООН, количество населения Армении с 2010 года до 2016-го увеличилось на 0.3%. Между тем, средняя продолжительность жизни в Армении составляет 79 лет для женщин и 71 год для мужчин. Общая численность 10-летних девочек в стране составляет 17 тысяч.
В 2010-2016 гг количество населения Азербайджана выросло на 1.4% до 9.9 млн человек, а Грузии – снизилось на 1.1% до 4 млн, население Ирана, увеличившись на 1.3%, составляет 80 млн человек, население Турции достигло 79.6 млн, увеличившись на 1.6%.
В докладе отмечается, что население в мире выросло на 1.1% до 7.433 млрд человек. В 2015 году население планеты составляло 7.349 млрд человек.
Численность постоянного населения Армении на 1 октября 2016 года составила 2 993 900 человек, сообщает Национальная статистическая служба республики. Между тем, на 1 января 2016 года количество постоянного населения Армении составляло 2 998 600 человек. Таким образом, за 9 месяцев 2016 года население республики сократилось на 4700 человек.