(?) Ըստ ՀՀ օրենսդրության, փոխնակ մայրության հավակնող կինը պետք է լինի մինչև 35 տարեկան և բնական ճանապարհով ծնված առնվազն 1 երեխա ունենա: Մինչև 10 տարեկան երեխաները հոգեբանորեն շատ խոցելի են, կարո՞ղ է արդյոք իրավիճակը վնասել փոխնակ մոր սեփական երեխային:
(!) Ըստ իս, ամեն ինչ կախված է իրավիճակը երեխային ներկայացնելու ձևից: Մեծապես դա կախված է մորից: Եթե հնչեն այնպիսի արտահայտություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, «կվաճառեմ երեխային», դա մի բան է, մեկ այլ բան է, երբ ասվում է` «այ կան մարդիկ, նրանք շատ են ուզում երեխա ունենալ, ինչպես ես քեզ ունեմ, և ուզում են սիրել նրան, ինչպես ես եմ քեզ սիրում, բայց, գիտես, նրանց մոտ դա չի ստացվում, ես էլ որոշել եմ օգնել նրանց»: Այդ դեպքում ամեն ինչ կարող է նորմալ լինել:
(?) Դեպք է եղել, երբ փոխնակ մայրն ուղղակի հղիության վերջին շրջանում իր սեփական երեխային ուղարկել է տատիկի մոտ: Հավանաբար, կապը պահպանվում էր հեռախոսով, սակայն հայտնի չէ, թե ինչպես է բացատրել իր բացակայությունը երեխային: Ի՞նչ եք կարծում, կարող է մոր ֆիզիկական բացակայությունն էլ ավելի մեծ վնաս հասցնել երեխային, քան իրողությունը, որից նրան փորձում էին զերծ պահել:
(!) Անկասկած, պետք է ինչ-որ բան ասել երեխային: Ես չեմ փորձում մորը խորհուրդներ տալու իրավունք ինձ վերապահել` շատ դժվար է դատել կամ խորհուրդ տալ այսպիսի նուրբ հարցում: Այն մոտեցումը, թե ճշմարտությունն ամեն դեպքում նախընտրելի է, ևս միանշանակ չէ: Չի կարելի վստահաբար ասել, որ երեխային պետք է ամեն ինչ ասել, բայց չի կարելի պնդել նաև, թե նրան պետք է ստել ամեն գնով: Գուցե, երբ նա մեծանա, հարկ լինի ինչ-որ բան ասել, քանի որ, այսպես թե այնպես, ճշմարտությունն ի հայտ կգա:
Երեխան «հետին թվով» կարող է վերհիշել իր մանկությունն ու հասկանալ, որ ինչ-որ բան այն չէր: Լինում են դեպքեր, երբ փոխնակ մայրը ասում է իր երեխային, որ երեխայի է սպասում, իսկ հետո նրա բացակայությունը բացատրում է նրանով, որ երեխան մահացած ծնվեց: Սարսափելի իրավիճակ, որովհետև երեխան կարող է մտածել. «այ ես եղբայր կամ քույրիկ ունեի, ես էլ կարող եմ մեռնել»:
Ինչ վերաբերում է մոր բացակայությանը, ապա միշտ էլ լինում են այդպիսի իրավիճակներ, օրինակ, եթե մայրը հիվանդացել է և նրան հարկավոր է մեկուսացնել երեխայից: Իմ ընդհանուր մոտեցումն այն է, որ յուրաքանչյուր իրավիճակ կարելի է բացատրել երեխային նրա համար մատչելի բառերով, պատկերացումներով: Դա չի նշանակում, որ ամեն ինչ պետք է պատմել, կան տեղեկություններ, որոնց երեխան պատրատ չի լինում իր հոգեբանական և ֆիզիոլոգիական զարգացման ոչ բավարար մակարդակի պատճառով, սակայն ինչ-որ բացատրություն այնուամենայնիվ տալ պետք է` որպեսզի նա «գուշակություններ» չանի, մտածմունքների մեջ չընկնի, չտանջվի:
(?) Այդ տարիքի երեխաները, սովորաբար, սկսում են իրենց մեղավոր համարել ամեն ինչի համար…
(!)Նման իրավիճակներում, երբ, օրինակ, մայրն անհետանում է առանց բացատրությունների կամ հիվանդության պատճառով, երեխան առաջին հերթին մտածում է, որ ինքը վատն է և մայրը չի ցանկանում նրան տեսնել: Ուստի, դրանից խուսափելու համար, երեխային պետք է ասել, որ մայրիկը շատ է սիրում իրեն, բայց պետք է մեկնի, ասենք, գումար վաստակելու կամ բուժվելու նպատակով:
(?) Իսկ ո՞ր տարիքում և ի՞նչպես է պետք պատմել երեխային, որին ծննդաբերել է փոխնակ մայրը, և հատկապես ի՞նչ է պետք ասել, հաշվի առնելով, որ ճշմարտությունը միշտ էլ ջրի երես է դուրս գալիս:
(!) Եթե ծնողները կարողանային վերցնել երեխային և ընդմիշտ մոռանալ, թե ինչպես է նա ծնվել, ապա` այո, կարելի էր հանգիստ ապրել, բայց հազիվ թե դա հնարավոր է: Հենց որ մայրը լսում է երեխայի միանգամայն բնական հարցը, թե որտեղից է նա հայտնվել, միանգամից խուճապահար է լինում. «Ինչո՞ւ ես հարցնում: Քեզ ի՞նչ-որ մեկը բան է ասել»: Բայց երեխան հարցնում է, որովհետև բոլոր երեխաներն են այդպիսի հարցեր տալիս, և խոսքը ֆիզիոլոգիայի մասին չէ` նա դեռ դրա մասին ոչինչ չգիտի, նրա մտքով անգամ չի անցնում: Ցանկացած երեխայի պետք չէ պատմել սաղմնավորման ֆիզիոլոգիական ուղիների մասին` դա միայն շոկ ու տարակուսանք կառաջացնի: Մոտավորապես 3 տարեկանում բոլոր երեխաներն են այդպիսի հարցեր տալիս, բայց հարցը ֆիզիոլոգիայի մասին չէ: Երեխան ուզում է լսել, որ մայրիկը սպասել է իրեն, որ ինքը ցանկալի է և սիրված: Արևմտյան հեղինակները գրում են` ասեք, որ հայրիկը կորիզ է տվել մայրիկին, իսկ մայրիկը կորիզից երեխա է մեծացրել:
(?) Այսինքն արագիլի պատմությունը բոլորովի՞ն անիմաստ է: Ստացվում է, որ ծնողները նստել, սպասել են, իսկ արագիլը հանկարծ եկավ ու բերեց: Ծնողները, կարծես, ոչ մի մասնակցություն չեն ունեցել…
(!) Բացի այդ, եթե պատմեք արագիլի պատմությունը, երեխան շուտով կիմանա, որ դա այդպես չէ, և հարց կծագի. իսկ կարելի՞ է արդյոք հավատալ մայրիկին, գուցե նա մի՞շտ է հորինում: Երեխայի համար կարևոր է իմանալ, որ հայրը ևս անմասն չի եղել, կորիզ է տվել, իսկ մայրիկը մեծացրել է` այսինքն երեխան ցանկալի է եղել, նրան սպասել են ու սիրել: Իսկ այդ ճանապարհով ծնված երեխաների դեպքում պետք է ասել, որ նա այնքան ցանկալի է եղել, որ հարկ է եղել «մորաքրոջ» օգնությանը դիմել:
Հստակ պատասխանելը դժվար է: Դեռահասին կարելի է ասել, ոչ շուտ, քան եթե վտանգ կա, որ ինչ-որ մեկը կասի: Օրինակ, վիճաբանություն է եղել և հարազատներից մեկն ասել է` իսկ դու ընդհանրապես լռիր, դու մերոնցից չես: Թեև գենետիկորեն դա նրանց երեխան է:
(?) Փոխնակ մայրերը գիտակցում են, որ երեխան գենետիկորեն իրենցը չէ, սակայն, այն լուրջ փոփոխությունները, որ կատարվում են օրգանիզմում հղիության ժամանակ, կարո՞ղ են անգիտակցականի մեջ անբարենպաստ մեխանիզմներ գործի դնել:
(!) Անշուշտ` մոր բնազդը: Բոլորս գիտենք պատմություններ, երբ վերջին պահին փոխնակ մայրը հրաժարվել է բաժանվել երեխայից: Ամուսնական զույգը պետք է դա հաշվի առնի, եթե կարիք կա, դիմի հոգեբանի օգնությանը:
(?) Ըստ օրենքի, փոխնակ մոր թեկնածուի թե ֆիզիկական, թե հոգեբանական առողջությունը հետազոտվում է, բայց չէ որ անհնար է հստակ որոշել, թե որքանո՞վ է կինը հոգեբանորեն կայուն:
(!) Հոգեբույժը կզննի, կարձանագրի, որ ոչ մի վառ արտահայտված շեղում` պսիխոզ, շիզոֆրենիա, չկա, բայց կինը կարող է այլ ապրումներ ունենալ: Կողքին պետք է լինի ինչ-որ մեկը, ով կհիշեցնի, որ դա իր երեխան չէ, իսկ ինքն իրեն պետք է ասի, որ դա իր նվերն է ամուսնական զույգին:
Կարելի է մերձենալ, ծանոթանալ մարդու հետ, բայց դա էլ այդքան չի խրախուսվում` ամուսնական զույգը կարող է խուսափել մոտ հարաբերություններից: Հիմնականում, ցանկանում են, որ փոխնակ մայրը կատարի ըստ պայմանագրի իր պարտավորությունը, անհետանա հորիզոնից ու էլ երբեք չհայտնվի: Թեև, գուցե, ճիշտ կլիներ հարաբերություններ հաստատել` չէ որ այդ կինը շատ բան է անում զույգի համար:
(?) Եթե մայրը, ինչ-որ որ առումով որպես «ինկուբատոր է» ծառայում, դա կարո՞ղ է անդրադառնալ նրա ինքնագնահատականի, սեփական անձի հանդեպ վերաբերմունքի վրա: Կարո՞ղ է այնպիսի զգացողություն առաջանալ, որ իր մարմինն օգատգործել են, նույնիսկ եթե նա դրա դիմաց գումար է ստացել:
(!) Ամեն ինչ կախված է տրամադրվածությունից: Մի բան է, եթե կինը չարացած է, քթի տակ մրթմրթում է, թե «այդ սրիկաները կարծում են, թե ամեն ինչ վաճառվում է, իսկ ես այնքան դժբախտ եմ, որ ստիպված եմ գնալ դրան», ապա առաջին հերթին վատ կլինի հենց փոխնակ մոր համար: Ավելի օգտակար և մարդկային կլինի տրամադրվել, որ նա իր օգնությունն է նվիրում` ոչ թե երեխային, երեխան իրենը չէ: Նա օտար երեխային ապաստան է տալիս, նա ևս մասնակից է նրա լույս աշխարհ գալուն: Օրինակ, Սիրիայից եկող երեխաները փախել են ռումբերից` մենք նրանց ապաստան ենք տալիս, կամ, օրինակ, ցեղասպանությունից փրկված մարդկանց են օգնել: Եթե այդպես տրամադրվես` նշանակում է, դու ինքդ էլ սրտացավ, կարեկից մարդ ես: Երեխային շանս է պետք, հնարավորություն, և դու տալիս են նրան այդ հնարավորությունը:
Այստեղ գլխավորը մոտիվացիան է` փոխնակ մայրության դեպքում մոտիվացիան պետք է քեզ ավելի վեհ դարձնի: Այստեղ կարևորն այն է, որ դա կամավոր օգնություն է մարդկանց, որոնք զուրկ են իրենց կյանքի շատ կարևոր մասից և մեկ ուրիշը օգնության ձեռք է մեկնում նրանց: Թեկուզ դա անհատույց չէ, այնուամենայնիվ, երեխան ապրանք չէ` վարձատրվում է փոխնակ մոր կյանքի այդ հատվածը, նրա ժամանակն ու ջանքերը:
(?) Ի՞նչ կասեք այս հարցում եկեղեցու, հավատացյալ մարդկանց դիրքորոշման մասին:
(!) Պետք է ըմբռնումով մոտենալ նրանց դիրքորոշմանը: Հավատացյալ մարդու համար այդ դիրքորոշումը միանգամայն հիմնավորված է` եթե Աստված ցանկանար, նա երեխա կպարգևեր, եթե երեխա չկա, նշանակում է, մարդուն այլ ճակատագիր է նախանշված: Օրինակ, նա պետք է երեխա որդեգրի, փրկի նրան, տուն ու ծնողներ պարգևի: Հավատացյալ մարդու տեսակետից դա այդպես է:
Ոչ հավատացյալների դեպքում հիմնականում դիրքորոշումը հետևյալն է. չկա երեխա, կլինի` այդպես ենք ուզում և վերջ: Եվս մեկ հարց կա: Արմատացած կարծիք կա, որ կինը տան տնտեսությունը վարող «մեքենա» է ու ինկուբատոր-վերարտադրող: Մեր արմատները կենդանական աշխարհից են գալիս, սակայն, գլուխը վեր է այդ աշխարհից: Գուցե դա էլ հենց ոգու բարձրագույն դրսևորո՞ւմ է` օտար երեխա որդեգրել, դաստիարակել ու սիրել, ազատ լինելով կենդանական բնազդից:
Կարդացեք նաև՝ «Ուրախ էի ծնողների համար, որոնք վերջապես երեխա ունեցան». 16 տարի երեխա չունեցած զույգի համար փոխնակ մոր պատմությունը

(?) Согласно армянскому законодательству, претендентка на суррогатное материнство должна быть в возрасте до 35-ти лет и у нее должен быть как минимум один ребенок, рожденный естественным путем. В возрасте примерно до 10 лет дети психологически восприимчивы, может ли подобная ситуация навредить ребенку суррогатной мамы?
(!) Мне кажется, все зависит от того, как представить ребенку ситуацию. Строго говоря, это зависит от отношения самой матери. Если будут звучать фразы наподобие «продам ребенка» – это одно, а если говорится в форме «вот есть люди, они очень хотят, чтоб у них был ребенок, также как ты у меня есть, и они хотят любить его, также как я тебя люблю, но, знаешь у них у самих не получается, и вот я решила им помочь» – то все может быть в порядке.
(?) То есть, лучше обдуманный подход без утаивания ситуации?
(!) Зависит от конкретного возраста ребенка, но обдуманным он должен быть в любом случае. Если ребенку год, три – он может ничего и не заметить, но если он в таком возрасте, что может что-то понимать – конечно, с ним надо об этом говорить.
(?) Был случай, когда суррогатная мать на последний сроках вынашивания просто оставила ребенка с бабушкой, видимо связь по телефону сохранялась, но неизвестно как расставание на пару месяцев было объяснено ребенку. Как считаете, не может ли фактическое исчезновение матери нанести больше вреда ребенку, чем информация, от которой его пытались оградить?
(!) Безусловно, надо что-то сказать ребенку. Я не пытаюсь брать на себя ответственность советовать матери, что говорить – очень трудно судить в такой тонкой ситуации. Наша идея о том, что открытость всегда хороша – тоже неоднозначная. Нельзя сказать наверняка, что ребенку нужно говорить все, но также нельзя сказать, что ему нужно соврать любой ценой. Может быть, когда он вырастет, надо будет что-то сказать, потому что как-нибудь да узнает.
Ребенок «задним числом» может покопаться в детских воспоминаниях и понять, что-то такое было. Бывают случаи, когда своему ребенку суррогатная мать сообщает, что ждет малыша, потом ребеночка нет, и она говорит, что он родился мертвым. Жуткая ситуация, ребенок будет ходить и думать: «вот у меня был братик или сестричка, а я тоже могу умереть».
Что касается разрыва с мамой, всегда может быть ситуация, что она заболела и ребенка надо изолировать. Мой общий подход в том, что всякую ситуацию можно объяснить ребенку в доступных для него словах, представлениях. Это не значит, что все надо рассказывать, есть информация, к которой ребенок не готов по состоянию своего психофизиологического развития, но хоть какое-то разъяснение должно быть, чтобы он не гадал, не сидел, не мучился.
(?) Дети в таком возрасте обычно начинают во всем винить себя…
(!) В подобных ситуациях, если мама, например, исчезнет необъяснимым образом или при болезни, первое, что ребенок думает – я плохой, поэтому мама не хочет меня видеть. Поэтому, не допуская никакой двусмысленности в выражениях, ребенку нужно сказать- мама тебя очень любит, но сейчас маме надо уехать, чтобы, скажем заработать денег, лечь в больницу.
А в каком возрасте и в какой форме нужно что-то рассказать ребенку, который вынашивался суррогатной матерью, и что именно сказать, учитывая, что правда всегда может выйти на поверхность?
Если родители могли бы получить ребенка и забыть откуда он взялся раз и навсегда – то да, можно было бы так и дальше спокойно жить, но это вряд ли: как только мать слышит естественный вопрос ребенка о том, откуда он взялся, она подскакивает: «Почему ты спрашиваешь? Тебе кто-то что-то сказал»? Но он спрашивает, потому что все дети спрашивают и как раз не о физиологии – он об этом ничего еще не знает, ему и в голову не приходит. Не нужно рассказывать про физиологические пути зачатия любому ребенку, у него будет шок и недоумение. Где-то к трем годам все дети спрашивают, но не физиологию хочет ребенок знать, а хочет знать, что мама его ждала, хотела и любила. Западные авторы пишут – скажите, что папа маме дал косточку, а мама вырастила из нее ребеночка.
(?) То есть история про аиста никуда не годится? Получается, что родители сидели, не ждали, и вдруг аист решил прилететь, принести, а они и не принимали в этом никакого участие. Какая-то отстраненность…
(!) Помимо этого, если вы рассказываете про аиста, вскоре ребенок узнает, что это не так, и возникнет вопрос: а маме вообще верить можно, может она на каждом шагу сказки выдумывает. Ему главное надо знать, что папа тоже принимал участие, дал косточку, а мама вырастила, то есть хотели, любили, ты желанный. А в случае с детьми, рожденными таким способом, нужно сказать, что так сильно тебя хотели, что пришлось попросить тетю помочь.
Нельзя сказать точно. Ну подростку рассказать можно, не раньше, если есть опасность, что ему кто-то скажет, к примеру, рассорились в сердцах и родственники брякнули – а ты вообще не наш, молчи. Хотя генетически это и их ребенок.
(?) Суррогатные матери осознают, что ребенок генетически не их, однако те серьезные процессы, которые протекают при вынашивании в организме, могут запускать неблагоприятные механизмы в бессознательном?
(!) Конечно – материнский инстинкт. Мы все знаем истории, когда в последний момент суррогатные матери отказываются отдавать ребенка. Пара должна бы это учесть, если есть возможность – привлечь психолога.
(?) По закону, психическое и физическое здоровье кандидатки проверяется, но ведь невозможно с точностью определить, насколько данная женщина будет психологически устойчива?
(!) Психиатр освидетельствует, что никаких выраженных отклонений – психоза, шизофрении нет, но она может иметь переживания. Рядом должен быть кто-то, кто будет напоминать, что это не ее ребенок, а она же себе должна сказать, что это ее дар этой паре.
Нужно понаблюдать, познакомиться с человеком, но тут тоже палка о двух концах: слишком близких отношений пара может не захотеть. В основном хотят, чтоб она исполнила свою часть договора, исчезла бы с горизонта и никогда не появлялась, хотя, может быть, правильнее было бы сохранить отношения – ведь это женщина, которая очень много для них сделала.
(?) Если суррогатная мать используется как некий инкубатор, это может отразиться на ее самооценке, отношении к себе? Могут быть чувства, что ее тело использовали, даже не смотря на полученные взамен деньги?
(!) Все зависит от настроя. Одно дело, если она ходит злая, бормочет себе под нос: «эти сволочи думают, что все можно купить, а я такая несчастная, что просто вынуждена», то для нее в первую очередь будет плохо. Полезнее, гуманнее, человечнее будет настроится на то, что она дарит свою помощь, не ребенка, ребенок не ее. Она дарит этому чужому ребенку убежище, укрытие, она тоже причастна к его появлению на свет. Вот, например, сирийские дети приезжают из-под бомб – даем же им убежище, укрытие, кусок хлеба, или те люди, которые от геноцида бежали, им помогали. Если настраиваешься так – то ты и сам благородный человек. Ребенку нужен шанс, возможность – и ты даешь такой возможности осуществиться.
То есть мотивация тут главное – в вопросе суррогатного материнства мотивация должна быть такой, чтоб она тебя возвышала. Тут главное, что это есть добровольная помощь людям, которые лишились очень важной части жизни и вот кто-то другой им в этом помог. Пускай это и не безвозмездно, все же ребенок не товар же, но оплачивается ее кусок жизни, ее время, труд.
(?) Что скажете о позиции церкви, верующих людей по этому вопросу?
(!) Нужно понимать и их позицию. Для тех, кто верит, это позиция вполне обоснована, заключается она в том, что если Бог бы хотел, то он бы тебе дал ребенка, нету – значит не хочет, значит он тебе уготовил что-то другое, например ты должен усыновить ребенка, спасти его, подарить дом, родителя в своем лице. С точки зрения верующего человека -это так.
Для не верующих людей в основном позиция такая: нету ребенка – сделаем, хотим и все. Есть еще один вопрос: Укоренено понимание, что женщина – машина для ведения домашнего хозяйство и инкубатор-производитель. Мы корнями уходим в животный мир, но голова у нас вырывается за его пределы, может быть это и есть наивысшее проявление духа – взять и воспитывать, любить чужого ребенка как своего, свобода от животного начала.
Читайте также: «Я обрадовалась за родителей, дождавшихся своего ребенка». История суррогатной матери для пары, 16 лет не имевшей детей