7 Հուլիս 2007 - 09:58 AMT
Հուլիսի 7-17-ը Երեւանում կանցնի մեծն նկարիչ Մարկ Շագալի 120-ամյակին նվիրված փառատոն: «Քանի որ ԵԱՀԿ-ն մեծապես կարեւորում է եւ արդիական է համարում խտրականության բացառման, այլատյացության եւ հանդուրժողականության սկզբունքների տարածումը ժամանակակից համաշխարհային հասարակության մեջ, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը Հայաստանի պետական եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների, այդ թվում «Մենորա» մշակութային կենտրոնի հետ համատեղ սատարում եւ մեծապես աջակցում է «Մշակույթի միջոցով դեպի հանդուրժողականություն» երկարաժամկետ նախագծի իրկանացմանը»,-հայտարարել է Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործող ղեկավար Ժանեթ Կլեցերը:
Փառատոնի շրջանակներում կկայանա Կարեն Գրիգորյանի «Մարկ Շագալ» գրքի շնորհանդեսը եւ «Հրեշտակը տանիքների վերեւում» կարճամետրաժ կինոնկարի առաջին ցուցադրությունը, որի երաժշտությունը գրել է հայ կոմպոզիտոր Վիլլի Վայները: Նրա խոսքերով, հայ ժողովուրդը հին ազգային մշակույթի, երաժշտության, ճարտարապետության, կերպարվեստի եզակի ավանդույթներ ունի: «Այդ ժողովուրդը բարձր ճաշակի տեր է գեղեցիկի ասպարեզում եւ կարող է ըստ արժանավույն գնահատել ճշմարիտ արվեստը: Վերջերս ողջ աշխարհը Հայաստանի հետ միասին նշում էր մեծն Արամ Խաչատուրյանի հարյուրամյակը, այսօր Հայաստանը ողջ աշխարհի հետ միասին հարգանքի տուրք է մատուցում մեծն Շագալին»,-ընդգծել է կոմպոզիտորը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:

7 Июль 2007 - 09:58 AMT
C 7 по 17 июля в Ереване будет проходить фестиваль, посвященный 120-летию великого художника Марка Шагала. «Ввиду крайней необходимости и актуальности, а так же значения, которое OБСЕ придает вопросам терпимости, не дискриминации, борьбы с ксенофобией и распространению принципов толерантности в современном мировом сообществе, ереванский офис ОБСЕ совместно с государственными и неправительственными организациями Армении, в том числе и с Культурным Центром «Менора» поддерживает и всячески содействует осуществлению долгосрочного проекта «Через культуру к толерантности», – заявила действующий глава офиса ОБСЕ в Ереване Жаннет Клецер.
В рамках фестиваля предусмотрена презентация книги Карена Григоряна «Марк Шагал» и премьера короткометражного фильма «Ангел над крышами» с музыкой армянского композитора Вилли Вайнера. По его словам, армянский народ имеет уникальные традиции древней национальной культуры, музыки, архитектуры, изобразительного искусства… «Этот народ обладает высочайшим вкусом ко всему прекрасному и умеет по достоинству оценить подлинное искусство. Недавно весь мир вместе с Арменией отмечал столетие великого Арама Хачатуряна, сегодня Армения вместе со всем миром отдает дань уважения великому Шагалу», – подчеркнул композитор в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.