Ապրիլի 2-ին Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը (ԴՀԿ) հանդես կգա «Բարի գործերի օր» նախաձեռնությամբ: Հայաստանն առաջին անգամ կմիանա համաշխարհային այս նախաձեռնությանը, որը միավորում է բարի գործեր կատարող մարդկանց:
«Այս արշավի իրականացման գաղափարը վաղուց էր ծագել, և երբ Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի կամավորները նախաձեռնողականություն ցուցաբերեցին՝ միանալու ապրիլի 2-ին անցկացվելիք «Բարի գործերի օր» համաշխարհային այս արշավին, մենք օժանդակեցինք նրանց և օգնեցինք ծրագրի կազմման հարցում»,-հայտնում է Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի ղեկավար Վասիլի Բարդադիմովը:
Ծրագիրն իր մեջ ներառում է հետևյալ միջոցառումները՝ թղթյա լապտերիկների պատրաստման ուսուցանում երեխաների համար, նկարազարդում քաղաքի և Շամախյան թաղամասի պատերի վրա, կարիքավոր ընտանիքների համար հագուստի հավաքագրում, երեխաների համար ընթերցանության կազմակերպում գրադարանում, աղբահանության կազմակերպում, Դիլիջանի 5-րդ դպրոցի համար գրքերի հավաքագրում և այցելություն գյուղեր:
Ակնկալվում է արշավին 100-ից ավելի դիլիջանցի կամավորների մասնակցություն:
«Բարի գործերի օր» նախաձեռնությունն առաջին անգամ կայացել է 2007 թվականին Իսրայելում: 2016 թվականին այս ակցիային մասնակցել է 1.500.000 մարդ աշխարհի 75 երկրից, ովքեր իրականացրել են 14.000 նախագիծ և ավելի քան չորս միլիոն ժամ նվիրել են բարի գործ կատարելուն:
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը հիմնադրվել է Scholae Mundi Armenia հիմնադրամի աջակցությամբ՝ նպատակ ունենալով աջակցել իրավիճակը փոխելու համար ջանքերը համախմբելու պատրաստ հասարակության ձեւավորմանը:
Scholae Mundi Armenia հիմնադրամը մեկն է 3 բարեգործական հիմնադրամներից (Scholae Mundi Armenia, Scholae Mundi Russia и Scholae Mundi UK) , որոնք միավորում են Scholae Mundi հարթակը, որոնց հիմնադիրներն են գործարարներ և բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը: Scholae Mundi-ի առաքելությունը Հայաստանում կրթության զարգացումն է՝ սոցիալական ուղղվածությամբ նորարար նախագծերի և կրթության, մշակույթի, արվեստի ոլորտում նախաձեռնությունների ներդրմամբ: Առաքելություններից մեկն էլ հետևյալն է՝ նպաստել միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դրական կերպարի ձևավորմանը ու աշխարհում և տեղական ընկերություններում դրական սոցիալական փոփոխությունների արդյունքների բարձրացմանը:

29 Март 2017 - 08:07 AMT
2 апреля по инициативе Dilijan Community Center (DCC) в Дилижане пройдет «День добрых дел». В 2017 году Армения впервые присоединится к этой глобальной благотворительной акции.
«Идея проведения подобного мероприятия витала в воздухе давно, и когда волонтеры Dilijan Community Center предложили поучаствовать в глобальной акции «День добрых дел», которая в этом году пройдет 2 апреля, мы с удовольствием их поддержали и помогли составить программу», – заявил директор DCC Василий Бардадымов.
В течение всего дня волонтеры будут разрисовывать городские стены в районе Шамахян, собирать одежду для нуждающихся семей и книги для школы №5, раздавать прохожим вдохновляющие и веселые открытки, читать детям в библиотеке, убирать мусор и сажать деревья, а также учить всех желающих делать бумажные фонарики. Ожидается, что в акции примут участие более 100 волонтеров из Дилижана.
«День добрых дел» впервые прошел в 2007 году в Израиле. В 2016 году в акции приняли участие 1500000 человек из 75 стран, которые реализовали 14000 проектов и в общей сложности посвятили добрым делам более четырех миллионов часов.
Dilijan Community Center, который был основан при поддержке фонда Scholae Mundi Armenia, видит свою миссию в содействии формированию неравнодушного сообщества (коренных жителей и вновь прибывших), готового к объединению усилий для изменения окружающей действительности.
Фонд Scholae Mundi Armenia – один из трех благотворительных фондов (Scholae Mundi Armenia, Scholae Mundi Russia и Scholae Mundi UK), составляющих платформу Scholae Mundi, основателями которой являются предприниматели и филантропы Рубен Варданян и Вероника Зонабенд. Миссия Scholae Mundi – развивать образование в Армении путем поддержки социально-ориентированных инновационных проектов и инициатив в области образования, культуры и искусства, а также способствовать формированию положительного международного образа Армении и усиливать результаты позитивных социальных изменений в мире и в местных сообществах. Платформа Scholae Mundi на некоммерческой основе содействует распространению наиболее передовых подходов в области образования, которые в долгосрочной перспективе станут катализаторами социальных изменений в мире.