24 Մարտ 2017 - 12:05 AMT
«Մոլորակի ժամն» ամբողջ աշխարհում կնշեն մարտի 25-ին՝ ժամը 20:30-21:30-ը։ ՀՀ բնապահպանության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պետի տեղակալ Աշոտ Վարդևանյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի ևս Հայաստանը միանում է նախաձեռնությանը՝ մեկ ժամով անջատելով մայրաքաղաքի և հանրապետության մի շարք այլ քաղաքների շենքերի ու խորհրդանիշ հանդիսացող հուշարձանների արտաքին ու փողոցային լուսավորությունը։
Նրա խոսքով, «Մոլորակի ժամը» համաշխարհային արշավի նպատակն է հասարակությանը, բիզնես աշխարհին, համայնքներին ու շահագրգիռ այլ կողմերին միավորել լույսերը մեկ ժամով անջատելու գաղափարի շուրջ՝ հանուն կարևոր բնապահպանական խնդիրների բարձրաձայնման։
Հայաստանում արշավի այս տարվա թեման է ընտրվել «Մաքուր Հայաստան»-ը, որի նպատակն է անցկացնել աղբի մաքրման համազգային արշավ, որին կներգրավվեն հասարակության լայն շերտեր, ինչպես նաև բազմաթիվ շահագրգիռ կառույցներ։
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության ներդրումային քաղաքականության վարչության պետ Արտաշես Բախշյանը տեղեկացրել է, որ ներկա պահին բոլոր աղբակույտերի, աղբավայրերի քարտեզագրում է կատարվում։
«Տավուշի մարզում քարտեզագրվել է 190 աղբավայր, որից 42-ը Նոյեմբերյանի շրջանում է, 33-ը՝ Դիլիջանի տարածքում։ Այս մարզում քարտեզագրումն ավարտվել է, գործընթացը շարունակվում է մյուս մարզերում։ Քարտեզագրումից հետո սկսվելու են սպասարկման, դասակարգման աշխատանքները, թե որը պետք է մաքրվի, որը հողածածկվի»,- ասել է Բախշյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, սրանք ժամանակավոր միջոցառումներ են և պետք է հասնեն նրան, որ ստեղծեն եվրոպական ստանդարտներով աղբավայրեր։
«Օրենսդրական դաշտը կարգավորելու խնդիր կա։ Չսահմանված վայրերում աղբ նետելու համար սահմանված են բավականին խիստ տուգանքներ, վարչական տույժեր (ֆիզիկական անձանց համար՝ 30-50 հազար դրամ, իրավաբանական անձանց՝ 100-200 հազար դրամ), սակայն չեն կիրառվում դրանք։ Օրինախախտներին բացահայտելու ուղղությամբ պետք է աշխատանքներ տանել, համագործակցությունը ոստիկանության և համայնքի ղեկավարների հետ պետք է շատ սերտ լինի»,- նշել է Բախշյանը։
Հանդիպմանը ներկա Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը նշել է, որ աղբահանության հետ կապված խնդիրները բացասական ազդեցություն են թողնում նաև երկրի զբոսաշրջության զարգացման վրա։
«Մոլորակի ժամ» համաշխարհային քարոզարշավն առաջին անգամ մեկնարկել է 2007թ-ին Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում, որտեղ 2 միլիոն մարդ անջատել էին իրենց լույսերը. դրա հիմնական նպատակն էր` միավորել մարդկության ջանքերը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում: 2008թ-ին ամբողջ երկրագնդում ավելի քան 50 միլիոն մարդ մասնակցել էր այս միջոցառմանը: 2009թ-ին «Մոլորակի ժամ» ակցիային մասնակցել էր 1 մլրդ բնակչություն ավելի քան 4000 քաղաքներում: 2010թ-ին «Մոլորակի ժամ»-ը նպատակ ուներ ներգրավել ավելի քան 1 մլրդ բնակչություն աշխարհի 6000 քաղաքում:

24 Март 2017 - 13:12 AMT
Армения, наряду с более чем 170 странами мира, в девятый раз погрузится в темноту. 25 марта улицы и дома Армении на час останутся без освящения. В 2017 году всемирная акция «Час земли» в Армении пройдет под девизом «Чистая Армения».
В рамках акции, помимо погружения страны в темноту на час (с 20:30 до 21:30), планируется задействовать проект по очистке и обработке свалок.
«Реализация программы «Чистая Армения» начнется 17 апреля, а до этого ее нужно окончательно спланировать. Программа обширная, ее целью является очистить страну от мусора», — сказал на встрече с журналистами замначальника Агентства по управлению биоресурсами министерства охраны природы Ашот Вардеванян, пишет Sputnik-Армения.
В рамках экологической инициативы запланировано картографирование всех мусорных свалок страны. Только в Ноемберяне насчитывается порядка 42 свалок, в Тавушском районе их количество достигает 150, в одном из курортных городов Армении Дилижане – 33 свалки. Некоторые территории будут очищены от мусора. Инициаторы обещают в скором времени привести все мусорные свалки страны в соответствие с европейскими стандартами.
«Призываем граждан Армении принять участие в создании «мусорной карты». Достаточно отправить фотографию и координаты свалки», — сказал на встрече с журналистами заместитель министра территориального управления Арташес Бахщян. Он также призвал граждан страны присоединится к акции и на час отключить свет.
Впервые идея выключить электричество на час с целью демонстрации солидарности в борьбе за охрану окружающей среды была реализована WWF в 2007 году в масштабах одного города — Сиднея (Австралия). Армения стала частью этой инициативы в 2009 году.
Известно пагубное влияние антропогенного фактора на природу. Неразумный расход электричества не только влияет на его тарифы, но и негативно отражается на природе и климате. Изменение климата, в свою очередь, влияет на сельское хозяйство, сферу энергетики и другие отрасли.
В каждой стране акции «час земли» проводят по-своему, тем не менее объединяющим элементом является отключение электричества. Так, в 2011 году без освещения остались более тысячи выдающихся памятников по всему миру, среди них — здание «Эмпайр-стейт-билдинг» (Нью-Йорк), мост «Золотые ворота» (Сан-Франциско), римский Колизей, Оперный театр в Сиднее и так далее.