Հունվարի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանն ընդունել է Blue Panorama ավիաընկերության հիմնադիր Ֆրանկո Պեչիի գլխավորությամբ Հայաստան ժամանած աշխատանքային խմբին, տեղեկացնում է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը:
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են դեպի Եվրոպա նոր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու հնարավոր տարբերակները, հայկական շուկայի սպասարկման հնարավորությունները և դրան նպաստող առաջիկա գործողությունների ծրագիրը:
ՔԱԳՎ պետը գործընկերների հետ խոսել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտին առնչվող մի շարք հարցերի մասին, ներկայացրել՝ ոլորտում արձանագրված ցուցանիշները, առանձնահատկությունները, ինչպես նաև նշել է, որ 2016 թ. դեկտեմբերի 1-ին Եվրամիության խորհուրդը հաստատել է մանդատը, որը Եվրոպական Միության հանձնաժողովին թույլ է տալիս սկսել Հայաստանի հետ համապարփակ օդային տրանսպորտի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ վարել:
Blue Panorama ավիաընկերության հիմնադիրը նշել է, որ իրենք պատրաստ են համագործակցության` միևնույն ժամանակ շեշտելով ոլորտի առավել մանրամասն ուսումնասիրության անհրաժեշտությունը:
Ավետիսյանը, ողջունելով հետաքրքրվածությունը ՀՀ ավիացիոն շուկայով, հայտնել է համագործակցության պատրաստակամությունը:
Blue Panorama Airlines Իտալիայի ավաընկերություն է, հիմնված է Հռոմում։ Իրականացնում է ծրագրված և չարտերային չվերթներ Իտալիայից տարբեր միջազգային ուղղություններով։ Ավիաընկերությունը հիմնադրվել է 1998-ին։ հիմնականում չվերթներ է իրականացնում հետևյալ երկրներում՝ Ֆրանսիա, Հունաստան, Հռոմ, Ռուսաստան, Թուրքիա, Միլան, Մարսել, Կատովիցե և Ռումինիա:

26 Январь 2017 - 14:28 AMT
Начальник Главного управления гражданской авиации (ГУГА) при правительстве Армении Сергей Аветисян 26 января принял прибывшую в РА во главе с основателем авиакомпании Blue Panorama Франко Печчи рабочую группу, сообщает пресс-служба ГУГА Армении.
В рамках встречи обсуждались возможные варианты осуществления авиарейсов в Европу по новым направлениям, возможности обслуживания армянского рынка и программа предстоящих действий.
Глава ГУГА Армении обсудил с гостями ряд вопросов, касающихся сферы гражданской авиации республики, представил зарегистрированные в сфере показатели, существующие особенности. Он отметил также, что 1 декабря 2016 года Совет ЕС утвердил мандат, который позволяет Еврокомиссии вести переговоры с Арменией по соглашению о всеобъемлющем воздушном транспорте.
Основатель авиакомпании Blue Panorama отметил в свою очередь, что они готовы к сотрудничеству, подчеркнув при этом необходимость более детального изучения сферы. Аветисян выразил готовность к сотрудничеству.
Итальянская авиакомпания Blue Panorama была основана в 1998 году бизнесменом Франко Печчи и начала полеты в декабре того же года. Авиакомпания осуществляет регулярные и чартерные перевозки из Италии по разным международным направлениям. Ее основной базой является римский Международный аэропорт имени Леонардо да Винчи (для рейсов под брендом Blu-express) и миланский аэропорт Мальпенса для ближне-, средне- и дальнемагистральных регулярных и чартерных перевозок.