Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրություններից մեկ ամիս առաջ հաշվարկված էլեկտորալ վարկանիշով առաջատար կուսակցությունների՝ («Ծառուկյան» դաշինք և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն) մեծամասնություն ձևավորելու հնարավորությունները գրեթե հավասար են:
Այդ են վկայում Հասարակական կարծիքի հետազոտման համառուսական ինստիտիուտի (ВЦИОМ) անցկացված հարցման արդյունքները:
«Ծառուկյան» դաշինքը էլեկտորալ կուսակցական վարկանիշի առաջատարն է (26%), երկրորդ տեղը զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (19%): Սակայն գալիք ընտրություններում ընտրողները պետք է քվեարկեն ոչ թե կուսակցությունների, այլ ընտրատարածքներում առաջադրված թեկնածուների օգտին, այսպես կոչված վարկանիշային ընտրակարգով: Եթե հաշվարկենք – 2 – կուսակցությունների վարկանիշերն ըստ յուրաքանչյուր ընտրատարածքի թեկնածուների ունեցած աջակցության, ապա առաջատար կուսակցությունների հնարավորությունները հավասարվում են՝ «Ծառուկյան» դաշինքն ունի 25% և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը՝ 23%:
Ընտրական անցումային շեմում են (5% կուսակցությունների համար և 7% դաշինքների համար) գտնվում «Ելք» դաշինքը, «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» և «Հայկական Վերածնունդ» կուսակցությունները:
Հանրապետական կուսակցության հնարավորությունները մեծացնում են վարչապետ Կարեն Կարապետյանի պաշտոնը պահպանելու տված խոստումը. նա վայելում է ազգաբնակչության կողմից բացառիկ մեծ աջակցություն (77%): Կուսակցության մեկ այլ առաջատարը Տարոն Մարգարյանն է (նրան վստահում է ազգաբնակչության 60%- ը):
«Ծառուկյան» դաշինքի էլեկտորալ ներուժը հիմնվում է Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ վստհության բարձր մակարդակի վրա (87%): Ելք» դաշինքը նույնպես առաջատար ունի, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի (56%):
Ըստ հարցման, ընտրություններից առաջ Հայաստանում գրանցվել է երկրում տիրող իրավիճակի նկատմամբ դժգոհության բարձր մակարդակ (78%), հարցվածներից յուրաքանչյուր երկրորդը (51%) նշում է վերջին տարիներին իրավիճակի վատթարացման մասին:
Նշվում է, որ հանրապետության ազգաբնակչությունը խիստ քաղաքականացված է. մեծամասնությունը (71%) ուշադիր հետևում է նախընտրական պայքարի ընթացքին:
Հարցվողների գրեթե երեք քառորդը (72%) հայտնում են ընտրություններում իրենց մասնակցության վերաբերյալ հստակ մտադրության մասին: Հաշվի առնելով հարցման մերժումների չափաբաժինը՝ ընտրություններին մասնակցության կանխատեսվող մակարդակը կազմում է 62%:
Հասարակական-քաղաքական տրամադրությունները ձևավորող տեղեկատվական օրակարգի տասնյակում են՝ քաղաքական (Կառավարության փոփոխություններ, նախընտրական քարոզարշավ, երկրի սահմանամերձ շրջանների անվտանգություն) և տնտեսական գործընթացները:
Ընտրություններից մեկ ամիս առաջ ընտրողների մեկ երրորդը դեռևս որոշում չի կայացրել, թե ում օգտին են քվեարկելու կամ էլ հրաժարվում են հայտնել իրենց ընտրության մասին սոցիոլոգներին: Դրանով էլ պայմանավորվում է էլեկտորալ պատկերի նշանակալի փոփոխականությունը. իրավիճակը մնում է անորոշ, և զարգացումները մեծապես կախված են լինելու ընտրարշավի ընթացքից:
Հարցումն իրականացվել է ՀԿՈՒՀԿ-ի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում փետրվարի 2017 թ. 22-26-ը «Շանթ» հեռուստաընկերության պատվերով: Կիրառվել է դեմ առ դեմ հարցման մեթոդը՝ հարցվողների բնակության վայրի քվոտաների սահմանմամբ: Ընտրանքային մեթոդը՝ ստրատիֆիկացված բազմաստիճան: Հարցմանը մասնակցել է 1.600 հարցվող: Ընտրանքի սխալը չի գերազանցում 3.5%-ը:

9 Март 2017 - 09:17 AMT
За месяц до выборов Национального Собрания Армении рассчитанные шансы лидирующих в электоральном рейтинге партий («Царукян» и Республиканская партия Армении) почти равны. Об этом свидетельствуют результаты опроса жителей Армении о социально-политической ситуации в республике накануне предстоящих парламентских выборов, проведенного Всероссийским центром изучения общественного мнения (ВЦИОМ).
Лидером электорального партийного рейтинга является блок «Царукян» (26%), на втором месте – Республиканская партия Армении (19%). Однако на предстоящих выборах избирателям Армении предстоит голосовать не за партии, а за кандидатов по избирательным округам в так называемой рейтинговой системе голосования. Если рассчитать рейтинги партий на основе поддержки кандидатов по каждому округу, шансы лидирующих партий выравниваются: 25% у блока «Царукян» и 23% у Республиканской партии Армении.
На грани прохождения избирательного барьера (5% для партий и 7% для блоков) балансируют три партии: блок ЕЛК («Выход»), Армянская революционная федерация Дашнакцутюн и партия «Армянское Возрождение».
Шансы Республиканской партии увеличивает ее обещание сохранить пост премьер-министра Карену Карапетяну, который пользуется достаточно высокой поддержкой населения (77%). Другой сильный «локомотив» для партии – мэр Еревана Тарон Маркарян (60% ему доверяют).
Электоральный потенциал Блока «Царукян» поддерживается высоким уровнем доверия Гагику Царукяну (87%). Кроме того, хороший локомотив есть у блока «Выход» – это Никол Пашинян (56%).
Накануне выборов в Армении фиксируется высокий уровень недовольства положением дел в стране (78%), каждый второй (51%) отмечает ухудшение ситуации в последние годы.
За месяц до выборов более трети избирателей не приняли решения, за кого голосовать, либо отказываются сообщить о своем выборе социологам. Это обусловливает высокую подвижность электорального расклада – ситуация остается неопределенной, многое будет зависеть от хода избирательной кампании.
Население республики сильно политизировано, большинство (71%) внимательно следит за ходом предвыборной кампании. Почти три четверти опрошенных заявляют о твердом намерении принять участие в выборах (72%). С учетом доли отказов прогнозируемый уровень участия составляет 62%. В ТОПе информационной повестки, формирующей общественно-политические настроения, – политические (изменения в Правительстве, предвыборная кампания, приграничная безопасность страны) и экономические процессы.
Опрос ВЦИОМ проведен в республике Армения 22-26 февраля 2017 г. по заказу телекомпании Шант-ТВ. Метод опроса – личные интервью по месту жительства респондентов. Выборка – стратифицированная многоступенчатая, опрошено 1600 респондентов. Ошибка выборки не превышает 3,5%.