22 Փետրվար 2017 - 09:07 AMT
Ամերիկյան դերասանուհի, օսկարակիր Սյուզան Սարանդոնը և Նյու Յորքում բնակվող հայազգի հայտնի նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը կնկարահանվեն Արթուր Բոլդերի նոր փորձարարական փաստագրական «Ամերիկյան հայելի» ֆիլմում:
Ֆիլմում կցուցադրվի նկարչի աշխատանքը մեկ տարվա ընթացքում, ցուցահանդեսները, ապրումները և այլն: Ֆիլմում նկարահնավող մոդելներին ու դերասաններին Ձիթողցյանը նկարել է այդ տարվա ընթացքում:
Նոր ֆիլմի վրա աշխատանքը մոտենում է ավարտին: Ֆիլմի պրոդյուսերն է Դևիդ Շարան Նյու Յորքից:
Ֆիլմում նկարահանվել են նաև «Բուրգի» աստղ, դերասանուհի և ֆոտոմոդել Էշլի Հինշոուն, հայտնի մոդել Հիլարի Ռոդան, ոսկերչական զարդերի դիզայներ Մորգան Շարան և այլոք:
Տիգրան Ձիթողցյանը ծնվել է Երևանում, նկարել սկսել է 5 տարեկանում: Առաջին անհատական ցուցահանդեսն ունեցել է 10 տարեկանում՝ Հենրիկ Իգիթյանի առաջարկով, որտեղ ներկայացրել է մոտ 102 յուղաներկ նկար, որոնք ցուցադրվել են նաև Իսպանիայում, Ռուսաստանում, Ճապոնիայում, ԱՄՆ-ում։
1993-1999-ին սովորել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում, այնուհետև կրթությունը շարունակել է Շվեյցարիայի École Cantonale d'Art du Valais-ում, 2002-ին ստացել է բակալավրի աստիճան, 2005-ին՝ Հանրային բնագավառի արվեստի մագիստրոսի աստիճան (MAPS)։ 2009-ից հաստատվել է Նյու Յորքում։
Ընթերցեք նաև. Տիգրան Ձիթողցյան.Նյու Յորքում ուժ էր տալիս միտքը, որ եթե չստացվի էլ, չեմ փոշմանի, որ չեմ փորձել անել ամեն ինչ

22 Февраль 2017 - 08:31 AMT
Американская киноактриса, лауреат премии «Оскар» Сьюзан Сарандон и известный художник армянского происхождения, проживающий в Нью-Йорке, Тигран Дзитохцян снимутся в новом экспериментальном документальном фильме Артура Болдера «Американское зеркало».
В фильме будет показан рабочий процесс художника в течение года,выставки, переживания и прочее. Снявшихся в фильме моделей и актеров Дзитохцян рисовал в течение этого года.
Работа над новым фильмом подходит к концу. Продюсером фильма является Дэвид Шара из Нью-Йорка.
В фильме также принимают участие звезда «Пирамиды», актриса и фотомодель Эшли Хиншоу, известная топмодель Хилари Рода, дизайнер ювелирных изделий Морган Шара и другие.
Тигран Дзитохцян родился в Ереване. Рисовать начал в 5-летнем возрасте. Первая персональная выставка состоялась в 10-летнем возрасте – на ней были представлены 102 картины маслом, которые также демонстрировались в Испании, России, Японии, США. Молодой талантливый художник Тигран Дзитохцян – одна из ветвей известной семьи Дзитохцянов из Гюмри.
В 1993-1999гг. учился в Ереванской государственной академии художеств, затем продолжил образование в швейцарской École Cantonale d’Art du Valais, в 2002 году получил степень бакалавра. В 2005 году – степень магистра искусства общественной сферы (MAPS), с 2009 года обосновался в Нью-Йорке.