ՀՀ կառավարությունը Երևանի Ադմիրալ Իսակովի պողոտայում Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության նոր շենքի կառուցման համար 1.5 հա տարածք է հատկացրել: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է գործադիրի մարտի 16-ի նիստում:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը ներկայացրել է 2005 թվականի հունիսի 13-ին Պեկինում ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջև միմյանց դեսպանությունների տեղակայման համար շենքեր և հողամասեր փոխադարձաբար տրամադրելու մասին» համաձայնագրում փոփոխություն կատարելու մասին հարցը։
«Դեսպանության նոր շենքի կառուցումից հետ չինական կողմը կհանձնի Բաղրամյան պողոտայում գտնվող դեսպանության շենքը»,- ասել է Քոչարյանը, հաղորդում է Aysor.am-ը:

16 Март 2017 - 13:17 AMT
Правительство Армении на заседании 16 марта приняло решение о предоставлении территории для строительства посольства Китая в стране.
По словам заместителя министра иностранных дел Армении Шаварша Кочаряна, в соответствии с предусмотренным меморандумом между странами территория посольства составит 1.5 га.
«Территория под застройку будет выделена на проспекте Адмирала Исакова, после того, как здание будет построено, посольство Китая передаст властям занимаемое им ныне здание в центре Еревана на улице Баграмяна», – сказал Кочарян, передает «Новости-Армения».
На проспекте Адмирала Исакова располагается здание посольства США в Армении, которое занимает территорию в 9 га и считается одним из самых больших американских диппредставительств за рубежом. Ранее посольство Китая и США «соседствовали» на улице Баграмяна в Ереване.