26 Հունվար 2017 - 08:32 AMT
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը Հանրապետական կուսակցությանն անդամագրվելու որոշում է կայացրել: Նախարարն այդ մասին հայտնել է «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հորիզոն» լրատվական ծրագրի եթերում:
«Քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող ցանկացած մարդ պետք է այլևս նոր Սահմանադրությամբ նաև քաղաքական պատասխանատվություն կրի՝ ոչ միայն անձնական, այլև քաղաքական թիմի։ Լինելով վարչապետ Կարեն Կարապետյանի թիմում՝ ես պարտավոր եմ կրել քաղաքական պատասխանատվություն»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով իր որոշումը:
Ավելի վաղ Արմեն Ամիրյանը հրաժարվում էր անդամակցել ՀՀԿ-ին, նույնիսկ երբ վարչապետն ու մի քանի նոր նախարարներ ՀՀԿ-ական դառնալու դիմում գրեցին: 2016-ի նոյեմբերին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նա նշել էր, թե ցանկացած անձ սեփական կամքով է դառնում կուսակցական, իսկ ինքն էլ դեռ մինչև ապրիլ որոշում կայացնելու ժամանակ ունի:

Министр культуры Армении Армен Амирян вступил в ряды правящей Республиканской партии Армении (РПА). Об этом он сообщил 25 января в эфире телеканала «Шант».
«Я считаю, что любой человек, занимающий политическую должность, должен отныне, в соответствии с новой Конституцией, нести и политическую ответственность. Будучи в команде премьер-министра РА Карена Карапетяна, я обязан нести политическую ответственность», – пояснил свое решение министр.
Ранее Армен Амирян отказывался вступать в ряды РПА, даже после того, как премьер РА Карен Карапетян на заседании правительства 24 ноября 2016 года сообщил о том, что подал заявление о вступлении в ряды правящей Республиканской партии Армении. Амирян тогда в беседе с журналистами отметил, что каждый человек становится членом партии по своему желанию, и у него есть время принять решение до апреля 2017 года.