21 Մարտ 2017 - 06:11 AMT
Ինքնաթիռի բեռի բնույթի վերաբերյալ ուղեկցվող փաստաթղթում տրվել է համապատասխան տեղեկատվություն բելառուսական ավիացիոն իշխանություններին և ստացվել է թռիչքի թույլտվություն: Այս մասին, արձագանքելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը, հայտնել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հաղորդում է Panorama.am-ը:
Մարտի 20-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, թեԲելառուսի տարածքով Հայաստանից Բուլղարիա թռչող ինքնաթիռում ռադիոակտիվ նյութեր են հայտնաբերվել:«Միջադեպը կապված է Բելառուսի տարածքով Հայաստանից Բուլղարիա ուղևորվող ինքնաթիռում ռադիոակտիվ նյութերի հայտնաբերման հետ»,- ասել է Լուկաշենկոն:
Նախարարությունից մանրամասնել են, թե ինչ բեռի մասին է խոսքը.
«Դեռևս 2016 թվականի հոկտեմբերի 3-ին, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և հիմնական հանգույցների արդիականացման ծրագրի շրջանակներում աշխատանքների հիմնական պատվիրատու «Ռուսատոմսերվիս» ընկերության կողմից ընտրված կապալառու կազմակերպության` խորվաթական «ԽՐԻԴ» ընկերության կողմից, բելառուսական JSC Aircompany Grodno ավիաընկերության օդանավով Հայաստանի Հանրապետություն էին ներկրվել համապատասխան սարքավորումներ՝ ծրագրով նախատեսված շահագործման հսկողության աշխատանքների իրականացման նպատակով:
Աշխատանքների ավարտից հետո նշված սարքավորումները «ԽՐԻԴ» ընկերության կողմից նույն եղանակով տեղափոխել են Հայաստանի Հանրապետությունից:
Բելառուսական JSC Aircompani Grodna ավիաընկերությունը 2017 թվականի մարտի 15-ին հայտ է ներկայացրել Երևան-Գոմել երթուղով թռիչք իրականացնելու համար: Բեռի բնույթի վերաբերյալ ուղեկցվող փաստաթղթում տրվել է համապատասխան տեղեկատվություն բելառուսական ավիացիոն իշխանություններին և ստացվել է թռիչքի թույլտվություն:
Սարքավորումների տեղափոխման գործընթացն իրականացվել է համապատասխան տրանսպորտային ընկերության հետ կնքված պայմանագրերի և փաստաթղթերի հիման վրա միջազգային բոլոր կարգավորող փաստաթղթերով սահմանված կարգով»:

Белорусским авиационным властям в сопроводительных документах для перевозки груза была предоставлена соответствующая информация, было получено разрешение на выполнение рейса. Об этом в пресс-службе министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении, комментируя заявление президента Белоруссии Александра Лукашенко.
Ранее белорусский президент Александр Лукашенко сообщил об обнаружении следов радиации в летевшем из Армении в ЕС транзитом через Беларусь самолете.
При этом в министерстве уточнили, о каком именно грузе идет речь:
«Еще 3 октября 2016 года выбранная основным заказчиком проведения работ в рамках программы по продлению срока эксплуатации второго энергоблока ЗАО «Армянская атомная электростанция» и модернизации основных узлов – компанией «Русатом Сервис» – в качестве подрядчика хорватская компания HRID самолетом белорусской авиакомпании JSC Aircompany Grodno перевезла в Армению соответствующее оборудование с целью проведения предусмотренных программой работ по контролю за эксплуатацией.
После завершения работ оборудование компанией HRID было вывезено из Армении тем же путем».
«Белорусская авиакомпания JSC Aircompani Grodna 15 марта 2017 года представила заявку на выполнение рейса по маршруту Ереван-Гомель. Авиационным властям Беларуси в сопроводительных документах для перевозки груза была предоставлена соответствующая информация, и было получено разрешение на выполнение рейса. Процесс перевозки оборудования был осуществлен на основании договоров и документов, заключенных с соответствующей транспортной компанией, и в порядке, установленном всеми международными регулирующими документами», – отметили в министерстве, передает Panorama.am.