Հալեպի բնակիչների համար նախատեսված մարդասիրական բեռով ռուսական Իլ-76 երկրորդ ինքնաթիռն ուղևորվել է Սիրիա։
«Մոտավորապես 20 տոննա բեռ է ուղարկվում, որի մեջ կա պարենամթերք, հագուստ, քնապարկեր, բժշկական պարագաներ։ Ինքնաթիռը բեռը կհասցնի Լաթաքիա, որից հետո ռուսական պահակախմբի ուղեկցությամբ կտեղափոխի Հալեպ», ասել է Հայաստանի ԱԻՆ ղեկավար Դավիթ Տոնոյանը, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»։
Նախարարի խոսքով` նոր առաքումները պայմանավորված են Սիրիայի հայ համայնքի կարիքներով։ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր հերթին նշել է, որ 4 ամսվա ընթացքում ռուս-հայկական համագործակցության շնորհիվ Սիրիա է ուղարկվել 4 ինքնաթիռ` մարդասիրական բեռով։
«Բեռի կարևորությունը ոչ այնքան նյութական արժեքն է, որքան բարոյական նշանակությունը։ Սիրիահայերը զգում են, որ Հայաստանն իրենց կողքին է»,-ասել է Հակոբյանը։ Նրա խոսքով` բեռը կբաժանվի ոչ միայն հայերին, այլ նաև սիրիացիներին։
Նա նշել է, որ օգնություն տրամադրելու գործում անմասն չեն մնում նաև այլ երկրների հայերը։ Այսպես, Կրասնոդարի հայերը Սիրիա են ուղարկել ալյուր, որով հաց են թխել և բաժանել Սիրիայի բնակիչներին։
Նախարարը Սիրիայի ժողովրդին մաղթել է համբերություն և շուտափույթ խաղաղություն։
Օգնության առաջին մասը` 18,5 տոննա քաշով, Ռուսաստանի ավիացիայի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի ինքնաթիռը մի քանի օր առաջ Հայաստանից տեղափոխել էր «Հմեյմիմ» ավիաբազա։ Այդ ինքնաթիռով առաքվել էր 20 անուն պարեն` հյութեր, պահածոյացված մրգեր, մուրաբա, մսի պահածոներ։ 2016թ-ի աշնանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կարգադրությամբ երկու ինքնաթիռ Հայաստանից Սիրիա են առաքել 40 տոննա ծավալով մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակը։

18 Февраль 2017 - 08:35 AMT
Из Еревана в Сирию вылетел второй самолет с гуманитарным грузом, предназначенным для жителей Алеппо. На этот раз гуманитарную помощь, помимо продовольствия, составили одежда, спальные мешки и медицинские приборы и принадлежности.
«Около 20 тонн, куда входят продовольствие и одежда, спальные мешки и медицинские приборы и принадлежности. Самолет доставит груз в Латакию, после чего в сопровождении российского конвоя будет направлен в Алеппо», — сказал журналистам перед отправкой глава МЧС Армении Давид Тоноян, передает Sputnik-Армения.
По его словам, новые поставки зависят от запросов армянской общины Сирии.
В свою очередь министр по делам диаспоры Грануш Акопян отметила, что благодаря армяно-российскому сотрудничеству в течение четырех месяцев в Сирию направляется уже четвертый самолет с гуманитарным грузом.
«Важность груза — не столько в денежной ценности, сколько в моральном значении. Сирийские армяне чувствуют, что Армения рядом с ними», — сказала Акопян.
По ее словам, груз будет распределяться как среди армян, так и среди сирийцев. Она отметила, что не остаются в стороне армяне из других стран.
Так, армяне Краснодара отправили в Сирию муку, из которой выпекли хлеб, названный армянским и распределявшийся среди всех жителей страны. Она пожелала сирийскому народу терпения и скорейшего мира.
Первую часть помощи из Армении — 18,5 тонны — самолет военно-транспортной авиации России доставил на авиабазу Хмеймим несколько дней назад. В этом самолете находилось около 20-и наименований продовольствия: соки, консервированные овощи, варенья, мясные консервы.
Осенью 2016 года по поручению президента Армении Сержа Саргсяна два самолета из Армении доставили в Сирию первую партию гуманитарной помощи в 40 тонн.