Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին դեկտեմբերի 21-ին այցելելու է Հայաստան։
Իրանի նախագահի մամուլի խոսնակին հղումով «Ազատություն» ռադիոկայանը հաղորդում է, որ Ռոհանիի այցի նպատակն է խորացնել երկու երկրների հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում։
Իրանի նախագահի այցի շրջանակում Հայաստանն ու Իրանը նախատեսում են ստորագրել երկկողմ գործակցությանը վերաբերող համաձայնագիր, ինչպես նաև, ըստ իրանական կողմի, նախատեսվում է Երևանում անցկացնել բիզնես համաժողով։
Հայաստանից Իրանի նախագահը մեկնելու է Ղազախստան, ապա՝ Ղրղըզստան։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2015 թվականին նվազել էր 5.2 տոկոսով և կազմել 276 միլիոն դոլար։
Երկու երկրները, սակայն, աշխատում են մի շարք համատեղ ծրագրերի շուրջ, որոնք թույլ կտան նոր մակարդակի բարձրացնել տնտեսական հարաբերությունները, խոսքն արդեն իսկ շինարարության փուլում գտնվող երկրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագծի մասին է։ Իրականացված գործարքներից կարելի է նշել նաև Հայաստանի միջոցով Վրաստան արտահանված իրանական գազը։ Բացի այդ, կողմերն աշխատում են նաև Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտու շուրջ։
Հայաստան կատարելիք այցի մասին հայտարարվել էր մի քանի ամիս առաջ, սակայն իրանական կողմը չէր հրապարակում այցի օրը։ Օգոստոսին Ռոհանին այցելել էր Ադրբեջան, որտեղ կայացել էր Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։

19 Декабрь 2016 - 08:21 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани 21 декабря посетит Армению. Об этом сообщил пресс-секретарь администрации президента Ирана Парвиз Исмаили, пишет радио «Свобода».
По его словам, в ходе визита Роухани встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном и обсудит развитие двусторонних отношений.
Также планируется провести в Ереване бизнес-форум, в рамках которого представители бизнеса двух стран обсудят перспективы развития торговых связей между Тегераном и Ереваном.
Из Армении президент Ирана направится в Казахстан, а после – в Киргизию.
По официальным статистическим данным, торговый оборот Армении с Ираном за 2015 год снизился на 5.2%, составив 276.3 млн долларов. При этом экспорт из Армении в Иран составил 78 млн долларов (спад на 8.2%), а импорт составил 198.3 млн долларов (спад на 3.9%).
О визите Роухани в Армению стало известно несколько месяцев назад, однако иранская сторона не сообщала точную дату. В августе президент Ирана посетил Азербайджан, где состоялась трехсторонняя встреча глав России, Ирана и Азербайджана.