1 Փետրվար 2017 - 12:53 AMT
UTair ավիաընկերության Մոսկվա-Երևան չվերթի ժամանակ որևէ միջադեպ չի եղել: Այդ մասին հայտարարել է Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը` հերքելով ավելի վաղ տարածված լուրերը ինքնաթիռի անսարքության վերաբերյալ:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներ հայտնել էին, որ «Բոինգ-737» ինքնաթիռը, որը կատարում էր Մոսկվա-Երևան չվերթը, չի կարողացել օդ բարձրանալ` թռիչքին պատրաստվելիս օդաչուն զեկուցել է ինքնաթիռում կրիտիկական իրավիճակի մասին:
Մամուլում տարածված այն տեղեկատվությունը, թե՝ փետրվարի 1-ին, «UTair» ավիաընկերությանը պատկանող «Բոինգ-737» ինքնաթիռը «Շերեմետևո» օդանավակայանից չի կարողացել իրականացնել Մոսկվա-Երևան չվերթը՝ ինքնաթիռի հետևի հատվածի կոտրված փականների անսարքության պատճառով, չի համպատասխանում իրականությանը, ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամլո քարտուղարի հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ UTair ավիաընկերությունը «Շերեմետևո» օդանավակայանից Մոսկվա-Երևան չվերթներ չի իրականացնում, թռիչքներն իրականացվում են «Վնուկովո» օդանավակայանից:
Ըստ ՔԱԳՎ-ի, փետրվարի 1-ին UTair ավիաընկերության UT 873 համարի ինքնաթիռը «Վնուկովո» օդանավակայանից Մոսկվա-Երևան չվերթը ժամը 11.10-ի փոխարեն իրականացրել է 11.36-ին և Երևան է հասել 13.58-ին՝ 14.00-ի փոխարեն: Որևէ միջադեպ չի արձանագրվել չվերթի ժամանակ:
ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ թռիչքի չեղարկման պատճառ են դարձել կոտրված փականները ինքնաթիռի թևերի հետևի մասում, իսկ ուղևորներին այլ ինքնաթիռ է տրամադրվել:

1 Февраль 2017 - 13:32 AMT
1 феврaля во время рейса Моска-Ереван, совершенного авиакомпанией Ютэйр, никакого инцидента не произошло. Об этом заявили в Главном управлении гражданской авиации (ГУГА) Армении, опровергая распространенные ранее слухи о неисправности самолета, совершающего рейс.
Ранее СМИ сообщили, что утром 1 февраля самолет «Боинг-737» авиакомпании Ютэйр, совершающий рейс Москва-Ереван, не смог вылететь по месту назначения: во время подготовки ко взлету пилот лайнера доложил о критической ситуации на борту.
«Распространенная в СМИ информация о том, что якобы 1 февраля «Боинг-737» авиакомпании Ютэйр, совершающий рейс Москва-Ереван, не смог вылететь из аэропорта Шереметьево из-за сломавшегося устройства на задней части крыла, не соответствует действительности»,- говорится в сообщении ведомства.
Отмечается, что авиакомпания Ютэйр не выполняет полеты Москва-Ереван из аэропорта Шереметьево, рейсы выполняются из аэропорта Внуково.
Ранее СМИ сообщали, что причиной отмены взлета стали сломавшиеся закрылки – устройства на задней части крыла, и пассажирам рейса был предоставлен другой лайнер.