25 Հունվար 2017 - 10:34 AMT
Հայտնի փորձագետ, «Կարնեգի» հիմնադրամի Եվրասիայի ու Կովկասի գծով ավագ գիտաշխատող Թոմաս դե Վաալը հիմնադրամի կայքում հրապարակված հոդվածում գնահատել է 2017 թվականին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում նոր ռազմական գործողությունների հավանականությունը:
Դե Վաալը գրում է, որ ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանը վերանվաճեց 2 փոքր հողատարածք, սակայն դրա հոգեբանական արդյունքը շատ ավելի մեծ էր: Այն օգնեց հաղթահարել քսանամյա նվաստացումը, իսկ հայրենասիրական տրամարդրությունների աճն օգնեց շեղել բնակչությանը տնտեսական ճգնաժամի ու մանաթի արժեզրկման խնդրից:
Այժմ, երբ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնած դիվանագիտական գործընթացն արգելակվել է, Բաքվի մոտ գայթակղություն է առաջանում կրկին գործի դնել ռազմական գործիքները՝ տարածքներ վերագրավելու ու հայկական կողմի վրա ճնշումներ գործադրելու համար:
«Սակայն կա վտանգ, որ փորքածավալ գործողությունը կվերաճի մի իրավիճակի, որը նույնիսկ ավելի լուրջ կլինի, քան վերջին ռազմական բախումները: Ադրբեջանի իշխանությունները նախորդ անգամից զգալիորեն ավելի մեծ տարածքներ գրավելու պահանջների ճնշման տակ են լինելու: Հայ հասարակությունը պահանջելու է պատերազմել ավելի համառ, քան ապրիլին, ու վերագրավել հակառակորդի գրաված տարածքները», – նշում է դե Վաալը:
Խոսելով կողմերի զինանոցի մասին, փորձագետն առանձնացնում է հայկական կողմի «Իսկանդերները», որոնցով հնարավոր է հարվածել խոշոր քաղաքներին ու Ադրբեջանի նավթագազային ենթակառուցվածքներին, և Ադրբեջանի ձեռք բերած մեծաքանակ իսրայելական արդադրության տեխնիկան:
Ռազմական ռիսկերից բացի, փորձագետն առանձնացնում է քաղաքականները: Ադրբեջանի պարագայում դա տնտեսական ճգնաժամն ու մանաթի կտրուկ արժեզրկումն է: Հայաստանի դեպքում՝ փոփոխված սահմանադրությամբ նոր ընտրությունները: Ըստ փորձագետի, շատերը գործընթացն ընկալում են որպես նախագահ Սարգսյանի կողմից իշխանության պահպանմանը միտված քայլ, և «ընդդիմությունը կօգտագործի ընտրությունները նրան դիմակայելու համար՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով»:
Անկայունության գործոն է նաև Դոնալդ Թրամփի նախագահությունն ու ԵՄ-ում խորացող ճգնաժամը, որոնք կարող են ստիպել կողմերին «առավել անպատասխանատու գործել», նշում է դե Վաալը:
Փորձագետի կարծիքով, պատերազմն արտաքին ուժերի կողմից կառավարել դժվար կլինի: «2016-ի ապրիլին Մոսկվան հրադադարի մասին բանավոր համաձայնության հասավ: Սակայն կարծիքը, թե Ռուսաստանը կառավարում է հակամարտությունը, թյուրըմբռնում է: Ռուսաստանը երբեք չի կառավարել այն՝ սկսած 1988 թվականից, փորձելով այս կամ այն կերպ օգնել կողմերից որևէ մեկին, կամ միջնորդի դեր կատարել: Այս պահին Ռուսաստանին մեծապես չեն վստահում երկու կողմերն էլ, և ոչ Բաքուն, ոչ Երևանը թույլ չեն տա նրան թելադրել իր օրակարգը ազգային համար 1 հարցում», – նշում է նա:
Դե Վաալը նախազգուշացնում է, որ նոր հակամարտությունը կարող է բերել հազարավոր զոհերի ու տնտեսական ճգնաժամի, չլուծելով վեճի հիմնական պատճառները: Սակայն կա վտանգ, որ կողմերը սխալ հաշվարկների կգնան ու, ամեն դեպքում, նորից պատերազմն կսկսվի:

У Азербайджана есть соблазн повторить события апреля 2016 года, «начать еще одну операцию, чтобы вернуть себе территорию и оказать давление на армянскую сторону». Об этом в своей колонке пишет британский журналист, научный сотрудник Фонда Карнеги Томас Де Ваал.
Де Ваал называет регион самой военизированной зоной в Европе с артиллерией, ракетами дальнего радиуса действия, вертолетами и беспилотниками.
«Азербайджан потратил миллиарды долларов доходов от добычи нефти на новые вооружения. Армяне потратили меньше, но сохраняют оборонительную боеспособность, благодаря покупке российского оружия по льготным ценам»,- пишет он.
По мнению Де Ваала, так как последняя дипломатическая инициатива, возглавляемая главой МИД России Сергеем Лавровым, застопорилась, у Баку есть соблазн повторить события 2016 года, «начать еще одну операцию, чтобы вернуть себе территорию и оказать давление на армянскую сторону».
«Риск заключается в том, что небольшая операция неизбежно перерастет в нечто еще более серьезное, чем в прошлый раз (апрельская война – ред.). Азербайджанские власти будут под давлением, чтобы захватить большие территории, а не маленькие клочки, которые они захватили в последний раз. Армяне будут находиться под давлением со стороны их общественности, чтобы сражаться сильнее, чем они сделали это в апреле прошлого года и аннулировать успехи, достигнутые с другой стороны»,- считает эксперт.
Де Ваал считает, что обе стороны переоценивают свои силы, несмотря на последнюю покупку вооружения: Армения – «Искандеры», Азербайджан – «Железный купол».
Он напоминает, что кроме военного контекста есть еще и опасная политическая ситуация: конец нефтяного бума в Азербайджане и парламентские выборы в Армении 2 апреля.
«Выборы широко воспринимаются как гамбит Саргсяна, чей второй и последний президентский срок заканчивается в 2018 году, и он стремится найти способ сохранить власть. Переход спорен, и оппозиция будет использовать выборы, чтобы бросить вызов ему всеми возможными способами», – отмечает журналист.
Также, последним фактором нестабильности является избрание Дональда Трампа на пост президента США. Продолжающийся кризис в странах ЕС, который ощущается на Южном Кавказе, может побудить стороны вести себя более безответственно и считать, что им все сойдет с рук.
«Если начнутся военные действия, ими будет сложно управлять. В апреле 2016 года, Москва договорились о прекращении огня между сторонами на словах. Но ошибочно полагать, что Москва дергает за ниточки в карабахском конфликте. Москва никогда не контролировала ситуацию, поскольку спор возник в 1988 году, но пробовала поддержать одну или другую сторону, или выступать качестве посредника. В настоящее время в обеих странах наблюдается сильное недоверие к России: и ни Баку, ни Ереван не позволят ей навязать свою собственную повестку по национальному вопросу номер один. Если коротко, то угроза упреждающего насилия в Карабахе должна выполняться с помощью интенсивной упреждающей дипломатии. Переход в новый конфликт на Южном Кавказе – последнее, чего хочет кто-либо, по крайней мере, не простые армяне и азербайджанцы, которые окажутся в самой гуще событий»,- заключает автор, передает Carnegie.