30 Մարտ 2017 - 09:35 AMT
Ոչ Քի-Վեսթում, ոչ էլ բանակցությունների որևէ փուլում Մեղրիի կամ ՀՀ որևէ այլ տարածքի փոխանակման հարց չի քննարկվել: Այդպիսի հայտարարություն է արել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը՝ մեկնաբանելով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-ՊետրոսյանիԱրցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ հայտարարությունները «Կենտրոն» հեռուստաընկերության եթերում ։
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը «Կենտրոնի» եթերում հայտարարել է, թե Քի-Վեսթում քննարկվել է այսպես կոչված Մեղրիի տարբերակը:
Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել է, որ Տեր-Պետրոսյանն, ըստ էության, որևէ նոր բան չի ասել: «Մի մասով` իր հայտնի հոդվածն է վերաշարադրել` վերստին ներկայանալով որպես պարտվողականության ջատագով, մյուս մասով` կրկնել արդեն վաղուց ծեծված ստերն ու կեղծիքները` ներկայացնելով դրանք իբր պատմական իրողություններ: Դրանց թվում է, այսպես կոչված, «Մեղրիի տարբերակը»: Կրկին հայտարարում եմ. ոչ Քի-Վեսթում, ոչ էլ այլուր, բանակցությունների որևէ փուլում Մեղրիի կամ ՀՀ որևէ այլ տարածքի փոխանակման հարց չի քննարկվել: Դա հերյուրանք է և պատմության խեղաթյուրում: Իսկ ինչ վերաբերում է «լավ չենք ապրելու, մինչև չլուծենք» տեր-պետրոսյանական բանաձևին, ապա այն քննադատության չի դիմանում: Հիշեցնեմ, որ 2000-2008թթ. Հայաստանի տնտեսությունը երկնիշ տնտեսական աճ է գրանցել»,- ասել է Սողոմոնյանը, հայտնում է 2-րդ.am-ը:
«Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդման ժամանակ ՀՀ առաջին նախագահն ասել է. « Ցավոտ լուծումների, փոխզիջումային լուծումների պետք է պատրաստեին ժողովրդին: 2 կողմն էլ բավարարված չի լինելու: Եթե տարածքները տանք անկախության փոխարեն, ժողովրդի ու քաղաքական գործիչների մեծ մասը դժգոհ է մնալու: Ադրբեջանում էլ, եթե տարածքները հետ ստանան, բայց ճանաչեն ԼՂ անկախությունը, ժողովուրդը էլի դժգոհելու է, քանի որ ԼՂ-ն վերջնականապես կանջատվի Ադրբեջանից: Իդեալական լուծում չի լինելու»:

30 Март 2017 - 09:30 AMT
Офис Кочаряна о заявлении Тер-Петросяна: Вопрос обмена Мегри или какой-либо другой территории РА не обсуждался
Ни в Ки-Уэсте, ни где бы то ни было еще вопрос обмена Мегри или какой-либо другой территории Армении не обсуждался. Об этом заявил руководитель офиса второго президента РА Роберта Кочаряна Виктор Согомонян, комментируя заявления превого президента РА, лидера АНК Левона Тер-Петросяна в эфире телеканала «Кентрон» касательно урегулирования карабахского конфликта.
Первый президент Армении, лидер АНК Левон Тер-Петросян вновь дал обширное интервью, на этот раз в программе «Урвагиц» на армянском телеканале «Кентрон». Он коснулся вопросов карабахского конфликта, реакций международного сообщества и предстоящих парламентских выборов. Тер-Петросян, в частности, заявил, что в Ки-Уэсте обсуждалась возможность передачи Азербайджану армянского Мегри.
«Тер-Петросян, по сути, ничего нового не сказал. С одной стороны он перефразировал свою известную статью, вновь представ в качестве апологета пораженчества, с другой – повторил уже давно набившие оскомину ложь и фальшь, выдав их за, якобы, историческую правду. К их числу относится так называемый «мегринский вариант». В очередной раз повторяю: ни в Ки-Уэсте, ни где бы то ни было еще вопроса обмена Мегри или какой-либо другой территории РА не обсуждалось. Это клевета и искажение истории. А что касается тер-петросяновской формулы «нормально не заживем, пока не решим», то она не выдерживает никакой критики. Напомню, что в 2000-2008 гг. экономика Армении фиксировала двухзначный рост»,- отметил Согомонян, пишет 2rd.am.
Читайте также: «Следующий вариант карабахского урегулирования будет еще хуже»: Главные тезисы интервью Левона Тер-Петросяна