10 Հունվար 2017 - 12:28 AMT
Ընդհանուր առմամբ 2017-ին հարյուրավոր ֆիլմեր էկրան կբարձրանան: Ուսումնասիրելով ցանկը` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2017-ի գլխավոր պրեմիերաների տասնյակը:
«Լռություն» (օրիգ. անվ.` Silence)
Ռեժիսոր` Մարտին Սկորսեզե
Համաշխարհային պրեմիերան` հունվարի 26-ին
17-րդ դարում 2 ճիզվիտ է ժամանում օտարերկրացիների համար փակ Ճապոնիա` ուսուցչին որոնելու: Ծագող արևի երկրում իշխում է սեգունատ Տոկուգավան, որն արգելել է կաթոլիկությունը: Իշխանությունները ցանկանում են մաքրել երկիրը օտար կրոնի ազդեցությունից և հալածում են ճապոնացի քրիստոնյաներին: Մեծն Մարտին Սկորսեզեն մեծ է առաջին հերթին նրանով, որ կարողանում է ֆիլմեր նկարահանել բարդ գլոբալ թեմաներով` ուշադրության կենտրոնում պահելով մարդուն և նրա փոխհարաբերություններն աշխարհի հետ: Հիանալի դերասանական կազմ հավաքելով` վարպետն էկրանավորել է հայտնի ճապոնացի գրող Սյուսակու Էնդոյի համանուն վեպը: Դատելով տեսանյութերից` կինոսերներին էպիկական մասշատբի կտավ է սպասում:
«Տ2. Թրեյնսփոթթինգ» (օրիգ. անվ.` T2: Trainspotting)
Ռեժիսոր` Դեննի Բոյլ
Համաշխարհային պրեմիերան` փետրվարի 2-ին
«Միլիոնատերը հետնախորշից» ֆիլմի հեղինակ, բրիտանացի ռեժիսոր Դեննի Բոյլը 1996-ին էկրանավորել է Իրվին Ուելշի «Ասեղի վրա» հայտնի վեպը: Ֆիլմն անմիջապես պաշտամունքային դարձավ և լավագույն բրիտանական ֆիլմը ճանաչվեց վերջին 60 տարում: Շարունակությունը նկարահանելու գաղափարը Բոյլը փայփայում էր վերջին 2 տասնամյակում, և ահա այն իրականություն դարձավ: Հավաքագրված է օրիգինալ ֆիլմի դերասանական կազմը և, հաշվի առնելով ռեժիսորի վարպետությունը, կարելի է վստահ ասել, որ դա անմոռանալի գործ է լինելու:
«Առողջության դեղը» (օրիգ. անվ.` A Cure for Wellness)
Ռեժիսոր` Գոռ Վերբինսկի
Համաշխարհային պրեմիերան` փետրվարի 16-ին
Տաղանդավոր ռեժիսոր Գոռ Վերբինսկին հայտնի է առաջին հերթին իր «Կարիբյան ծովի ծովահենները» եռապատումով, որի 5-րդ մասը էկրան կբարձրանա 2017-ին: Սակայն, տաղանդավոր մարդը տաղանդավոր է ամեն ինչում. 2002-ին Վերբինսկին զարմացրեց կինոհանդիսատեսին ճապոնական «Զանգը» սարսափ ֆիլմի հաջող ռեմեյքով, քանի որ նրան հաջողվեց տարիքային «մանկական» վարկանիշի շրջանակում բավականին սարսափելի կինո նկարահանել: Այժմ հեղինակը վերադառնում է ակունքներին` «Առողջության դեղը» հոգեբանական թրիլերը ոչ պակաս սարսափելի տեսարաններ է խոստանում:
«Լոգան» (օրիգ. անվ.` Logan)
Ռեժիսոր` Ջեյմս Մենգոլդ
Համաշխարհային պրեմիերան` մարտի 2-ին
Ռոսոմախայի (Իքս մարդկանց թիմի անդամներից մեկը) մասին առանձին ֆիլմերի հանդեպ պրոդյուսերների վերաբերմունքը միանշանակ չէ: Շարքի առաջին ֆիլմը արժանացավ քննադատների և կինոդիտողի ջախջախիչ քննադատության, իսկ երկրորդը, որի գործողությունները ծավալվում են Ճապոնիայում, բավականին սառը ընդունվեց: Միևնույն ժամանակ Հյու Ջեքմանը հայտարարել է, որ այլևս չի կատարի Լոգանի դերը, ուստի երրորդ ֆիլմը կարելի է համարել ստուդիայի վերջին շանսը: Տարեց Ռոսոմախայի պատմությունը ներկայացված է բավականին մռայլ գույներով, առանց մեծ ծավալի, ինչը վկայում է, որ հեղինակները հաշվի են առել իրենց նախկին սխալներին:
«Քոնգ. Գանգի կղզին» (օրիգ. անվ.` Kong: Skull Island)
Ռեժիսոր` Ջորդան Վոտ Ռոբերտս
Համաշխարհային պրեմիերան` մարտի 9-ին
Universal ստուդիայի ընդերքում վաղուց էր հասունացել Փիթեր Ջեքսոնի աղմուկ հանած բլոկբասթերի շարունակությունը նկարահանելու գաղափարը, սակայն միայն 2016-ին նախագծին կանաչ լույս տրվեց: Երիտասարդ և տաղանդավոր Վոտ Ռոբերտսը որոշել է վերաիմաստավորել օրիգինալ ստեղծագործությունը` որպես հիմք ընդունելով 1976-ի ֆիլմը: «Գանգի կղզիում» իրադարձությունները ծավալվում են հենց այդ պատմական շրջանում, ահա թե ինչու որոշ տեսարաններ ոչ թե հսկայական գորիլայի մասնակցությամբ ֆանտաստիկա են հիշեցնում, այլ Վիետնամի պատերազմի մասին պատմող ֆիլմ: Եթե ֆիլմը հաջող լինի, իր հերթին է սպասում «Գոձիլան ընդդեմ Քինգ Քոնգի» ֆիլմը:
«Գալակտիկայի պաշտպանները. Մաս 2» (օրիգ. անվ.` Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Ռեժիսոր` Ջեյմս Հանն
Համաշխարհային պրեմիերան` մայիսի 4-ին
15-րդ ֆիլմը Marvel կինոտիեզերքում խելահեղ, և միաժամանակ, չափազանց ծիծաղելի պատմություն է խոստանում: Չէ որ, ինչպես առաջին ֆիլմի դեպքում, այս անգամ ևս ղեկի մոտ է Ջեյմս Հաննը, որը հիանալի է կարողանում աշխատել գրական սկզբնաղբյուրի հետ: Առաջին ֆիլմի ավարտից երկու ամիս անց, Գալակտիկայի պաշտպանները շարունակում են ճամփորդել տիեզերքով և պայքարել նոր գտած ընտանիքի համար` միաժամանակ օգնելով գլխավոր հերոս Փիթեր Քվիլլին (Աստղային լորդ) ավելին իմանալ իր իրական ծագման մասին:
«Օտարը. Պատգամ» (օրիգ. անվ.` Alien: Covenant)
Ռեժիսոր` Ռիդլի Սքոթ
Համաշխարհային պրեմիերան` մայիսի 19-ին
«Վազիր»` սա է Ռիդլի Սքոթի նոր տիեզերական հորրորի կարգախոսը: Ոչ միանշանակ «Պրոմեթևսից» հետո լեգենդար ռեժիսորը որոշել է կանգ չառնել ձեռք բերվածի վրա և նկարահանել է, իր իսկ խոսքերով, վերջին տարիների ամենաարյունոտ ու ահասարսուռ ֆիլմերից մեկը: Դատելով թրեյլերից` դա նրան հաջողվել է: Ի վերջո, նոր ֆիլմում, ի տարբերություն առաջինի, կրկին կհայտնվի ֆիլմաշարի գլխավոր կերպարը` օտարականը:
«Դյունկերկ» (օրիգ. անվ.` Dunkirk)
Ռեժիսոր` Քրիստոֆեր Նոլան
Համաշխարհային պրեմիերան` հուլիսի 20-ին
«Սզկբի» և «Մութ ասպետի» հեղինակ Քրիսթոֆեր Նոլանը փորձում է ուժերը իրեն ոչ հատուկ ռազմական դրամայի ժանրում: Լայնածավալ ու հավակնոտ «Դյունկերկի» գործողությունները ծավալվում են 1940-ականներին Ֆրանսիայում: Ֆիլմը կպատմի ավելի քան 300 000 անգլիացի, բելգիացի և ֆրանսիացի զինվորների փրկության մասին Դյունկերկի գործողության ժամանակ, որը ստացել է «Դինամո» գործողություն անվանումը և տեղի է ունեցել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկզբում:
«Սայրով վազողը 2049» (օրիգ. անվ.` Blade Runner 2049)
Ռեժիսոր` Դենի Վիլնյով
Համաշխարհային պրեմիերան` հոկտեմբերի 5-ին
Հավանաբար, սա վերջին տասնամյակների ամենասպասված պրեմիերանից մեկն է: 1982թ. պաշտամունքային դարձած կինոֆիլմի անմիջական շարունակությունը պահպանել է օրիգինալի ոճը, որը դարձավ կիբերպանկ ժանրի հիմնադիրը կինեմատոգրաֆում: «Սայրով վազողի» հեղինակ Ռիդլի Սքոթը զիջել է ռեժիսորի տեղը տաղանդավոր կանադացի Դենի Վիլնյովին, որի հաշվին արդեն 6 հիանալի կինոնկար կա: Ուստի, հավանաբար, առաջին ֆիլմի երկրպագուները գոհ կլինեն շարունակությունից:
«Աստղային պատերազմներ. Էպիզոդ VIII» (օրիգ. անվ.` Star Wars. Episode VIII)
Ռեժիսոր` Ռայան Ջոնսոն
Համաշխարհային պրեմիերան` դեկտեմբերի 14-ին
Հայտնի սագայի 8-րդ մասը կշարունակի Ռեյ անունով աղջկա պատմությունը, որն առաջին անգամ էկրաններին հայտնվեց 2015-ին «Ուժն արթնանում է» ֆիլմում: «Ժամանակի օղակի» հեղինակ Ռայան Ջոնսոնը բազմիցս է հայտարարել, որ կինոաշխարհի մեծ երկրպագուն է և որ հաշվի կառնվեն բոլոր թերությունները, որոնք ի հայտ եկան 7-րդ մասում: Անկասկած, մեզ հերթական գրավիչ արկածն է սպասում, գլխավորն այն է, որ 8-րդ ֆիլմը հին եռապատումի ազատ ռեմեյքը չէ, ինչպես դա տեղի ունեցավ «Ուժն արթնանում է» ֆիլմի դեպքում:

Всего в 2017 году ожидается прокат пары сотен фильмов. Изучив расписание, PanARMENIAN.Net представляет десятку главных премьер.
«Молчание», (ориг. название Silence)
Режиссер Мартин Скорсезе
Мировая премьера 26 января
В 17 столетии два иезуита приезжают в закрытую для иноземцев Японию в поисках своего наставника. В Стране Восходящего солнца правит сегунат Токугава, который запретил католицизм. Власти желают очистить государство от влияния чуждой религии и устраивают гонения на японских христиан. Великий Мартин Скорсезе велик в первую очередь тем, что умеет снимать картины на сложные глобальные темы, держа в центре внимания человека и его взаимоотношения с миром. Собрав прекрасный актерский состав, мэтр экранизировал одноименный роман популярного японского писателя Сюсаку Эндо. Судя по видеоматериалам, зрителей ждет полотно эпических масштабов.
«T2: Трейнспоттинг», (ориг. название T2: Trainspotting)
Режиссер Дэнни Бойл
Мировая премьера 2 февраля
Автор «Миллионера из трущоб», британский самородок Дэнни Бойл экранизировал в 1996 году известный роман Ирвина Уэлша «На игле». Картина сразу же стала культовой и была признана лучшим британским фильмом за последние 60 лет. Идея создания продолжения не оставляла Бойла на протяжении последних двух десятилетий, и вот свершилось. Главный актерский ансамбль оригинального фильма в сборе, и, учитывая мастерство режиссера, можно смело заявить, что нас ждет незабываемое зрелище.
«Лекарство от здоровья», (ориг. название A Cure for Wellness)
Режиссер Гор Вербински
Мировая премьера 16 февраля
Талантливый ремесленник Гор Вербински известен аудитории в первую очередь трилогией «Пираты Карибского моря», пятая часть которой появится на экранах в этом году. Однако, талантливый человек талантлив во всем: в 2002 году Вербински удивил зрителей удачным ремейком японского ужастика «Звонок», поскольку ему удалось снять в рамках «детского» возрастного рейтинга довольно страшное кино. Сейчас же автор возвращается к истокам – психологический триллер «Лекарство от здоровья» обещает зрелище не менее жуткое.
«Логан», (ориг. название Logan)
Режиссер Джеймс Мэнголд
Мировая премьера 2 марта
С сольными фильмами о Росомахе (участнике большой компании Людей Икс) у продюсеров довольно неоднозначные отношения. Первый фильм серии был разгромлен критиками и зрителем, а второй (события которого разворачиваются в Японии) был принят довольно прохладно. Вместе с этим Хью Джекман объявил о том, что больше не будет играть Логана, поэтому третий фильм можно считать последним шансом для студии. История престарелого Росомахи рассказана в довольно мрачных тонах, без особого размаха, что указывает на то, что создатели обратили внимание на свои прошлые ошибки.
«Конг: Остров Черепа», (ориг. название Kong: Skull Island)
Режиссер Джордан Вот-Робертс
Мировая премьера 9 марта
В недрах студии Universal давно созрела идея продолжения нашумевшего блокбастера Питера Джексона, однако только в прошлом году проекту был дан зеленый свет. Молодой и талантливый Вот-Робертс решил переосмыслить оригинальное произведение, взяв на этот раз за основу фильм 1976 года. События в «Острове черепа» происходят именно в этот исторический период, вот почему некоторые сцены напоминают не фантастику с огромной гориллой, а фильм о войне во Вьетнаме. Если картина окажется успешной, на очереди будет «Годзилла против Кинг-Конга».
«Стражи Галактики: Том 2», (ориг. название Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Режиссер Джеймс Ганн
Мировая премьера 4 мая
Пятнадцатый фильм в кинематографической вселенной Marvel обещает безумное и, одновременно, крайне смешное зрелище. Ведь, как и в случае с первым фильмом, у руля тот же Джеймс Ганн, прекрасно умеющий справляться с бумажным первоисточником. Спустя два месяца после окончания первого фильма, Стражи Галактики продолжают путешествовать по космосу и бороться за вновь обретенную семью, при этом помогая главному герою Питеру Квиллу (Звездный лорд) больше узнать о его истинном происхождении.
«Чужой: Завет», (ориг. название Alien: Covenant)
Режиссер Ридли Скотт
Мировая премьера 19 мая
«Беги!», – гласит слоган нового космического хоррора от Ридли Скотта. После неоднозначного «Прометея» легендарный постановщик решил не останавливаться на достигнутом и снял, по собственным словам, один из самых кровавых и страшных картин последних лет. Судя по трейлеру, ему это удалось. В конце концов, в новой картине, в отличие от первого фильма, зрители смогут сова увидеть самого главного персонажа всей франшизы – чужого.
«Дюнкерк», (ориг. название Dunkirk)
Режиссер Кристофер Нолан
Мировая премьера 20 июля
Создатель «Начала» и «Темного рыцаря» Кристофер Нолан пробует силы в несвойственном для себя жанре военной драмы. Действие масштабного и амбициозного «Дюнкерка» развернется в 1940 году во Франции. Фильм расскажет о спасении более чем 300 000 английских, бельгийских и французских солдат в ходе Дюнкеркской операции, получившей название операция «Динамо», имевшей место в начале Второй мировой войны.
«Бегущий по лезвию 2049», (ориг. название Blade Runner 2049)
Режиссер Дени Вильнев
Мировая премьера 5 октября
Пожалуй, одна из самых ожидаемых премьер последних десятилетий. Прямое продолжение культовой картины 1982 года, судя по трейлеру, придерживается стилистике оригинала, который стал основоположником жанра киберпанк в кинематографе. Автор «Бегущего по лезвию» Ридли Скотт уступил режиссерское кресло талантливому канадцу Дени Вильневу, на счету у которого пол дюжины прекрасных картин. Поэтому, скорее всего, фанаты первого фильма будут довольны продолжением.
«Звездные войны. Эпизод VIII», (ориг. название Star Wars. Episode VIII)
Режиссер Райан Джонсон
Мировая премьера 14 декабря
Восьмой эпизод великой Саги продолжит историю девушки по имени Рэй, впервые появившейся на экранах в 2015 году в «Пробуждении силы». Создатель «Петли времени» Райан Джонсон не раз заявлял, что является большим поклонником киновселенной, и что будут учтены все недостатки, выявленные в седьмом эпизоде. В том, что нас ждет очередное увлекательное приключение, сомневаться не приходиться – главное, чтобы восьмой фильм не оказался вольным ремейком старой трилогии, как это было с «Пробуждением».