Թափանցիկության, բաց լինելու առումով մեր հայ գործընկերները գերազանցեցին նույնիսկ որոշ արևմտյան երկրներին: Այդ մասին հայտարարել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդևը՝ ամփոփելով ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները:
«Մեր առաքելությունը Հայաստան է եկել իշխանությունների հրավերով և աշխատել է մարտի 14-ից: Դիտարկում ենք կատարել բոլոր մարզերում: Մեր առջև բոլոր դռները բաց էին, ստանում էինք բոլոր անհրաժեշտ նյութերը, որոնց ցանկանում էինք ծանոթանալ», – նշել է Լեբեդևը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ ոչ միայն ԱՊՀ, այլև մյուս դիտորդները հետաքրքրությամբ սպասում էին, թե ինչպես են ընտրական գործընթացում կիրառվելու Ընտրական օրենսգրքի նորամուծությունները:
«Մեր գնահատականներով նորամուծություններն, իհարկե, դարձրեցին ընտրական գործընթացն ավելի բաց ու թափանցիկ: Դրանք ներմուծվել են հանրության պահանջով՝ հնարավոր խախտումներ, կեղծիքները բացառելու համար: Մենք կարծում ենք՝ այդ նպատակը զգալիորեն իրականացվել է», – նշել է Սերգեյ Լեբեդևն՝ ավելացնելով, որ տեխնիկական նորամուծությունները, ճիշտ է, փոքր-ինչ բարդացրել են ընտրական գործընթացը, հատկապես տարիքով անձանց համար, սակայն լուրջ խնդիրներ չեն առաջացրել:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավարի խոսքով՝ իրենց անդամները եղել են 1215 ընտրատեղամասերում և ընդհանուր առմամբ դրական տպավորություն ստացել. «Թափանցիկության, բաց լինելու առումով մեր հայ գործընկերները գերազանցեցին նույնիսկ որոշ արևմտյան երկրներին», – ամփոփել է Սերգեյ Լեբեդևը:

3 Апрель 2017 - 07:47 AMT
По степени прозрачности выборов Армения превзошла некоторые западные страны. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване глава миссии наблюдателей от СНГ Сергей Лебедев, говоря о парламентских выборах 2 апреля.
«Состоявшиеся 2 апреля выборы в Национальное собрание Армении проведены в соответствии с конституцией, избирательным кодексом и общепризнанными демократическими нормами проведения выборов. Мы сделали вывод, что они прошли на многопартийной и конкурентной основе, были свободными, прозрачными и открытыми»,- отметил он.
«В плане открытости, прозрачности выборов наши коллеги в Армении превзошли некоторые западные страны, которые пытаются нас учить, как нужно проводить выборы», – подчеркнул Лебедев, пишет Aysor.am.
По его словам, органы госвласти и местного самоуправления, избирательные комиссии Армении обеспечили в ходе выборов «реализацию права граждан страны на свободное волеизъявление, а использование современных технологий повысило доверие граждан к результатам голосования».
Лебедев добавил, что опыт проведения выборов в Армении будет изучен на пространстве СНГ.
Миссия наблюдателей от СНГ работает в Армении с 14 марта. В нее входят представители восьми из 11 государств СНГ, 172 наблюдателя от миссии в ходе дня голосования посетили 1215 избирательных участков из 2009 во всех областях республики.