4 Ապրիլ 2017 - 10:56 AMT
Քվեարկության օրն ընդհանուր առմամբ հանգիստ էր ու կանոնավոր Հայաստանի ամբողջ տարածքում, և ընտրողները կարող էին ազատ իրացնել իրենց ձայնի իրավունքը: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ դեսպանության հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանությունը շնորհավորել է Հայաստանի ժողովրդին ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առիթով, որին «նախորդել էր կուսակցությունների ու քաղաքական դաշինքների միջև ընթացող մրցակցային պայքարը մի այնպիսի միջավայրում, որտեղ լրատվամիջոցները հասանելի էին բոլոր տեսակի դիրքորոշումների համար»:
ԱՄՆ դեսպանությունը համամիտ է ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական հաստատությունների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության նախնական գնահատման հետ, որտեղ նշվում է, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված և ընդհանուր առմամբ ապահովված էր հարգանքը հիմնարար ազատությունների հանդեպ՝ միաժամանակ նկատելով, որ «ընտրությունների վրա հետք են թողել ընտրակաշառքների վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկություններն» ու ընտրողների վրա գործադրված ճնշումները:
«Հայաստանի կառավարությանը, կուսակցություններին ու քաղաքացիական հասարակությանը հորդորում ենք աշխատել միասին՝ գոյություն ունեցող կամ նոր իրավակիրառ մեխանիզմների միջոցով փարատելու այս մտահոգությունները:
25 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները հետևողականորեն աջակցել է Հայաստանին՝ ժողովրդավարական գործընթացների ու հաստատությունների զարգացման ճանապարհին: Այս ընտրություններին մենք հպարտ էինք գործակցել Հայաստանի կառավարության, ընդդիմադիր կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության, ինչպես նաև Եվրամիության, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ՝ ներդնելու ընտրողների նույնականացման նոր տեխնիկական համակարգը: Այս նոր սարքավորումների միջոցով ապրիլի 2-ին տեղամասերում հնարավոր եղավ ապահովել ընտրական ընթացակարգերն առանց լուրջ միջադեպերի և Հայաստանի ընտրական օրենսդրությամբ սահմանված ուղենիշների համաձայն»,-ասվում է դեսպանության հայտարարության մեջ:
Միացյալ Նահանգները շարունակելու է դիտարկել և վերլուծել միջազգային ու տեղական դիտորդների զեկույցները, ինչպես նաև ընտրությունների հետ կապված բողոքների դատական կարգով լուծումը հետընտրական շրջանում:
Դեսպանությունը խրախուսում է բոլոր կողմերին՝ կառավարությանը, ընդդիմությանը և քաղաքացիական հասարակությանը, շարունակել իրենց ներգրավվածությունը խաղաղ բանավեճերին ու քննարկումներին:

США выступили с заявлением в связи с выборами в парламент Армении 2 апреля.
«Посольство США поздравляет народ Армении в связи с парламентскими выборами 2 апреля, чему предшествовала конкурентная борьба партий и политических блоков в атмосфере, в которой СМИ были доступны для позиций любого рода.
В день голосования в общей сложности было спокойно на всей территории Армении, и избиратели могли свободно реализовать свое право голоса.
Посольство США согласно с предварительной оценкой наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ, где отмечается, что выборы были организованы хорошо и в общей сложности было обеспечено уважение к основополагающим свободам, в то же время фиксируя, что «на выборы оставили след заслуживающие доверия сообщения о предвыборных взятках», и давление на избирателей.
Правительство Армении, партии и гражданское общество призываем работать вместе, чтобы рассеять эту обеспокоенность существующими или новыми правовыми механизмами», – отмечается в заявлении.
Говорится, что в течение 25 лет США последовательно содействовали Армении на пути развития демократических процессов и институтов.
«На этих выборах мы гордимся сотрудничеством с правительством Армении, оппозиционными партиями, гражданским обществом, а также с ЕС, Германией, Великобританией и ПРООН по вопросу внедрения новой технической системой по идентификации избирателей. Посредством нового оборудования 2 апреля на избирательных участках стало возможным обеспечить избирательные процедуры без серьезных инцидентов и в соответствии с избирательным законодательством Армении.
США продолжат рассмотрение и изучение докладов международных и местных наблюдателей, а также решение в судебном порядке связанных с выборами жалоб в поствыборный период.
Сейчас, когда результаты выборов известны, мы поощряем все стороны – правительство, оппозицию, гражданское общество, продолжить свою вовлеченность в мирные дебаты и обсуждения», – говорится в документе.