19 Դեկտեմբեր 2016 - 08:33 AMT
Կինոռեժիսոր Դևիդ Ռիթթերը փաստագրական ֆիլմ է նկարահանել Իրաքում հայկական Հավրեսկ գյուղի մասին, որը գտնվում է ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից վերահսկվող տարածքների հարևանությամբ: Այդ գյուղում 200-500 բանկիչ կա, որոնց հաջողվում է գոյատևել գյուղը պաշտպանող 22 մարտիկի քաջության, հավատի ու հավատարմության շնորհիվ:
Գյուղը կոչվում է Հավրեսկ` թարգմանաբար «մեծ վրեժ», իսկ պատմությունը սկսվում է 1915-ից, երբ Ցեղասպանությունից փրկված հայերը հիմնեցին գյուղը, գրում է Armenian Mirror-Spectator-ը:
Ռիթթերը մի քանի ամիս է անցկացրել գյուղում: Նրա «Հավրեսկ. Հաստատելով արիությունը» փաստագրական ֆիլմը մանրամասն պատմում է Իրաքում ապրող հայերի ու ասորիների մասին, որոնք քրիստոնյա են մնում, ինչպես նաև գյուղի մասին, որը նրանք կառուցել են:
Լայն լսարանին ֆիլմը ներկայացնելուց առաջ Ռիթթերը, որն, ազգությամբ հայ չէ, պատմել է գյուղի բնակիչների, այն 22 մարտիկի մասին, որոնք պաշտպանում են հայկական այդ գյուղը, ինչպես նաև նրանց առաջնորդ Մուրադ Վարդանյանի մասին, որին ռեժիսորն անվանել է «հավատի ու արիության մարդ, բնատուր առաջնորդ»:
Փաստագրական ֆիլմն անդրադառնում է ավերածությունների, ցեղասպանության և մահվան տարեգրությանը, պատմում է մի խումբ վերապրածների մասին, որոնք գյուղեր հիմնեցին Իրաքում, այդ թվում Հավրեսկը: Ժամանակի հետ նրանց միացան նաև այլ քրիստոնյաներ, որոնք ենթարկվում էին հալածանքների` ասորիներ ու եզդիներ, նույնպես բնակություն հաստատելով գյուղում: 1975-ին քրիստոնյա գյուղերից շատերն ավերվեցին, այդ թվում Հավրեսկը, իսկ բնակիչները ստիպված եղան փախչել:
2006-ին Հավրեսկի բնակիչների մեծ մասը որոշեց վերադառնալ ու վերականգնել գյուղի տները, եկեղեցիներն ու դպրոցները: Հայերից շատերը վերադարձան արտերկրից: Գյուղում նաև հուշարձան կա, նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ապագայում մտադրություն կա փոքր օդանավակայան կառուցել գյուղում:
Ֆիլմի նկարահանումների ավարտից հետո Վարդանյանն ընկել է ԻՊ գնդակոծության տակ, այժմ նա վերականգնվում է: Ռիթթերը ճամփորդում է աշխարհի քրիստոնյա համայնքներով, որոնց ապագան վտանգված է, և նկարահանում է նրանց պայքարը: Ներկայումս նա ճամփորդում է հայկական համայնքներով, որտեղ ցուցադրում է Հավրեսկի մասին ֆիլմը: Ըստ նրա, ֆիլմի DVD-ի վաճառքից եկամուտների 30 տոկոսը փոխանցվելու է գյուղին: Ըստ նրա, հաշվեհամարին արդեն 2000 դոլար կա:

17 Декабрь 2016 - 12:49 AMT
Кинорежиссер Дэвид Риттер снял документальный фильм об армянской деревне Хавреск (Havresc) в Ираке, котороая расположена по соседству с территориями, находящимися под контролем террористической организации «Исламское государство».
В этой деревне проживают 200-500 человек, которым удается выжить благодаря мужеству, вере и преданным борцам, число которых не превышает 22 человека и которые отважно обороняются от ИГ.
Название деревни – Хавреск – в переводе означает «большая месть», а ее история начинается с 1915 года, когда армяне, спасшиеся от Геноцида, построили ее, пишет Armenian Mirror-Spectator.
Риттер провел несколько месяцев в деревне. Его документальный фильм под названием «Хавреск: Подтверждая отвагу» подробно рассказывает о жизни армян и ассирийцев, живущих в Ираке и остающихся христианами, а также о деревне, которую они построили вблизи подконтрольных ИГ территорий.
Перед показом фильма широкой аудитории Риттер, который, кстати, не является армянином, рассказал о жителях деревни, о тех 22 бойцах, которые защищают армянское село в Ираке, а также об их лидере – Мураде Варданяне, – которого режиссер назвал «человеком веры и мужества, прирожденным лидером»
Документальный фильм подробно описывает историю разрушений, геноцида и смертей, рассказывает о группе выживших, которые построили в Ираке деревни, в том числе и Хавреск. Со временем к ним присоединились другие христиане, подвергающиеся гонениям – ассирийцы и езиды – и также поселились там. В 1975 году многие христианские деревни были разрушены, в том числе Хавреск, а жителям пришлось бежать.
В 2006 году большинство жителей Хавреска решили вернуться и восстановить свои дома, церкви и школы. Многие армяне приехали из-за границы. В деревне также установлен памятник, посвященный жертвам Геноцида армян. В будущем в деревне планируют построить небольшой аэропорт.
Вскоре после того, как фильм был снят, Варданян попал под обстрел боевиков ИГ, сейчас он восстанавливается.
Риттер родился в католической семье на Гаити. Он документалист, который путешествует по разным христианским общинам мира, находящимся в опасности, и снимает их борьбу. В настоящее время он путешествует по армянским общинам, где показывает документальный фильм о Хавреске. По его словам, 30% доходов от продажи DVD с фильмом будет передано деревне. Уже, по его словам, собрано $2000.