1 Սեպտեմբեր 2007 - 11:55 AMT
Ջիվան Գասպարյանը փորձում է երաժշտության միջոցով նոր շունչ տալ հայերի եւ թուրքերի հարաբերություններին
Համաշխարհային հռչակ ունեցող հայ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը Ստամբուլում Խաղաղության միջազգային օրվան նվիրված համերգ է տալու, որը նշվում է Թուրքիայում սեպտեմբերի 1-ին: Համերգին մասնակցում է հայտնի սազահար Յավուզ Բինգոլը: «Իմ գործիքը խաղաղության ձայնն է հանդիսանում, եւ ես ժամանել եմ այստեղ, որպեսզի երաժշտության միջոցով նոր շունչ տամ հայերի եւ թուրքերի հարաբերություններին»,- ասել է Գասպարյանը Turkish Daily News-ին տված հարցազրույցում: Դուդուկահարի երկրորդ համերգը կայանալու է սեպտեմբերի 2-ին Անկարայում:
Բինգոլի խոսքերով, նա խորապես ցավում է այն իրադարձությունների առումով, որոնք հետեւել են «Ակոս» հայ-թուրքական թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությանը: «Մենք Գասպարյանի հետ ձեռք ձեռքի տված գնում ենք ռասիզմի, սահմանների եւ պատերազմների դեմ»,- ընդգծել է թուրք երաժիշտը:

1 Сентябрь 2007 - 11:55 AMT
Дживан Гаспарян пытается посредством музыки вдохнуть жизнь в братские отношения между армянами и турками
Всемирно известный армянский дудукист Дживан Гаспарян выступит в Стамбуле с концертом, приуроченным к международному Дню мира, который отмечается в Турции 1 сентября. В концерте принимает участие турецкий исполнитель на сазе (вид струнного инструмента) Явуз Бингол. «Мой инструмент является голосом мира, и я приехал сюда, чтобы вдохнуть жизнь в братские отношения между армянами и турками», – сказал Гаспарян в интервью Turkish Daily News. Второй концерт дудукиста состоится 2 сентября в Анкаре.
По словам Бингола, он был глубоко расстроен событиями, которые последовали за убийством главного редактора армяно-турецкой газеты «Агос» Гранта Динка. «Мы идем рука об руку с Гаспаряном против расизма, границ и войн», – подчеркнул турецкий музыкант.