ՀՀ Փաստաբանների պալատի աշխատանքային խումբը աշխատում է Լապշինին աջակցություն ցուցաբերելու հարցով և իր հնարավորությունների սահմաններում մասնագիտական օժանդակություն կցուցաբերի Մինսկում Բաքվի հարցումով ձերբակալված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը:
Բելառուսի գլխավոր դատախազի տեղակալը որոշում է կայացրել բավարարել Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության խնդրանքը՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իսրայելի պետության քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին հանձնելու վերաբերյալ՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 281.2 և 318.2 հոդվածներով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Այս որոշումը կարող է բողոքարկվել Մինսկի քաղաքային դատարան՝ 10 օրյա ժամկետում։
«Որոշումը դեռ չեն տրամադրել Ալեքսանդր Լապշինի փաստաբաններին։ Վերջիններիս հաջողվել է քաղվածք կատարել որոշումից:Ալեքսանդր Լապշինը մեր պաշտպանության կարիքն ունի։ Բոլոր իրավաբան և լրագրող գործընկերներիս կոչ եմ անում միանալ Ալեքսանդր Լապշինի պաշտպանությանը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հունվարի 19-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Մոսկվան կաշխատի լուծել ԼՂ այցելության համար Մինսկում Ադրբեջանի հարցումով ձերբակալված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հարցը: Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ՌԴ-ն ու Բելառուսը միութենական պետություն են` Լավրովն ասել է, որ Միութենական պետության շրջանակում երկու երկրների քաղաքացիների բոլոր իրավունքները հավասարեցված են առանց բացառության բոլոր ոլորտներում:
Ավելի վաղ ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը նամակ էր հղել Բելառուսի Փաստաբանների հանրապետական կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Չայչիցուին և ՌԴ Փաստաբանների դաշնային պալատի նախագահ Յուրի Պիլիպենկոյին` Լապշինի հետ կապված իրավիճակը համարելով «հիմնարար ազատությունների և իրավունքների աղաղակող խախտում»:ՀՀ Փաստաբանների պալատում կարծում են, որ Լապշինի արտահանձնումը կարող է նախադեպ դառնալ ԼՂՀ այցելած անձանց հանդեպ ոչ իրավաչափ հետապնդումների համար:

Созданная Палатой адвокатов Армении рабочая группа работает по вопросу оказания помощи блогеру Александру Лапшину. Об этом на своей странице в Facebook сообщил председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
Заместитель генерального прокурора Белоруссии Алексей Стук, рассмотрев просьбу генеральной прокуратуры Азербайджана о выдаче гражданина России и Израиля, известного блогера и путешественника Александра Лапшина для привлечения к уголовной ответственности, постановил удовлетворить просьбу азербайджанской стороны.
По словам Зограбяна, решение может быть обжаловано в суде в десятидневный срок.
«Решение пока не предоставлено адвокатам Лапшина, но им удалось получить выдержку из постановления. Созданная Палатой адвокатов Армении рабочая группа работает по этому вопросу и в рамках своих возможностей окажет Александру Лапшину специализированную помощь. Александр Лапшин нуждается в нашей помощи», – написал Зограбян.
Ранее стало известно, что суд Белоруссии принял решение о выдаче Александра Лапшина Азербайджану. Об этом говорится в записи на странице в социальной сети Facebook блогера Александра Лапшина, имеющего российское и израильское гражданство.
Отмечается, что в деле появились новые обстоятельства, которых не было в запросе на экстрадицию: «Лапшин Александр Валерьевич обвиняется в том, что, он, вступив по предварительному сговору в преступную связь с неустановленными лицами и создав организованную преступную группу , в апреле 2011года и в октябре 2012 года без наличия соответствующих документов, минуя контрольно пропускные пункты, незаконно пересек государственную границу Азербайджанской Республики».
Читайте также: Глава МИД РФ: Москва постарается решить вопрос с задержанным за визит в Карабах блогером Лапшиным