2 Ապրիլ 2017 - 12:14 AMT
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 131-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 131 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեականդատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 131 հաղորդումից 48-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 26-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 23-ը՝ ուղղորդման, 15-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 11-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու, 8-ը՝ ընտրակաշառք տալու դեպքերին:

Рабочая группа при Генеральной прокуратуре Армении по положению на 15:00 2 апреля изучила 970 публикаций об избирательных нарушениях. Об этом сообщили в пресс-службе ведомства.
Отмечается, что подавляющая часть сообщений касается различных технических неполадок в процессе организации голосования, и не содержит очевидных признаков состава преступления.
Очевидные признаки состава преступления обнаружены в 131 публикации. Для прояснения указанных обстоятельств данные сообщения направлены в территориальные отделения Полиции Армении и Следственного комитета, где согласно статьям 180-й и 181-й Уголовно-процессуального кодекса Армении будут подготовлены материалы или проведена проверка.
Из 131 сообщения 48 случаев касались голосования вместо другого гражданина или повторного голосования, в 26-ти случаях имело место нарушение тайны голосования, 11 – воспрепятствование праву граждан на свободное выражение избирательного права, 8 – случаи избирательной взятки, 15 – препятствование работы представителей СМИ, доверенных лиц и комиссии.