21 Փետրվար 2017 - 05:39 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, նախնական քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ, որոշում է կայացվել Հ. Սիրադարյանին և Ա. Օսկանյանին մեղադրանք առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ մարդուն առևանգելը:
Այս մասին հաղորդում է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը: Նշվում է, որ քննիչի որոշմամբ մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ իրեն առևանգելու և ապօրինի ազատությունից զրկելու վերաբերյալ տուժողի հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ քաղաքացի Ն. Բերբերյանից փետրվարի 17-ին գրավոր հաղորդում է ստացվել առ այն, որ փետրվարի 16-ին իր ընկեր Հ.Սիրադարյանը և նրա հորաքրոջ որդին` Ա.Օսկանյանը, առևանգել են իրեն, իր կամքին հակառակ պահել ավտոմեքենայի մեջ և պահանջել վերադարձնել պարտքը՝ հնչեցնելով առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ։
Քննչական կոմիտեից հաղորդում են, որ մատնանշված հանգամանքները ստուգելու ուղղությամբ կատարվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ հարցաքննություններ, առերես հարցաքննություններ, առգրավվել և զննվել տուժողի կողմից մատնանշված բուքմեյքերական ընկերության՝ դեպքի օրվա տեսագրությունները։
Արդյունքում՝ պարզվել է տուժողի և քրեական գործով կասկածյալների առնչությունը միմյանց հետ, ինչպես նաև՝ պարտքի առաջացման աղբյուրը. ըստ քրեական գործի տվյալների՝ տուժողը խաղադրույքներ է կատարել բուքմեյքերական ընկերության՝ իր խաղային հաշվեհամարին գտնվող Հ. Սիրադարյանի և Ա. Օսկանյանի գումարներով (մոտ 1 մլն 650 հազար դրամ) և պարտվել։
Աղբյուրը հաղորդում է, որ նախաքննությունը շարունակվում է: քննություն է տարվում՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքների պարզաբանման ուղղությամբ։

В котайкском управлении Следственного комитета Армении продолжают расследование дела, связанного с сыном лидера партии «Единение», экс-главы МИД РА Вардана Осканяна – Ара Осканяна.
17 февраля 2017 года из Полиции РА были получены материалы, подготовленные на основании сообщения гражданина Н. Берберяна о том, что 16 февраля 2017 года его друг Г. Сирадарян и двоюродный брат А. Осканян потребовали у него вернуть долг, против его воли удерживая его в автомобиле и не позволяя покинуть его, озвучивали угрозы о применении опасного для здоровья насилия. 17 февраля в следственном отделе Абовяна следственного управления по Котайкской области СК РА было возбуждено уголовное дело.
Для проверки всех обстоятельств были проведены масштабные следственные действия, очные ставки, допросы, изъяты видеозаписи и уточнены обстоятельства возникновения долга – потерпевший сделал ставки в одной из букмекерских контор за счет Г. Сирадегяна и А. Осканяна и проиграл сумму в порядка 1.650 млн драмов.
На основании добытых в ходе предварительного следствия доказательствах было принято решение о выдвижения обвинения в отношении Г. Сирадегяна и А. Осканяна по ч.1 ст.131 (Похищение человека), следователем в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.