2 Փետրվար 2017 - 13:09 AMT
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը փետրվարի 2-ին որոշում է կայացրել Խորենացի փողոցում ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնություն գործադրելու ու զանգվածային անկարգություններ հրահրելու մեջ մեղադրվող Արսեն Մկրտումյանին, Գագիկ Միքայելյանին և Սոսո Մարգարյանին դատապարտել 3 տարվա ազատազրկման:
3 ամբաստանյալն էլ դատաքննության ընթացքում ընդունել էին իրենց մեղքը՝ մեղմ պատիժ ստանալու ակնկալիքով, գրում է Aysor.am-ը:
Արսեն Մկրտումյանը, Գագիկ Միքայելյանը և Սոսո Մարգարյանը «Սասնա ծռեր» զինված խմբի կողմից հուլիսի 17-ին Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումից հետո Խորենացիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ընթացքում ոստիկանների նկատմամբ բռնություն են գործադրել և զանգվածային անկարգություններ հրահրել:

2 Февраль 2017 - 13:14 AMT
Суд общей юрисдикции Кентро и Норк-Мараш 2 февраля приговорил трех обвиняемых по делу об июльских беспорядках на улице Хоренаци в Ереване к трем годам лишения свободы.
Согласно решению суда, Арсен Мкртумян, Гагик Микаелян и Сосо Маргарян признаны виновными в применении насилия против сотрудников полиции и разжигании беспорядков, передает Aysor.am.
Отмечается, что обвиняемые признали вину и попросили смягчить приговор.
С 17 июля на улице Мовсеса Хоренаци в Ереване проходили акции в поддержку вооруженной группы, захватившей 17-го июля здание полка патрульно-постовой службы полиции. После очередной акции, проведенной 29 июля не только на улице Хоренаци, но и в ереванском районе Сари Тах, полиция разогнала митингующих, задержав 165 человек. В медучреждения, по предварительным данным, обратились 73 человека, получивших телесные повреждения различной степени тяжести. При разгоне демонстрации пострадали также журналисты и операторы.