2017-ի ընթացքում Մոնթե Մելքոնյան վարժարանը պետք է դառնա առաջատար, ուժեղ ավագ դպրոց: Այս մասին հունվարի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ նշելով, որ դա իրենց գլխավոր նպատակներից է:
«Համարում ենք, որ ապագա սպաները պետք է ունենան հնարավորություն ստանալու ամենաորակյալ, մրցակցային կրթությունը»,- ասել է նախարարը, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով, ՊՆ-ում համոզված են, որ առանց ուժեղ սպայական անձնակազմի, կիրթ, հմտությունների ամենամեծ ծավալն ունեցող սպայական անձնակազմի իրենց աշխատանքը չի լինի արդյունավետ: Նախարարը նշել է, որ պետք է մեծ ուշադրությաւն դարձնել ռազմաուսումնական հաստատություններին:
Նա տեղեկացրել է, որ դիմել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ՊԵԿ ուսումնական կենտրոնը Մոնթե Մելքոնյան վարժարանին հանձնելու հարցով՝ որպես նոր վայր ուսումը կազմակերպելու համար:
«Արդեն սեպտեմբերին կկարողանանք մրցունակ, դրական միջավայր ունենալ այն երիտասարդների համար, ովքեր կշարունակեն ուսումն այս ուղղությամբ»,- նշել է պաշտպանության նախարարը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ սկանդալի կենտրոնում հայտնված «Փոքր Մհեր» ավագ դպրոցը, հնարավոր է, տեղափոխվի ՊՆ կառավարման ոլորտ և միավորվի «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարանին:

Будущие армянские офицеры должны иметь возможность получать самое качественное, конкурентоспособное образование . Об этом на пресс-конференции заявил министр обороны Армении Виген Саркисян.
«Наша главная цель – превратить военно-спортивный лицей им. Монте Мелконяна министерства обороны Армении в самое передовое, сильное учебное заведение. Мы считаем, что будущие офицеры должны иметь возможность получать самое качественное, конкурентоспособное образование», – сказал Саркисян, передает Panorama.am.
По его словам, в Минобороны Армении убеждены: без сильного офицерского состава, самых образованных, владеющих самым широким спектром навыков офицеров работа ведомства не будет эффективной. Министр подчеркнул, что необходимо уделять большое внимание военно-учебным заведениям.
Саркисян сообщил также, что обратился к президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой передать учебный центр в Дилижане военно-спортивному лицею им. Монте Мелконяна.
«Уже в сентябре 2017 года у нас будет конкурентная, позитивная среда для молодых людей, которые продолжат свое обучение в этом направлении», – добавил министр обороны Армении.