10 Մարտ 2017 - 10:08 AMT
Մշակույթը շատ ոլորտներ ունի, որոնք ցանկալի է ընդգրկել՝ մշակութային ժառանգությունից մինչև ժամանակակից թանգարաններ, ժամանակակից արվեստ, թատրոն, կինո, օպերա: Այս ամենը գերջանքեր է պահանջում. հարկավոր է հաջողել բոլոր ուղղություններում, ամենուր լուծումներ գտնել և փորձել դա անել հնարավորինս արագ, որպեսզի լրացվեն այն բացթողումները, որ եղել են մինչ օրս:
Կարծում եմ, որ մշակույթի միջոցով է հնարավոր առավելագույնս միավորել մեր ժողովրդին, որը սփռվել է աշխարհով մեկ Ցեղասպանությունից հետո: Այդպես ծնվեց Համահայկական նվագախմբի գաղափարը և արդեն 2017-ի ապրիլի 24-ին տեղի կունենա նվագախմբի առաջին համերգը, որտեղ կհնչեն բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, իսկ վերջում կկատարվի Տիգրան Մանսուրյանի նոր սիմֆոնիան՝ նվիրված ապրիլյան պատերազմի հերոսներին:
Ես ծանոթ եմ նվագախմբի բոլոր մասնակիցներին, ընդգրկված են տարբեր տարիքի երաժիշտներ: Կան մենակատարներ, որոնք 15 տարեկան են, օրինակ, ջութակահարուհի Դիանան, կան 50-60 տարեկան մարդիկ: Նվագախմբի ընդգրկման աշխարհագրությունը շատ մեծ է՝ մասնակցում են երաժիշտներ ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև Եվրոպայի երկրներից, Ասիայից: Հայ ժողովրդի միասնությունը ցույց տալու մտադրությամբ էլ նվագախմբի ղեկավարներ են նշանակվել Կարեն Դուրգարյանը, Էդուարդ Թոփչյանը, Սերգեյ Սմբատյանն ու Կոնստանտին Օրբելյանը:
Արևմտահայ մշակույթը՝ աշխարհին
Մենք մտադիր ենք թատերական ներկայացումներ բեմադրել արևմտահայերենով: Արդեն 2017-ին Սունդուկյանի անվան և Պարոնյանի անվան երաժշտական թատրոններում երկու ներկայացում կբեմադրվի: Իսկ 2018-ին մենք առնվազն արևմտահայ 2 հեղինակի գործեր կթարգմանենք ռուսերեն և անգլերեն: Դա անհրաժեշտ է աշխարհին ներկայացնելու համար մեր հարուստ արևմտահայ մշակույթը:
Սունդուկյանի և Պարոնյանի թատրոնների ընտրության դեպքում հաշվի են առնվել միայն տեխնիկական հնարավորությունները: Նպատակն էր ամեն ինչ հնարավորինս արագ կազմակերպել, իսկ հետագայում կաշխատենք նաև այլ թատրոնների հետ:
Որպեսզի Հայաստանում համամարդկային կինո նկարահանվի
Այժմ մենք մի մեխանիզմ ենք մշակում կինոյի ոլորտում, որը թույլ կտա մրցունակ ֆիլմեր նկարահանել Հայաստանում և բարձրացնել հայ կինոդիտողի ճաշակը:
Արդեն կառավարությանն է ներկայացվել «Կինոյի մասին օրենքը», որի համաձայն արտերկրից բերված ներդրումների 20 տոկոսը հաջորդ տարի կվերադարձվի: Այսինքն, եթե դուք արտերկրից փող եք բերել Հայաստան ֆիլմի արտադրության համար, դուք հետ կստանաք ձեր բերած գումարի 20 տոկոսը՝ դա աշխարհում ընդունված մեխանիզմ է: Կարծում եմ, այդպես ավելի հեշտ կլինի ներդրումներ ներգրավել արտերկրից: Հայաստանն իրոք կարող է գրավիչ երկիր դառնալ ֆիլմարտադրության համար, եթե ճիշտ ներկայացվի և գրագետ աշխատանք տարվի:
Մշակույթի նախարարությունը տարեկան 3 մլն դրամ է հատկացնում կինոյի արտադրության համար: Այսօրվա դրությամբ մենք 2 տիպի ֆիլմեր ենք նկարահանում՝ ներքին սպառման և փառատոներին մասնակցելու համար:
Կարծում եմ, որ այդ երկու կետը ժամանակի ընթացքում պետք է միահյուսվեն՝ մենք անում ենք ամեն հնարավորը դրա համար: Օրինակ, մենք հայրենասիրական ֆիլմ ենք նկարահանում Արցախի մասին ներքին սպառման համար, եթե մենք համամարդկային արժեքներ դնենք ֆիլմի մեջ, այն պահանջված կլինի նաև աշխարհում: Մեր վերջնական նպատակն է, որպեսզի Հայաստանում համաշխարհային մակարդակի կինո նկարահանվի:
Հենց այդ նպատակով մենք հրավիրել ենք ԱՄՆ-ից մեր հայրենակից, պրոդյուսեր Արսեն Բաղդասարյանին, որն արդեն Երևանում է և աշխատում է կինոարտադրության մեխանիզմների մշակման վրա: Մոտավորապես 2017-ի մայիս-հունիսին մենք հիմնավորված համակարգ կունենանք և «Կինոյի մասին օրենքի» ընդունումից հետո կկարողանանք արդյունավետ օգտագործել պետության ընձեռած հնարավորությունները:
Եթե ծանոթանաք Արսեն Բաղդասարյանի կենսագրությանը, հարցեր չեն առաջանա, թե ինչու հատկապես նա է հրավիրվել: Արսենը բավականին լուրջ կինոպրոդյուսեր է, Հոլիվուդում նա տարեկան 1-2 ֆիլմ է արտադրել, աշխատել է նաև Եվրոպայի, Աֆրիկայի, Ասիայի երկրներում: Բաղդասարյանը շատ հարմար տարբերակ է մեզ համար: Գլխավորն այն է, որ նա սիրով համաձայնեց առնվազն մեկ տարի ծառայել Հայաստանին: Դա շատ կարևոր է, քանի որ մենք նման մակարդակի մասնագետների աշխատանքը վարձատրելու միջոցներ չունենք: Նա եկել է մեզ օգնելու:
Հայաստանում չեն նկարահանվում մրցունակ ֆիլմեր, քանի որ չկան համապատասխան մեխանիզմներ: Հուսով եմ, որ կյանքի կոչելով այս ամենը, կինոարտադրությունը մրցունակ կդարձնենք ոչ միայն Հայաստանում և ԱՊՀ երկրներում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում:
Գիրքը հարկավոր է մոտեցնել մարդկանց
Մշակույթի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու առաջին իսկ օրվանից իմ ուշադրության կենտրոնում են եղել գրահրատարակչությունն ու գիրքն առհասարակ: Ես բազում գրախանութներ ու գրադարաններ եմ այցելել, հասկանալու համար թե ինչ մեթոդով են նրանք աշխատում: Ճիշտ աշխատելու դեպքում մենք կարող ենք հայաստանցիներին ավելի ընթերցասեր դարձնել:
Շատերն արդեն լսել են «ԳրաԲուսի» մասին՝ դա շարժական խանութ է անիվների վրա, որտեղ գրքերը հնարավոր կլինի գնել 30 տոկոս զեղչով: Առայժմ այն գործում է միայն Երևանում, սակայն առաջիկայում կշրջի նաև մարզերով: Մարտի 2-ին Չինաստանի դեսպանատան հետ կնքված համաձայնագիրը թույլ կտա գրքերը մարզեր հասցնել:
Դեսպանատունը կտրամադրի անհրաժեշտ մեքենաները: Մեզ 4 շարժական բացօթյա կինոթատրոն կհատկացվի, որոնք կշրջեն մարզերի քաղաքներով և գյուղերով: Մենք մոտ 200 կինոցուցադրություն կունենանք: Մեքենայում, որը ֆիլմեր կտեղափոխի, նաև գրքեր կլինեն: Գրքերն անվճար կտրամադրվեն բնակիչներին այն պայմանով, որ հաջորդ ամիս դրանք տրամադրվելու են մեկ այլ գյուղի:
Շարժական կինոթատրոնն ու գրադարանն այն է, ինչ կարելի է անել մարզերի համար: Մշակույթի նախարարությունը 9 մարզային գրադարան ունի: Կան նաև տեղական ենթակայության գրադարաններ, որոնց հետ ավելի դժվար է աշխատել, ուստի մենք ելքը տեսանք շարժական գրադարանների մեջ:
Հայաստանում ժամանակակից գրախանութների պակաս կա, որտեղ մարդիկ կկարողանան ոչ միայն գիրք գնել, այլ նաև ժամանակ անցկացնել: 2017-ին Աբովյան փողոցում այդպիսի մի գրախանութ կբացվի մեծ ընթերցասրահով: Գրախանութում քաղցրավենիք կմատուցվի, ամսագրեր կլինեն, սակայն կենտրոնում կլինի գիրքը: Աբովյան փողոցում գրախանութի բացումը հնարավոր է դարձել «Զանգակ» հրատարակչության 100 մլն դրամի ներդրումով:
Անհնար է ընթերցասեր երկիր դառնալ առանց գրքի պահանջարկը մեծացնելու, ուստի մենք որոշել ենք Երևանի տարբեր փողոցներում 10 անվանական ինստալյացիա տեղադրել գրքի տեսքով (3,5մ բարձրությամբ և 2,5մ լայնությամբ ), որտեղ գրքեր կվաճառվեն, ինչպես նաև թատրոնների և համերգների տոմսեր: Առաջին այդպիսի կառույցը կհայտնվի արդեն մարտին: Հավանաբար, սկսենք Տերյանի փողոցից:
Մենք փոխել ենք մեր մոտեցումը գրքերի ընտրության հարցում: Նախկինում հատուկ խորհուրդն էր որոշում, թե որ գրքի հրատարակման համար միջոցներ կհատկացվեն: Այժմ հրատարակելու վրա գումար ծախսելու փոխարեն, մենք կգնենք արդեն հրատարակված պահանջարկ ունեցող գրքերը և կզբաղվենք դրանց տարածմամբ և վերահրատարակմամբ: Այդպիսի որոշում է կայացվել, քանի որ մենք չէ, որ պետք է որոշենք, թե ով է ավելի լավ գրել, ես դա սխալ եմ համարում:
Երիտասարդ գրողները հեռուստատեսությունում
Գիրքն առավել ճանաչելի դարձնելու համար, 2017-ի մարտին եթեր կհեռարձակվի փորձնական հեռուստահաղորդում, որտեղ 4 հրատարակիչ ներկայացված 20 հեղինակի ստեղծագործություններից մի քանի հաղորդումների ընթացքում կընտրեն 5 ստեղծագործություն, որոնք կհրատարակեն: Գրողը հնարավորություն կունենան ներկայացնելու իր գիրքը, որը, դեռ լույս չտեսած, արդեն հայտնի կդառնա պոտնեցիալ ընթերցողին:
Կան բազում լավ հայ ժամանակակից գրողներ: Անուններ չեմ նշի, ոչ ոքի չնեղացնելու համար, սակայն մենք կաշխատենք նրանց ավելի ճանաչելի դարձնել: Երիտասարդ գրողների համար տարբեր հարթակներ կստեղծվեն՝ մենք նրանց կհրավիրենք հեռուստատեսություն, հանդիպումներ կկազմակերպենք, կհրապարակենք նրանց գործերը տարբեր ամսագրերում:
Ինչ վերաբերում է ամսագրերի հրատարակությանը, ապա Հայաստանում, դրանք իրոք քիչ են կարդացվում, քանի որ մեր մոտ վատ է դրված դրանց գովազդը: Հարկավոր է ճիշտ կազմակերպել փիարը: Մենք մտադիր ենք գրաքննադատներից ու բանասերներից կազմված հատուկ խումբ ստեղծել, որոնք մշտապես կանդրադառնան այս կամ այն ստեղծագործությանը, դա չի լինի պատվեր: Խումբը կզբաղվի բոլոր մշակութային իրադարձությունների լուսաբանմամբ, իր մասնագիտական գնահատականը կտա: Շատ շուտով մենք կհայտարարենք խմբի հավաքագրման մասին:
Եթե այն ամենն, ինչ նախանշված է, ստացվի, վստահ եմ, ապրելու ենք այն երկրում, որի մասին երազում ենք: Մենք բոլորս միասին ամեն ինչ պետք է անենք դրա համար:
Թանգարանները պետք է ժամանակին համընթաց քայլեն
Լուսանկարչության թանգարանի հիմքում, որը նոր է բացվելու, կլինեն հայտնի Արա Գյուլերի աշխատանքները, որոնք նա նվիրել է Հայաստանին: Այս դեպքում մենք չենք աշխատում կոնկրետ որևէ ընկերության հետ, որպեսզի չեզոք մնանք և ներկայացված լինեն բոլոր կազմակերպությունները: Լուսանկարիչ Վիգեն Մնոյանի հետ վերջերս տեղի ունեցած խոսակցությունից հետո, եկանք այն եզրակացության, որ Հայաստանում պետք է լուսանկարչության թանգարան բացել, իսկ թե ինչպիսին այն կլինի թող դեռևս գաղտնիք մնա:
Մենք ևս մեկ հետաքրքիր նախաձեռնություն ունենք՝ Սևանում 3 մ խորության վրա արդեն 2017-ին կսկսի գործել սոցռեալիզմի ստորջրյա թանգարան, որտեղ կցուցադրվեն խորհրդային դարաշրջանի հուշարձաններ: Դրանք հիմա պահվում են տաբեր թանգարանների պահոցներում: Աշխարհում մի քանի այդպիսի թանգարան կա, Հայաստանում այն առաջինը կլինի: Հենց այդ տարածքում էլ նախատեսում ենք ամռանը ռոք փառատոն անցկացնել: Հուսով ենք, որ կընդլայնենք բոլոր փառատոներում և մշակութային միջոցառումներում մարդկանց ներգրավվածությունը: Ճիշտ փիարի դեպքում մարդկանց մոտ աստիճանաբար ավելի մեծ հետաքրքրություն, մշակույթի որևէ օջախում ժամանակ անցկացնելու մեծ պահանջ կառաջանա:
2017-ի մարտին մենք նաև կներկայացնենք Հովհաննես Թումանյանի, Սերգեյ Փարաջանովի, Մարտիրոս Սարյանի և Արամ Խաչատրյանի թանգարանների այցելուների համար նախատեսված աուդիովիզուալ հավելվածը 10 լեզվով: Սա նոր մոտեցում է, այն ներառում է ոչ միայն աուդիոգիդ, որին կարելի է լսել, այլ նաև հնարավորություն կա ամեն ինչի մասին կարդալ և դիտել: Հավելվածը թույլ կտա պարզել, թե ինչն է պահանջված:
Եթե ուզում ենք բարձրացնել թանգարանների հաճախելիությունը, պետք է արդիական միջոցներ օգտագործենք: Թանգարանները պետք է ժամանակին համընթաց զարգանան: Օրինակ, եթե այցելուները սիրում են սելֆի անել, հատուկ տարածք պետք է լինի դրա համար նախատեսված և այլն:
Պատմական վայրերում կոմերցիոն միջոցառումների մասին
Ես չեմ վարանում ասել, որ դեմ չեմ, որ տարբեր տոնական հանդիսություններ կազմակերպվեն պատմական վայրերում և հուշարձանների մոտ, սակայն դա պետք է արվի շատ բարձր մակարդակով, որպեսզի մարդկանց մոտ հակազդեցություն չառաջանա:
Մշակութային ժառանգության շինությունների օգտագործումն ընդունված մոտեցում է ամբողջ աշխահում՝ պետք է ճիշտ կազմակերպել այդ ամենը: Ես չեմ կարող գնահատական տալ, թե ինչպես է դա արվել նախկինում, սակայն, մտադիր եմ անել ամեն ինչ, որպեսզի ապագայում այդպիսի միջոցառումները միայն ավելի ճանաչելի դարձնեն մեր հուշարձանները, հնավայրերը, շինությունները, իսկ մարդկանց մոտ, հակառակը, պետք է միջոցառման մասնակիցը դառնալու ցանկություն առաջանա:
Օրինակ, Զվարթնոցի տաճարի տարածքը մտադիր ենք օգտագործել համերգային ծրագրերի համար, այնտեղ հնարավոր կլինի նաև թեթև նախաճաշել ու հաճելի ժամանակ անցկացնել: Չէ որ Զվարթնոց քիչ են այցելում, քանի որ զբոսաշրջիկների մեծ մասը Էջմիածին է ուղևորվում, իսկ վերադառնալիս նրանք արդեն քաղցած և հոգնած են լինում, ձգտում են ավելի շուտ վերադառնալ: Մենք պետք է հաշվի առնենք այդ ամենն ու կազմակերպենք նրանց հանգիստը: Այժմ նախագիծը մշակման փուլում է, ներգրավված են երիտասարդ ճարտարապետներ և դիզայներներ:

9 Март 2017 - 12:08 AMT
В культуре очень много сфер, которые хочется охватить: от культурного наследия до современных музеев, современного искусства, театр, кино, опера – это все требует сверхусилий – нужно успеть во всех направлениях, во всем находить решения и попробовать все это сделать максимально быстро, чтобы наполнить те упущения, которые были до.
И мы считаем, что через культуру легче всего можно объединить наш народ, раскинутый по разным концам света после Геноцида. Так родилась идея о Всеармянском оркестре и уже 24 апреля 2017 года состоится первый концерт оркестра, на котором прозвучат произведения исключительно армянских композиторов, а по окончанию будет исполнена новая симфония Тиграна Мансуряна, посвященная героям апрельской войны 2016 года.
Я знаком со всеми участниками оркестра, в него входят музыканты разных возрастов: есть солисты, которым 15 лет, например, скрипачка Диана, есть люди возрастом в 50-60 лет. География оркестра очень большая, в него вошли музыканты не только из Армении, но из стран Европы, США, Азии. Именно из желания показать единство армянского народа руководителями оркестра назначены Карен Дургарян, Эдуард Топчян, Сергей Смбатян и Константин Орбелян.
Западноармянская культура – миру
Мы собираемся организовать театральные представления на западноармянском языке, уже в 2017 году в театре им. Сундукяна и в театре музкомедии им. Пароняна будут поставлены два представления , а к 2018 году мы переведем как минимум двоих западноармянских авторов на русский и английский языки. Это необходимо для того, чтобы представлять миру также нашу богатую Западноармянскую культуру.
При выборе театров Сундукяна и Пароняна учитывались только технические возможности, цель была в том, чтобы быстрее все организовать, в будущем, будем работать и с другими театрами.
Чтобы в Армении снималось общечеловеческое кино
В настоящее время мы разрабатываем структуру в сфере кино, которая приведет к появлению конкурентоспособных фильмов в Армении и позволит сформировать вкус к кино у армянского зрителя.
В правительство уже направлен «закон о кино», согласно которому 20% инвестиций из-за рубежа будет возвращаться в следующем году – то есть, если вы из-за рубежа привезли в Армению деньги для производства фильма, вы получите 20% от внесенной вами суммы обратно – это принятый во многих странах мира механизм. Полагаю, таким образом, нам будет легче привлекать инвестиции из-за рубежа. Армения может стать действительно привлекательной страной для кинопроизводителей, если суметь правильно ее подать и грамотно работать.
В год министерство культуры Армении выделяет 3 миллиона драмов на производство кино. Сегодня мы снимаем фильмы двух видов – картины для участия фестивалей и для внутреннего просмотра.
Я считаю, что эти два пункта в течение времени должны стать одним, мы делаем для этого все возможное. Например, мы снимаем патриотический фильм об Арцахе – который для нашего внутреннего использования, и если мы вложим в него общечеловеские ценности, тогда он будет востребован в мире и наша конечная цель в том, чтобы в Армении снималось мировое кино.
Именно поэтому мы пригласили из США нашего соотечественника, продюсера Арсена Багдасаряна, который уже в Ереване и продумывает механизмы киноприозводства. Примерно в мае-июне 2017 года мы будем иметь обоснованную систему и после принятия «закона о кино» мы сможем результативно использовать возможности, предоставленные государством.
Если ознакомитесь с биографией Арсена Багдасаряна, не могут возникнуть вопросы – почему приглашен именно он. Арсен – достаточно серьезный кинопродюсер, в год он производил 1-2 фильма в Голливуде, работал не только там, но также во многих странах Европы, Африки, Азии. Багдасарян – очень удобный для нас вариант, самое главное, что он с любовью согласился хотя бы один год послужить Армении. Это также очень важно, поскольку мы не имеем столько средств, чтобы оплачивать работу специалистов такого уровня. Он пришел нам помочь.
В Армении нет конкурентоспособных фильмов, потому что нет соответствующих механизмов. Я очень надеюсь, что сделав все это, кинопроизводство будет конкурентоспособным не только в Армении и странах СНГ, но и во всем мире.
Книги нужно приблизить к людям
С первого дня своего прихода на пост министра культуры я сконцентрировал внимание на вопросах издательства и книг в целом. Посетил все возможные книжные магазины и библиотеки для того, чтобы узнать методы их работы. Если правильно работать, мы можем сделать Армению более читающей страной.
Многие уже слышали о библиобусе (передвижной магазин, где можно приобрести книги со скидкой в 30% – ред.), он работает пока только в Ереване, но в ближайшем будущем будет колесить также по районам, а подписанное 2 марта соглашение с посольством Китая, позволит «донести» книги до районов: Нам предоставят 4 передвижных открытых кинотеатра, которые будут колесить по районам, областям и деревням. У нас будет около 200 кинопоказов и машина, которая будет перевозить фильмы – в ней же будут расположены книги. Книги бесплатно будут выдаваться жителям, при условии, что в следующем месяце, они перейдут к следующей деревне.
Передвижной кинотеатр и библиотека – то, что можно сделать для районов. Министерство культуры имеет 9 районных библиотек. Также есть библиотеки, которые подчинены местным властям, с ними труднее работать. Поэтому мы увидели решение в передвижных библиотеках.
В Армении не хватает книжных магазинов современного типа, где люди могли бы не просто купить книгу, но и провести время. В 2017 году на улице Абовяна откроется такой магазин с большим читальным залом, здесь будут и всевозможные сладости и журналы, но в центре будет – книга. Открытие книжного на Абовяна стало возможным благодаря инвестиции издательства «Зангак» в 100 млн драмов.
Невозможно стать читающей страной без популяризации книги, потому мы решили установить на разных улицах Еревана 10 именных инсталляций (3.5 метра высота и 2.5 м широта) в виде книги, в которых будут продаваться книги и билеты в театры и на концерты. Первая инсталляция появится в течение марта. Скорее всего, начнем с улицы Терьяна.
Мы изменили наше отношение к выбору книг. Раньше специальный совет решал, какая книга получит средства для издания, теперь вместо того, чтобы выделять деньги на издание – мы будем покупать уже изданные востребованные книги, заниматься ее распространением и тиражированием. Такое решение принято, потому что мы не можем решать, кто лучше написал, считаю это неправильным.
Молодые писатели на ТВ
Чтобы сделать книгу более узнаваемой, в марте 2017 года выйдет пробная телевизионная передача, в которой 4 издателя из 20 авторов в течение нескольких передач выберут 5 произведений, которые они издадут. Писатели получат возможность презентовать свою написанную книгу, которая, еще не выходя в свет, станет известна потенциальному читателю.
Есть очень много хороших армянских современных авторов. Не могу назвать имена, чтобы никого не обидеть, но мы постараемся сделать их более известными, будут созданы различные платформы для молодых писателей, будем приглашать их на ТВ, организовывать встречи и публиковать в разных журналах.
Что касается издания журналов, то в Армении, действительно, мало их читают, потому что у нас плохо занимаются пиаром. Нужно уметь делать правильный пиар. Мы намерены создать спецгруппу литературных критиков и филологов, которые будут обращаться к тем или иным произведениям беспрестанно, это не будет заказ, группа будет заниматься освещением всех важных культурных событий, происходящих в нашей жизни, давать этим специализированную оценку. Очень скоро мы объявим о наборе в группу.
Если все намеченное получится, а я в этом уверен, мы будем жить в стране, о которой мы мечтали, и мы все вместе должны сделать ее такой.
Музеи должны идти в ногу со временем
В основе еще не открывшегося Музея фото лежат работы Ара Гюлера, которые он подарил Армении. Мы не реализовываем проект с какой-то определённой компанией, чтобы он оставался нейтральным и в нем были представлены все организации. После недавнего разговора с фотографом Вигеном Мнояном, пришли к выводу, что в Армении должен быть также открытый музей фотографии, а каким он будет пусть пока останется тайной.
Помимо этого, у нас есть еще одна инициатива: на глубине 3 м озера Севан уже в 2017 году откроется подводный музей социального реализма, где будут помещены памятники советской эпохи, которые в настоящее время спрятаны в архивах музеев. В мире всего несколько подобных музеев, в Армении он будет первым. И именно на территории этого музея мы планируем летом провести рок-фестиваль.
Мы надеемся, что расширим охват аудитории всех фестивалей и других культурных мероприятий, при правильном пиаре, у людей постепенно будет просыпаться еще больший интерес, будет огромная потребность в том, чтобы культурно провести время.
Также в марте 2017 года мы презентуем аудио-визуальное приложение на 10 языках для посетителей музеев Туманяна, Параджанова, Сарьяна, Хачатряна. Данное приложение – новый подход, оно включает в себя не только аудиогид, который можешь слушать, но здесь есть возможность обо всем прочитать и посмотреть. Приложение позволит выяснить потребности аудитории.
Мы должны использовать современные методы, если хотим, чтобы посещаемость музеев выросла. Музеи должны идти в ногу со временем: например, если посетители любят селфи, значит должна быть специальная зона для этого и т.д.
О коммерческих мероприятиях на исторических руинах
Я не боюсь сказать, что не против проведения различных праздничных мероприятий в исторических армянских центрах и памятниках, но такие встречи нужно делать на очень высоком уровне, чтобы не вызывать у людей отторжение.
Использование культурных зданий – это принятая во всем мире практика, надо правильно это организовать. Я не могу давать оценку, как это делалось в прошлом, но намерен сделать все, чтобы в будущем такие мероприятия способствовали только узнаваемости исторических мест, зданий и людям, напротив, хотелось стать частью этого.
Например, территорию храма Звартноц мы намерены сделать доступным местом, где будут проходить концертные программы, здесь можно будет перекусить и приятно провести время. Ведь Звартноц посещают мало туристов именно потому, что большинство направляются в Эчмиадзин , а по возвращению назад они бывают уже проголодавшиеся, уставшие, хотят быстрее вернуться. Мы должны учитывать все это и организовать их отдых. В настоящее время проект находится на стадии разработки, к нему подключены молодые архитекторы и дизайнеры.