1 Փետրվար 2017 - 12:40 AMT
Փետրվարի 1-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է մի շարք զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամներին` քննարկելով զինգրքույկներում կատարած «անվավեր» գրառումները: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Ուսումնասիրվել են զինվորական գրքույկներում մարտական մասնակցության մասին գրառումներ չկատարելու, կատարված գրառումներում «անվավեր» նշում կատարելու կամ այդ գրառումները ջնջելու հետ կապված զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների ներկայացրած փաստաթղթերը, ինչպես նաև խնդրի հետ կապված այլ մանրամասներ:
Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների ներկայացրած հանգամանքների կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է պաշտոնական ընթացակարգ:
Ձեռնարկվում են օրենքով նախատեսված միջոցներ պարզելու համար ստեղծված իրավիճակը, այդ թվում՝ Պաշտպանության նախարարությունից պարզաբանումներ պահանջելով և համատեղ աշխատելով Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:
«Ազատություն» ռադիոկայանի տվյալներով՝ ապրիլյան պատերազմի մասնակից բազմաթիվ զինվորներ զորացրվում են զինգրքույկներում ռազմական գործողություններին իրենց մասնակցության մասին գրառումները կա՛մ ջնջված, կա՛մ փոփոխված՝ անվավեր նշումներով, մի շարք դեպքերում էլ ուղղակի առանց համապատասխան գրառման։

Защитник прав человека Армении Арман Татоян 1 февраля принял ряд военнослужащих и членов их семей. Об этом сообщает аппарат омбудсмена Армении.
На встрече были изучены представленные военнослужащими и членами их семей документы, связанные с невыполнением записей об участии в боевых действиях в военных билетах, признании «недействительными» произведенных записей или удалением записей, а также другие связанные с проблемой детали.
В связи с представленными военнослужащими и членами их семей обстоятельствами в аппарате омбудсмена Армении инициирована официальная процедура.
Отмечается, что уже предприняты предусмотренные законом меры для выяснения создавшейся ситуации, в том числе министерству обороны Армении направлено требование предоставить разъяснение.
Аппарат омбудсмена Армении реализует эти работы совместно с омбудсменом Нагорно-Карабахской Республики.
Ранее радио Свобода сообщала, что записи в военных билетах многих участников апрельской войны были признаны и «недействительными» или удалены.