2007-ին Բիրմայում (այժմ Մյանմա) Քրքումե հեղափոխություն սկսվեց այն բանից հետո, երբ օգոստոսի 15-ին կառավարությունը չեղյալ համարեց վառելիքի սուբսիդավորումը: Այդ որոշման հետևանքով բենզինի և դիզվառելիքի գներն աճեցին 66%-ով, իսկ բնական գազինը՝ 500%-ով: Զգալիորեն աճեցին նաև սննդամթերքի գներն ու ուղևորավարձը:
Բողոքների մեկնարկից ի վեր քաղաքի փողոցներով 15.000 վանական անցավ՝ պահանջելով ռազմականացված կառավարության հրաժարականը: 2007-ի սեպտեմբերի 26-ին բանակը սկսեց դաժանորեն ճնշել բողոքները՝ հարձակումներ եղան տաճարների վրա, վանականներ ձերբակալվեցին:
©Ադրիս Լատիֆ
2008-ին Ադրիս Լատիֆը Reuters-ից Պուլիցերյան մրցանակի արժանացավ մահացու վիրավորում ստացած ճապոնացի օպերատոր Կենձի Նագայայի լուսանկարի համար, որին գնդակահարել էին իր պարտականությունները կատարելիս:
Կենձին լուսաբանում էր բողոքի ցույցերը Յանգոնում՝ Մյանմայի մայրաքաղաքում, երբ հայտնվեցին կառավարական զորքերն ու կրակ բացեցին մարդկանց ուղղությամբ: Նույնիսկ վիրավորվելով, Կենձին շարունակում էր նկարահանել: Հաջորդ լուսանկարում նա արդեն մահացած է ՝ տեսախցիկը ձեռքին: Ավելի ուշ տեսախցիկով նկարահանված նյութից երևում է, որ զինվորը հրել է Կենձիին, նրան գետնին տապալելով, որից հետո կրակել է օպերատորի վրա մոտիկ տարածությունից: Սկզբում ենթադրվում էր, որ նրան պատահական փամփուշտ է դիպել:
© Ադրիս Լատիֆ
Բողոքը գլխավորեցին ուսանողներն ու ընդդիմությունը, այդ թվում կանայք: Անցկացվում էին խաղաղ դիմադրության արշավներ: Սկզբից ռեժիմը շատ արագ արձագանքեց՝ տասնյակ մարդիկ ձերբակալվեցին ու կալանավորվեցին: Սեպտեմբերի 18-ից բողոքներին միացան հազարավոր բուդդայական վանականներ: Կառավարական ուժերը նրանց ևս դաժանաբար ցրեցին սեպտեմբերի 26-ին: Արդյունքում բողոքները ճնշվեցին, սակայն հանգեցրին մի շարք բարեփոխումների և նոր կառավարության ձևավորման: Բողոքի ցույցերը քրքումե հեղափոխություն կոչվեցին շարժումը գլխավորած բուդդայական վանականների հանդերձանքի գույնի շնորհիվ:

В 2007 году в Бирме (в настоящее время в Мьянме – ред.) началась Шафрановая революция, после того как 15 августа того же года правительство отменило субсидии на топливо. Это решение привело к росту цен на бензин и на дизельное топливо на 66% и на природный газ на 500%. Также произошёл значительный рост цен на продукты питания и пользование общественным транспортом.
С начала протестов около 15.000 монахов прошли по улицам города, требуя отставки милитаристского (военного – ред.) правительства. 26 сентября 2007 года армия начала жёсткое подавление протестов, в ходе которого были совершены рейды на храмы и арестованы монахи.
© Адрис Латиф
В 2008 году Адрис Латиф из Reuters получил Пулитцеровскую премию за свою фотографию смертельно раненного японского видеооператора Кэндзи Нагая, который был застрелен при исполнении своих обязанностей.
Кэндзи освещал протестные события в Янгоне (столица Мьянмы), когда на месте вдруг оказались правительственные войска и открыли стрельбу по людям. Даже получив ранение Кэндзи продолжил снимать. На следующей фотографии он уже лежит мёртвый с камерой в руках. Позднее снятое с этой камеры показало, что солдат отпихнул Кэндзи на землю, после чего выстрелил в оператора с близкого расстояния, хотя изначально предполагалось, что в него попала шальная пуля.
Во главе протестов встали студенты и оппозиция, в том числе женщины. Проводились кампании ненасильственного сопротивления. Сначала режим мгновенно отреагировал на них, десятки протестующих были арестованы и задержаны. С 18 сентября к протестам присоединились тысячи буддистских монахов, пока они не были грубо разогнаны правительственными силами 26 сентября. В итоге протесты были подавлены, однако привели к ряду реформ и выборам нового правительства.
Термин «шафрановая революция» появился от цвета одеяний буддистских монахов, которые были вождями протестов.