23 Փետրվար 2017 - 07:42 AMT
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում է «Ավրորա» գեղարվեստական մրցույթի ժյուրիի կազմը: Մրցույթը մեկնարկել է 2017թ. հունվարին: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են արվեստագետներ և մշակույթի գործիչներ Հայաստանից, որոնք ընտրելու են 7-14 տարեկան երեխաների ներկայացրած աշխատանքները:
«Ավրորա» գեղարվեստական մրցույթի ժյուրին գլխավորում է մուլտիպլիկատոր Գայանե Մարտիրոսյանը:
«Այս մրցույթը լավ հնարավորություն է մարդկանց, հատկապես երեխաներին և պատանիներին համախմբելու մարդասիրության գաղափարի շուրջ: Չափազանց կարևոր է, որ «Ավրորան» մրցույթին հրավիրում է մասնակցելու երեխաներին ողջ աշխարհից: Ես հավատում եմ, որ աշխատանքներն ավելի գունեղ են պատկերելու մարդասիրության թեման, քանի որ մանուկներն ավելի լավ են ընկալում աշխարհը, քան մենք», – ասել է Մարտիրոսյանը:
Ժյուրիի մյուս անդամներն են կոմպոզիտոր և «Ավրորա» մրցանակի գեղարվեստական խորհրդի անդամ Մարինե Ալեսը, լրագրող, թատերագետ և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA)» հիմնադրամի մշակութային ծրագրերի ղեկավար Էլեոնորա Մալխասյանը, նկարիչներ Տիգրան Մատուլյանը և Արև Պետրոսյանը, ռեժիսոր Հրանտ Վարդանյանը:
Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն 2017թ. ապրիլին: Լավագույն երեք աշխատանքի հեղինակներն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կողմից կստանան պարգևներ, իսկ լավագույն հինգը կունենան բացառիկ հնարավորություն մասնակցելու «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը 2017թ. մայիսի 28-ին, Երևանում: Աշխատանքները ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2017թ. մարտի 31-ն է: Ժյուրիի կազմը
Գայանե Մարտիրոսյանը մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի ռեժիսոր է: Նա դասավանդում է Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտում: Մի շարք մուլտֆիլմերի հեղինակ է՝ ներառյալ «Վիշապագորգի գաղտնիքը» շարքը (2008-2016), «Երեք զանգակ» (2002), «Պատերազմը մեր փողոցում» (1989) և այլն: Նա բազմաթիվ տեղական և միջազգային մրցանակների դափնեկիր է: Մարինե Ալեսը հայտնի կոմպոզիտոր է և թատերագետ: Նա ավելի քան 300 հայերեն և ռուսերեն երգերի հեղինակ է: Նրա երգերը հրապարակվել են 5 ալբոմներում՝ «Կհեռանամ ինձանից» (1999), «Իմ բարդիներ» (2001), «Մտորումներ» (2003), «Քո կողքին և առանց քեզ» (2007), «Ոտաբոբիկ` երկնքով» (2010): Էլեոնորա Մալխասյանը լրագրող է և թատերագետ: Նա «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA)» հիմնադրամի մշակութային ծրագրերի ղեկավարն է: Աշխատել է մի շարք մշակութային պարբերականների համար, այդ թվում՝ Լոս Անջելեսում լույս տեսնող «Մուսա» պարբերականը: 2002թ. լույս տեսած «Հայաստանի թանգարաններ» գրքի համահեղինակն է:
Տիգրան Մատուլյանը Հայաստանի նկարիչների միության անդամ է: Նրա աշխատանքները ներկայացվել են բազմաթիվ անհատական և խմբակային ցուցահանդեսներում աշխարհի տարբեր երկրներում: Արև Պետրոսյանը «Արև» պատկերասրահի հիմնադիրն է. նրա աշխատանքները ներկայացվել են մի շարք տեղական և միջազգային ցուցահանդեսներում և պատկերասրահների հավաքածուներում: Նկարիչը նաև հայտնի է իր բարեգործական և հանրային գործունեությամբ, որն ուղղված է կարիքավոր, ծնողազուրկ երեխաների, տարեցների, կանանց առողջապահական և այլ խնդիրների լուծմանը:
Հրանտ Վարդանյանը ռեժիսոր է: Նա 1995թ. ստեղծել է իր առաջին «Լռություն» կարճամետրաժ ֆիլմը: Մի շարք կարճամետրաժ և լիամետրաժ ֆիլմերի հեղինակ է: Նա ստեղծել է բազմաթիվ երաժշտական հոլովակներ հայազգի հանրահայտ երաժիշտների համար: 2011թ. Հրանտ Վարդանյանը հիմնել է «Արև» կինոստուդիան: 2014թ. «Սպիտակ գառան երազը» ֆիլմի համար նա արժանացել է Ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակի:

23 Февраль 2017 - 08:08 AMT
Гуманитарная инициатива «Аврора» обнародовала состав жюри Творческого конкурса «Аврора», о начале которого было объявлено в январе 2017 года. Среди членов жюри – художники и специалисты в области искусства из Армении, которые отберут лучшие работы, присланные на конкурс детьми от 7 до 14 лет.
В жюри Творческого конкурса «Аврора» войдут 6 человек, а возглавит его аниматор Гаяне Мартиросян.
«Это прекрасная возможность для людей и особенно для детей вместе поразмышлять об идее гуманизма. Очень важно, что «Аврора» сделала конкурс открытым для всех, вне зависимости от места их проживания. Я убеждена, что присланные работы смогут прекрасно выразить идею гуманизма, потому что дети воспринимают мир лучше нас», – заявила Мартиросян.
В жюри вошли композитор и член Креативного совета премии «Аврора» Маринэ Алэс, менеджер культурных проектов фонда IDeA, журналист и театральный критик Элеонора Малхасян, художники Тигран Матулян и Арев Петросян, а также режиссер Грант Варданян.
Результаты конкурса будут объявлены в апреле 2017 года. Троим победителям будут вручены награды от Гуманитарной инициативы «Аврора», а создатели пяти лучших работ получат уникальную возможность посетить церемонию вручения премии «Аврора», которая пройдет 28 мая 2017 года в столице Армении Ереване. Крайний срок подачи заявок – 31 марта 2017 года.
Гаяне Мартиросян – режиссер-аниматор. Она преподает в Ереванском государственном институте театра и кино, где руководит курсом анимационной режиссуры. Гаяне Мартиросян – создатель множества анимационных проектов, среди которых «Секреты ковров с драконами» (2008-2013), «Три колокольчика» (2002), «Война на нашей улице» (1989). За свою продолжительную карьеру Мартиросян неоднократно становилась лауреатом национальных и международных премий.
Маринэ Алэс – известный армянский композитор и театральный критик, написавшая более 300 песен на русском и армянском языках. Алэс выпустила 5 альбомов: «Я тебя оставлю» (1999), «Мои тополя» (2001), «Размышления» (2003), «С тобой и без тебя» (2007), «Босиком по небу» (2010). В 2016 году Маринэ Алэс была членом жюри международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Она является одним из соучредителей фонда «Подари жизнь» и лауреатом множества наград за свои достижения. В 2010 Маринэ Алэс опубликовала поэтический сборник «Осколки». Она также входит в Креативный совет премии «Аврора».
Элеонора Малхасян – журналист и театральный критик. В фонде Инициативы развития Армении (IDeA) она занимается культурными проектами. Малхасян сотрудничала со многими художественными изданиями, включая лос-анжелесский Muse, а также преподавала историю искусства и театра в ряде высших учебных заведений Армении. Элеонора Малхасян – один из соавторов книги «Музеи Армении», опубликованной в 2002 году.Тигран Матулян – современный художник, член Союза художников Армении и участник множества международных выставок. Его работы входят в коллекции и постоянные экспозиции Армянского музея современного искусства, Арт-галереи Arame, Национальной галереи Армении, музея Хримяна в Эчмиадзине, Музея истории Еревана. Матулян – обладатель титула «Заслуженный художник Республики Армения».
Арев Петросян – основатель армянской арт-галереи «Арев» и создатель витража «Сила единства», который находится в зале заседаний Совета Европы. Ее работы участвовали во многих армянских и международных выставках. Помимо этого, Петросян разрабатывала дизайн студий для ряда телепередач. Художница также широко известна своей социальной и благотворительной деятельностью, направленной на решение проблемы оказания качественной медицинской помощи женщинам, сиротам, бедным и пожилым людям, а также людям с ограниченными возможностями.Грант Варданян – кинорежиссер, снявший свою первую короткометражку «Тишина» в 1995. Сегодня на счету Варданяна множество киноработ, в том числе полнометражных, а также ряд видеоклипов для известных армянских групп. В 2011 году Грант Варданян основал в Армении киностудию «Арев», а в 2014 получил национальную премию «Айак» за фильм «Мечта белой овцы».