18 Սեպտեմբեր 2007 - 16:21 AMT
Նյոնում (Շվեյցարիա) տեղի է ունեցել Բրազիլիայում կայանալիք ֆուտզալի 2008 թվականի աշխարհի առաջնության ընտրական խմբերի վիճակահանությունը: Վիճակահանության արդյունքում, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հավաքականները հայտնվել են նույն 6-րդ խմբում: 6-րդ խմբում են նաեւ Չեխիան եւ Ֆինլանդիան: Խմբային փուլի խաղերը տեղի կունենան գալիք տարվա փետրվարի 23-ից մարտի 2-ը Չեխիայում: Խմբերի հաղթողները դուրս կգան հաջոդր փուլ եւ կկարողանան պայքարել «փլեյ-օֆֆ»-ում:
Հիշեցնենք, որ 2006 թվականի նոյեմբերին 2008 թվականի ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության վիճակահանության արդյունքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը նույնպես հայտնվեցին նույն խմբում: Ընդ որում հայկական կողմը պատրաստակամություն հայտնեց ադրբեջանական թիմի հետ խաղն անցկացնել սեփական դաշտում: Սակայն Ադրբեջանը պնդում էր, որ Հայաստանի հետ խաղն անցկացվի չեզոք դաշտում, իր դիրքորոշումը պայմանավորելով նրանով, որ ի վիճակի չէ ապահովել հայ մարզիկների անվտանգությունը: Արդյունքում հունիսին Եվրոպայի ֆուտբոլի ասոցիացիաների միությունը (UEFA) Հոլանդիայի Հերենվենում կայացած նիստում որոշել է ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի խաղեր չանցկացնել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հավաքականների միջեւ: Ըստ UEFA-ի որոշման, A խմբում հանդես եկող երկու թիմերին չեղյալ հայտարարված խաղերի համար միավորներ չեն տրվի:

В Ньоне (Швейцария) состоялась жеребьевка отборочных групп чемпионата мира-2008 по футзалу, который состоится в Бразилии. По результатам жеребьевки, сборные Армении и Азербайджана попали в одну – 6-ую группу. В 6-ую группу попали также Чехия и Финляндия. Матчи группового этапа состоятся с 23-го февраля по 2-ое марта следующего года в Чехии. Победители групп выйдут в следующий этап и смогут побороться в «плей-офф».
Напомним, что в ноябре 2006 года Армения и Азербайджан в результате жеребьевки отборочного раунда Чемпионата Европы 2008 года также попали в одну группу. При этом армянская сторона выразила готовность провести игру с азербайджанской командой на своем поле. Однако Азербайджан настаивал на проведении матчей со сборной Армении на нейтральном поле, обуславливая свою позицию тем, что не в состоянии обеспечить безопасность армянских игроков. В итоге в июне исполнительный комитет Союза европейских футбольных ассоциаций (UEFA) на заседании в Херенвене (Голландия) принял решение не проводить матчи между сборными Азербайджана и Армении в отборочном турнире чемпионата Европы по футболу-2008. Согласно решению UEFA, обеим командам, выступающим в группе A, очки за отмененные матчи начислены не будут.