21 Դեկտեմբեր 2016 - 08:21 AMT
Հայաստանում ծնվածների մեկ քառորդը` 25%-ն, այժմ արտերկրում է ապրում: Այս տվյալները հայտնի են դարձել Pew Research Center կենտրոնի հետազոտության արդյունքում:
Հետազոտության մեջ օգտագործվել են ՄԱԿ 2015թ. տվյալները:
Ըստ արդյունքների, 9 երկիր կորցրել է իր բնակչության մեկ հինգերորդը կամ մեծամասնությունը: Բոսնիայում և Հերցոգովինայում ծնվածների մեկ երրորդն ապրում է արտերկրում, իր երկիրն է լքել Ալբանիայում և Ճամայկայում ծնվածների 28%-ը:
Ըստ զեկույցի, Ղազախստանում, Սիրիայում, Տրինիդադ և Տոբագոյում, Մակեդոնիայում և Պորտուգալիայում ծնվածներից յուրաքանչյուր հինգերորդն ապրում է այլ երկրում:
Որոշ դեպքերում մեծ արտահոսքի պատճառն ակնհայտ է: Երբեմն մարդկանց ստիպում է փախուստի դիմել հակամարտությունը կամ ֆիզիկական վտանգը, ասվում է հետազոտության մեջ: Որպես թարմ օրինակ բերվում է Սիրիան, որտեղ 2011-ից ի վեր քաղաքացիական պատերազմ է գնում, 22%-ը կամ 5 մլն ստիպված է եղել հեռանալ երկրից:
Որպես արտագաղթի ևս մեկ պատճառ, Pew Research Center կենտրոնը նշում է ֆինանսական վիճակը բարելավելու ցանկությունը:
Հետազոտությունը վերաբերում է հիմնականում այն երկրներին, որտեղ արտագաղթը ընդհանուր բնակչության համեմատ մեծ տոկոս է կազմում: Սակայն զեկույցում ընդգրկված երկրներից ոչ մեկը արտագաղթածների քանակով առաջատար չէ: Այդպիսի երկրների առաջին 5-ում են Հնդկաստանը, որտեղից 15,6 մլն մարդ է արտագաղթել, Մեքսիկան` 12,3 մլն արտագաղթածներով, ՌԴ-ն` 10,6 մլն արտագաղթածներով, Չինաստանը` 9,6 մլն-ով և Բանգլադեշը, որտեղից 7,2 մլն մարդ է հեռացել:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, մշտական բնակչության քանակաը ՀՀ-ում 2016-ի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմում է 2 993 900 մարդ: Մինչդեռ, 2016-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ՀՀ մշտական բնակչության քանակը 2 998 600 էր: ՄԱԿ զեկույցում ասվում է, որ ՀՀ բնակչության քանակն աննշան աճել է` հասնելով 3 մլն:

20 Декабрь 2016 - 15:10 AMT
Четверть (25%) тех, кто родился в Армении, в настоящее время живет за границей. Такие данные стали известны в результате недавнего исследования, проведенного исследовательским центром Pew Research Center.
В исследовании используются данные Организации Объединенных Наций за 2015 год.
Согласно результатам исследования, 9 стран потеряли пятую или большую часть своего населения. Так, треть рожденных в Боснии и Герцеговине в настоящее время проживает за рубежом, свои страны покинули также 28% уроженцев Албании и Ямайки.
Согласно отчету, каждый пятый уроженец Казахстана, Сирии, Тринидада и Тобаго, Македонии и Португалии живет в других странах.
В некоторых случаях причина высокого уровня миграции из страны очевидна. Иногда конфликт или физическая опасность заставляют людей бежать, говорится в исследовании, авторы которого приводят в пример боевые действия в Боснии и Герцеговине 1990-х годов, когда многие вынуждены были покинуть страну.
Из относительно свежих примеров в докладе приводится ситуация в Сирии: с 2011 года, когда в стране разразилась гражданская война, 22% или 5 млн сирийцев вынуждены были бежать за границу.
Еще одной причиной миграции исследователи Pew Research Center назвали желание улучшить свое финансовое положение.
Исследование посвящено главным образом тем странам, в которых часть уехавших составляет высокую долю общего населения. Однако ни одна из вошедших в доклад стран не лидирует по количеству эмигрантов. В пятерке стран, множество уроженцев которых проживает за границей, абсолютным лидером является Индия (15.6 млн), далее следуют Мексика (12.3 млн), Россия (10.6 млн), Китай (9.6 млн) и Бангладеш (7.2 млн).
По данным Национальной статистической службы Армении, численность постоянного населения республики на 1 октября 2016 года составила 2 993 900 человек. Между тем, на 1 января 2016 года количество постоянного населения Армении составляло 2 998 600 человек. В докладе ООН говорится, что численность населения Армении незначительно увеличилась, достигнув 3 млн человек.