29 Մարտ 2017 - 09:06 AMT
Ինչու՞ Ադրբեջանն ու ՀՀ-ն միասին չեն մասնակցում բանակցություններին, որովհետև առանձին առանձին են հանդիպում ու քննարկում (համաձայնեցնելուն – խմբ.) մնացած 2-3 կետերը: Հիմա ամենաինտենսիվ պրոցեսն է ընթանում:
Մեր նպատակն այն է, որ ժողովրդին ցույց տանք, որ սոցիալական խնդիրների չլուծվածությունը, արտագաղթը, ընտանիքների մասնատվածությունը, ամեն ինչի հիմնական պատճառն այս կոնֆլիկտի չլուծվածությունն է: Տասնյակ հազարավոր երեխաներ ծառայում են բանակում: Ինչպե՞ս կարող է ժողովուրդը չհասկանալ խաղաղության արժեքը:
Ցավոտ լուծումների, փոխզիջումային լուծումների պետք է պատրաստեին ժողովրդին: 2 կողմն էլ բավարարված չի լինելու: Եթե տարածքները տանք անկախության փոխարեն, ժողովրդի ու քաղաքական գործիչների մեծ մասը դժգոհ է մնալու: Ադրբեջանում էլ, եթե տարածքները հետ ստանան, բայց ճանաչեն ԼՂ անկախությունը, ժողովուրդը էլի դժգոհելու է, քանի որ ԼՂ-ն վերջնականապես կանջատվի Ադրբեջանից: Իդեալական լուծում չի լինելու:
Հանեք այս ամբիցիոզ քաղաքական գործիչներին, նորմալ հասարակ ժողովուրդը շատ ավելի լավ է հասկանում, ըմբռնում խնդիրը:
Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հարցում մենք սատարում ենք կառավարության՝ նախագահի, ԱԳ նախարարի վարած քաղաքականությանը: Բայց միայն այս հարցում: Ուրիշ ոչ մի հարցում մենք ՀՀԿ-ի հետ գնալու ճանապարհ չունենք… Մղձավանջային երազում անգամ չի կարող այնպիսի բան լինի, որ մենք կոալիցիա կազմենք:
Այն լուծումը, որ մենք այժմ կարող ենք համաձայնեցված ստանալ, վաղը կարող է դառնալ պարտադրված որոշում: Ինչպես լուծեցին Կոսովոյի, Բոսնիայի հարցը՝ ինչ սարքեցին Սերբիայի գլխին:
Եթե կամավոր չտանք, մի օր սանկցիաներով են այդ հողերը տանելու: Հայաստանն այն երկի՞րն է, որ կարող է ձենռոց նետել միջազգային հանրությանը: Սադամն ու Միլոշևիչը չկարողացան, մե՞նք ենք կարողանալու: Ծնկի՞ ենք բերելու ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ԱՄՆ-ին, Ռուսաստանին, Ֆրանսիային: Չեն կարողանալու պահել այդ տարածքները, անգամ եթե Բաքուն գրավեն: Սադամը գնաց, Քուվեյթը գրավեց, հիմա ոչ Սադամը կա, ոչ Իրաքը: Կործանեցին երկիրը, և հայտնի չէ, քանի տարի կպահանջվի, մինչև Իրաքը երկիր դառնա:
Ով ասաց «ոչ մի թիզ հող», նա է այս ազգի գերեզմանափորը, այս ազգը կործանողը: Դա տեսել ենք մի անգամ, այդպիսի հայրենասերների: Հող չտվեցին, տարածք չտվեցին, ամբողջ երկիրը տվեցին:
Փուլային լուծումը շատ նորմալ լուծում է, բազմաթիվ անգամ կիրառված: Պետք է լուծել հետպատերազմյան հրատապ խնդիրները, հետո անցնել մնացածին: Հիմա այս հարցերը լուծում ենք, հետո կարգավիճակի հարցը կլուծենք հանրաքվեով: Սա ես իդեալական լուծում չեմ համարում, բայց բավարար է:
Ընդհանուր պետության, Քի Վեսթի և մադրիդյան սկզբունքները, բոլորը բերվել են ինձանից հետո: Հիմա ինչպես է ստացվում, որ ես եղա հող տվողը, իսկ Օսկանյանը, Քոչարյանը, Սարգսյանն ու Արկադի Ղուկասյանը՝ ոչ:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ շատ ուժեր հուսախաբ եղան, որ Հայաստանը դաժան պարտություն չկրեց: Ձեռքերը շփելով սպասում էին, որ Հայաստանը պարտվի, Սերժը տապալվի, և իրենք գան իշխանության… Իսկ ես անգամ թշնամուն կօգնեմ, միայն թե մեր գլխին նոր փորձանք չգա:
Ծառուկյանի ֆենոմենը քաղաքագիտական տերմիններով բացատրելն անհնար է: Ժողովուրդն ընդունում է այդ մարդուն, և վերջ: Բացատրել անհնար է, բայց փաստ է:
Օսկանյանը ինքն է Մադրիդյան սկզբունքներում գրել տարածքների վերադարձի մասին, բայց հիմա հրաժարվում է այդ մասին խոսել: Սա անազնիվ վերաբերմունք է ընտրողների հանդեպ: Նույնն էլ Օհանյանն է, որ իշխանության մաս լինելու ժամանակ երբևէ անհամաձայնություն չի հայտնել իշխանության վարած քաղաքականությանը… Վազգենը կարողացավ ասել՝ ես համաձայն չեմ, ու դուրս եկավ: Դու ինչու՞ չկարողացար: Հիմա այս բարոյականությամբ մարդիկ դուրս են գալիս ժողովրդի մեջ ու ասում՝ մենք մաքուր ենք, մենք ազնիվ ենք:
ԵԼՔ-ն իրենց ծրագրով համարում է, որ ԼՂ հարցն անլուծելի է:
ՀՎԿ ծրագիրը ֆանտաստիկայի ժանրից է. այստեղ Ղարաբաղի հարց ընդհանրապես չկա:
Կարդացեք նաև՝«Միջազգային հանրությունը սա «օկուպացիա» է կոչում». Տեր-Պետրոսյանի հարցազրույցի կարևոր թեզերը

29 Март 2017 - 10:06 AMT
Почему Азербайджан и Армения не участвнуют в переговорах вместе? Потому что встречаются по-отдельности и обсуждают оставшиеся до соглашения 2-3 пункта. Сейчас идет самый интенсивный процесс.
Наша цель в том, чтобы показать народу, что неразрешенность социальных проблем, иммиграция, разделения семей – все это происходит преимущественно из-за неразрешенности этого конфликта. Десятки тысяч детей служат в армии. Как может народ не понимать ценности этого мира?
Народ нужно подготовить к болезненным решениям, компромиссным решениям. Обе стороны не останутся довольны. Если отдать территории за независимость, большая часть народа и политических деятелей останется недовольна. И в Азербайджане, если получат территории, но признают независимость Нагорно-Карабахской Республики, народ опять останется недоволен, так как НКР полностью отделится от Азербайджана. Идеального решения не будет.
Уберите этих амбициозных политиков, обычный народ намного лучше понимает проблему.
В вопросе карабахского урегулирования мы поддерживаем власти – президента, политику главы МИД Армении. Но только в этом вопросе. Ни в каком другом вопросе мы не пойдем по одному пути с Республиканской партией Армении. Даже в кошмарном сне такого не может быть, чтоб мы образовали коалицию с РПА.
То решение, которое мы сейчас можем получить согласовано, завтра может стать обязательным решением.
Если не отдадим добровольно, то однажды эти земли отберут санкциями. Разве Армения – та страна, которая может бросить перчатку международному сообществу? Мы сможем поставить на колени ООН, ОБСЕ, США, Россию, Францию? Не смогут удержать эти территории, даже если завоюют Баку.
Тот, кто говорит «ни пяди земли», роет могилу этой нации, разрушает ее. Мы уже однажды видели таких патриотов. Не отдали земли, не отдали территории, зато отдали всю страну.
Поэтапное решение конфликта – вполне нормальное, оно применялось неоднократно. Нужно решить поствоенные актуальные проблемы, а затем приступить к остальным. Сейчас решим эти вопросы, потом пи помощи референдума решим вопрос статуса. Я не считаю это идеальным решением, но оно удовлетворительное.
Принципы общего государства, Ки-Уэста и Мадридские принципы – все были внесены после меня. Как теперь получается, что это я отдал земли, а не Осканян, Кочарян, Саргсян и Аркадий Гукасян.
В ходе апрельской воны многие силы были разочарованы из-за того, что Армения не понесла жестокое поражение. Потирая руки ждали, чтоб Армения проиграла, Серж будет свергнут, и они придут к власти… А я даже врагу готов помочь, только бы на нашу голову не свалились новые неприятности.
Феномен Гагика Царукяна политическими терминами объяснить невозможно. Народ принимает этого человека, и все. Объяснить невозможно, но это – факт.
Вардан Осканян сам написал в Мадридских принципах о возврате территорий, но сейчас отказывается говорить об этом. Это нечестное отношение к избирателям. То же самое делает Оганян (экс-министр обороны РА Сейран Оганян – ред.), который, являясь частью властей, не выражал никакого несогласия с их политикой… И теперь люди с этими моральными принципами выходят в народ и говорят, что они чистые и честные.
Блок ЕЛК в своей программе считает, что карабахский конфликт неразрешим.
Программа «Армянского возраждения» из жанра фантастики: в ней вообще нет карабахского вопроса.
Читайте также: «Следующий вариант карабахского урегулирования будет еще хуже»: Главные тезисы интервью Левона Тер-Петросяна