12 Սեպտեմբեր 2007 - 08:30 AMT
Երեկ ուշ երեկոյան 61 տարեկանում վախճանվել է Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Յան Պորտերֆիլդը: Շոտլանդացի մասնագետը, որը շատ սիրված էր հայ ֆուտբոլասերների կողմից, այդպես էլ չկարողացավ հաղթահարել հաստաղիքի քաղցկեղը:
Պորտերֆիլդը, ով նախկինում աշխատել է Լոնդոնի «Չելսիում», գլխավորեց Հայաստանի հավաքականը 2006 թվականին: Նրա ղեկավարության հայկական թիմը ցույց էր տալիս փայլուն եւ որակյալ ֆուտբոլ: Դա հաստատում են Հայաստանի հավաքականի վերջին երեք խաղերը Եվրոպա-2008 առաջնության ընտրական փուլում: Պորտերֆիլդի թիմը հունիսի 2-ին հաղթեց Ղազախստանին իր իսկ դաշտում, իսկ չորս օր անց արդեն հարազատ դաշտում պարտության մատնեց խմբի առաջատար Լեհաստանին 1:0 հաշվով: Հայաստանի հավաքականի մարզիչի կարգավիճակում Պորտերֆիլդի համար վերջին մենամարտն եղավ հայկական թիմի հանդիպումը պորտուգալացիների հետ, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 22-ին: Չնայած վատ ինքնազգացողությանը, նա լքել էր Լոնդոնի հիվանդանոցը եւ ժամանել էր Երեւան: Նրա սաները չհիասթափեցրին, ոչ ոքի խաղալով մոլորակի ամենաուժեղ թիմերից մեկի հետ:
Այսօր, սեպտեմբերի 12-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը Մալթայում ընկերական խաղ է անցկացնում տեղի հավաքականի հետ: Հայ ֆուտբոլիստները դաշտ դուրս կգան սգո թեւկապներով, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Вчера поздно вечером в возрасте 61 года скончался главный тренер сборной Армении по футболу Ян Портерфильд. Шотландский специалист, который стал любимцем армянских футбольных болельщиков, так и не смог перебороть рак толстой кишки.
Портерфильд, за плечами которого была работа в лондонском “Челси”, стал у руля сборной Армении в 2006 году. Под его руководством армянская дружина показывала искрометный и качественный футбол. Подтверждением этому служат три последних матча сборной Армении в отборочном цикле чемпионата Европы-2008. Команда Портерфильда 2 июня в гостях победила Казахстан, а четырьмя днями позже уже в родных стенах нанесла поражение лидеру группы – Польше (1:0). Последним поединком для Портерфильда в качестве тренера армянской сборной стала игра с португальцами, которая состоялась 22 августа. Несмотря на плохое самочувствие, он покинул лондонскую клинику и приехал в Ереван. Его подопечные не подкачали, сыграв вничью с одной из самых сильных команд планеты.
Сегодня, 12 сентября, сборная Армении по футболу проводит гостевой товарищеский матч с командой Мальты. Армянские футболисты выйдут на поле в траурных повязках, сообщает ИА Regnum.