Մարկ Տվենի անտիպ «Օլեոմարգարին արքայազնի առևանգումը» (The Purloining of Prince Oleomargarine) հեքիաթը կհրատարակվի առանձին գրքով: Դա գրողի դուստրերի համար գրված միակ հեքիթն է, որը նա գրի է առել: Տվենը սովորություն ուներ պատմել երեխաներին պատմություններ, որոնք այդպես էլ բանավոր մնացին և գրի չառնվեցին, գրում է Lenta.ru-ն The Guardian-ի վրա հղումով:
Հեքիաթը հորինվել է Փարիզում 1879-ին: Այն մի տղայի մասին է, որը կարողանում է խոսել կենդանիների հետ, որոնցից մի քանիսի հետ գնում է առևանգված արքայազնի որոնումներին:
16-էջանոց ձեռագիրը պատկերազարդել են ամուսիններ Ֆիլիպ և Էրին Սթեդները: Այն կհրատարակվի 2017-ին Doubleday հրատարակչությունում` Տվենի առաջին «Նշանավոր ցատկռտող գորտը Կալավերասից» (1865) պատմվածքի հրատարակման 150-ամյակի կապակցությամբ:
«Օլեոմարգարին արքայազնի առևանգումը» հեքիաթը հայտնաբերվել է 2011-ին գրողի Բերքլիի համալսարանում պահվող արխիվում:
Մարկ Տվենն (իսկական անունը՝ Սեմյուել Լենգհորն Քլեմենս) ամերիկացի գրող է, լրագրող, հասարակական գործիչ, ամերիկյան գրականության ամենանշանավոր դասականներից մեկը: 20-րդ դարի համաշխարհային գրականության մեջ Տվենը ճանաչվել է որպես դասական, միաժամանակ՝ իսկական ազգային գրող, որը հայտնագործել է այն Ամերիկան, որտեղ ողբերգականը կատակերգականի կողքին է, սարսափելին՝ բանաստեղծականի։

24 Январь 2017 - 07:42 AMT
Ранее не издававшаяся сказка американского писателя Марка Твена «Похищение принца Олеомаргарина» (The Purloining of Prince Oleomargarine) будет издана отдельной книгой.
«Похищение принца Олеомаргарина» — единственная сказка из сочиненных писателем для своих дочерей, которую он записал на бумаге. Марк Твен имел обыкновение рассказывать детям истории, которые так и остались устными рассказами, не зафиксированными в виде текста, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Guardian.
Сказка сочинена в 1879 году в Париже. Она повествует о мальчике, обладающем способностью говорить с животными. Вместе с несколькими зверями он отправляется на поиски похищенного принца. По словам издателей, история затрагивает темы благородства и смелости перед лицом тирании.
16-страничная рукопись оформлена супругами-иллюстраторами Филиппом и Эрин Стедами. Она выйдет в издательстве Doubleday в 2017 году, к 150-летию со дня публикации первой книги Марка Твена — сборника рассказов «Знаменитая скачущая лягушка из Калавераса».
Текст «Похищения принца Олеомаргарина» был найден в 2011 году в архиве писателя в университете Беркли (штат Калифорния).
Марк Твен (1835-1910) — классик американской литературы, мастер сатирической прозы. Среди наиболее известных его произведений — «Приключения Тома Сойера» (1876), «Приключения Гекльберри Финна» (1884), «Янки из Коннектикута при дворе короля Артура» (1889).