Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 2-ին Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ այցելել է արտաքին գործերի նախարարություն և հանդիպել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի, ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների ղեկավարների հավաքի մասնակիցների հետ:
Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ուղղությամբ արտերկրում և միջազգային տարբեր հարթակներում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության առջև դրված խնդիրներին ու Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը, տարածաշրջանում լարվածության ստեղծման քայլերին հակազդելուն:
«Երևանը և Ստեփանակերտը պատերազմ չեն ցանկանում, մինչդեռ Բաքուն վաղուց ամենաբարձր մակարդակում անընդհատ խոսում է պատերազմի մասին, մեծացնում է լարվածությունը շփման գծում, հերոսացնում է այն զինվորներին, որոնց գործած, այսպես ասած, «սխրանքները» համարվում են պատերազմի հանցագործություն: Եթե Ադրբեջանը շարունակի նույն ոգով և իրավիճակը հասցնի պատերազմականի, ապա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար մենք մեկ վայրկյան անգամ կանգ չենք առնի կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները։ Այսօր տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմի զսպող գլխավոր գործոնը հայ զինվորն է, ով ամուր կանգնած է և հստակ գիտակցում է, թե ինչի համար է պայքարում և ինչ խնդիր է լուծում»:
Ընդգծելով, որ անցած քառորդ դարում Հայաստանին հաջողվել է ձևավորել արտաքին քաղաքական բավականին հագեցած և դրական օրակարգ, Հանրապետության նախագահը նշել է, որ մեր երկիրն իր փորձն ու ջանքերը ներդնում է հանուն համամարդկային նշանակության հարցերի բարձրաձայնման և իր նպաստը բերում միջազգային հանրության կողմից դրանց լուծման գործին:
«Որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ՝ մենք պետք է մշտապես գտնվենք մարդկության դեմ կատարվող հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային պայքարի առաջնագծում: Ձեր հետևողական քայլերի շնորհիվ 2015 թվականին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում միաձայն ընդունվեց Հայաստանի կողմից ներկայացված ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը, իսկ Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում դեկտեմբերի 9-ը հռչակվեց ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր: Այս ուղղությամբ հսկայական ջանքեր ներդրվեցին հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր նվաճումներից մեկը համարելով Հայաստանում 2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովն անցկացնելու որոշումը՝ Հանրապետության նախագահը դա նախաձեռնողական դիվանագիտության արդյունք, ինչպես նաև մեր երկրի նկատմամբ ութ տասնյակից ավելի պետությունների վստահության և համերաշխության դրսևորում է որակել։
«Համոզված եմ, որ ձևավորված պետական հանձնաժողովի համակարգմամբ և ձեր ջանքերով կանենք հնարավորը՝ այդ միջոցառումն ամենաբարձր մակարդակով հյուրընկալելու և դրա հնչեղությունն ապահովելու համար։ Այս գագաթնաժողովը լինելու է Հայաստանի անկախությունից ի վեր հյուրընկալվող ամենաներկայացուցչական միջոցառումներից մեկը: Այն նաև կնպաստի մեր երկրի հեղինակության բարձրացմանն ու մշակույթն ավելի ճանաչելի դարձնելուն։ Այն հիանալի հնարավորություն կընձեռի գործընկերային առավել սերտ կապեր հաստատելու բազմաթիվ պետությունների հետ, որոնցում մենք ներկայացված չենք»,-ասել է Սարգսյանը:
Հայաստանի կառավարության 2012 թվականի մարտի 22-ի համապատասխան որոշմամբ մարտի 2-ը հռչակվել է Դիվանագետի օր։

3 Март 2017 - 07:43 AMT
Саргсян: Если Азербайджан доведет ситуацию до войны, Армения применит все имеющиеся в арсенале возможности
Президент Армении Серж Саргсян 2 марта в связи с Днем дипломата посетил МИД РА и провел встречу с участниками собрания руководителей центрального аппарата МИД, дипломатических представительств и консульских учреждений РА.
Саргсян в своей речи коснулся также задач, поставленных перед дипломатической службой РА за рубежом и на различных международных площадках и деструктивной политики Азербайджана, противодействия шагам по созданию напряженности в регионе.
«Ереван и Степанакерт не хотят войны, между тем, в Баку давно на самом высоком уровне постоянно говорят о войне, увеличивают напряженность на линии соприкосновения, героизируют тех солдат, чьи так называемые «подвиги» считаются военными преступлениями. Если Азербайджан будет продолжать в том же духе и доведет ситуацию до войны, то для обеспечения безопасности народа Арцаха, мы ни на секунду не остановимся, чтобы применить все имеющиеся в нашем арсенале возможности. Сегодня главным фактором сдерживания широкомасштабной войны в регионе является армянский солдат, который крепко стоит и четко знает, за что борется и какую задачу решает»,- отметил Саргсян.
Подчеркнув, что за прошедшую четверть века Армении удалось сформировать довольно насыщенную и позитивную повестку внешней политики, президент отметил, что наша страна свой опыт и усилия вкладывает во имя озвучивания имеющих общечеловеческое значение вопросов и вносит свой вклад в дело их решения со стороны международного сообщества.
«Как переживший геноцид народ, мы должны всегда находиться на передовой линии международной борьбы за предотвращение преступлений, совершаемых против человечества. Благодаря вашим последовательным шагам, в 2015 году в Совете ООН по правам человека единогласно была принята представленная Арменией резолюция относительно предотвращения геноцида, а на 69-ой сессии Генеральной ассамблеи 9-ое декабря провозглашено Днем памяти жертв преступления геноцида. В этом направлении приложены громадные усилия, особенно, в рамках мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян»,- добавил глава страны.
Считая одним из важных достижений внешней политики Армении решение о проведении в Армении в 2018 году саммита международной организации Франкофонии, Саргсян оценил это как результат инициативной дипломатии, а также проявление со стороны более чем восьмидесяти государств доверия и солидарности с нашей страной.
«Уверен, что при координации со стороны государственной комиссии и ваших усилиях, вы сделаете все возможное, чтобы принять это мероприятие на самом высоком уровне и обеспечить этому звучание. Этот саммит будет одним из самых представительных мероприятий, принимаемых со времени независимости Армении. Он также будет способствовать повышению авторитета и большей осведомлённости о культуре нашей страны. Он предоставит замечательную возможность, чтобы наладить более тесные партнерские связи со многими государствами, в которых мы не представлены», – сказал Саргсян.
В конце выступления президент еще раз подчеркнул, что, в конце концов, в центре постоянного внимания всех участников встречи должен быть гражданин Армении: «В предоставленном гражданину Республики Армения паспорте написано, что попечителем носителя паспорта является Республика Армения, и за рубежом гражданин Армении должен чувствовать, что за этими словами стоит его государство, со всеми его услугами и возможностями. И одной из ваших приоритетных задач является также сохранение за рубежом самобытности и культурного наследия нашего народа, поддержка инициатив, направленных на укрепление связей родина-диаспора».