Եվրամիությունը երիտասարդ հայ մասնագետներին կսովորեցնի անօդաչու թռչող սարքեր պատրաստել։ Արևելյան գործընկերության երկրներում մեկնարկել է eDrone նախագիծը («Անօդաչու թռչող սարքերի ուսումնասիրություն»), որի նպատակն է փոխացնել Արևմուտքի փորձը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում և օգնել ուսումնական կենտրոններ բացել անօդաչու թռչող սարքերի (ԱՍԹ) ուսումնասիրության և պատրաստման համար։
Նախագիծը մեկնարկել է Հայաստանում, Վրաստանում, Բելառուսում և Մոլդովայում։ 1 միլիոն արժողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրամիությունը, Digital Report-ին հղումով հայտնում է Armeniasputnik.am-ը։
Նախաձեռնությունը միավորում է ութ երկրի, չորսը՝ Եվրամիությունից (Իտալիա, Ֆրանսիա, Լեհաստան, Ռումինիա), չորսն էլ՝ հետխորհրդային տարածքից (Հայաստան, Վրաստան, Մոլդովա, Բելառուս)։ Երեք տարի տևողություն ունեցող նախագծի ընդհանուր բյուջեն 1 միլիոն եվրո է կազմում։ Գումարը բաշխվելու է մասնակից երկրի 17 համալսարանների ու ընկերությունների միջև։ Եռամյա ծրագրի արդյունքում երկրները կմշակեն սեփական կրթական ծրագրերը և իրենց հիմքի վրա կստեղծեն անօդաչու թռչող սարքերի ուսումնասիրության կենտրոններ։
eDrone նախագծին կմասնակցի ՀՀ երկու բուհ` Հայաստանի պետական ճարտարագիտական և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանները։ Առաջինում կստեղծվի լաբորատորիա, երկրորդը կզբաղվի ծրագրի տնտեսական հիմնավորմամբ։
Հրաչյա Կարապետյանի (Պետական ճարտարագիտական համալսարան) խոսքով՝ ծրագրի նպատակն է երիտասարդ մասնագետներին սովորեցնել աշխատել անօդաչու թռչող սարքերի հետ, որպեսզի երիտասարդները կարողանան դրանք լավ կառավարել և ծանոթ լինեն կառուցվածքին։
«Մեր համալսարանը լավ հիմք ունի։ Մի քանի տարի առաջ AirArmenia ավիաընկերությունը պատրաստ էր մեզ սարքավորում տրամադրել, որը մենք կկարողանաինք օգտագործել ուսման ընթացքում։ Բայց այն ժամանակ համալսարանն ազատ տարածք չուներ` թեկուզ տարրական պայմաններով։ eDrone ծրագրի շնորհիվ մենք կկարողանանք ստեղծել լաբորատորիա, որտեղ ուսանողները կկարողանան ուսման կուրս անցնել։ Այդ նպատակով մեր համալսարանին տրամադրվել է 50 հազար եվրո։ Շուտով մենք մրցույթ կհայտարարենք անհրաժեշտ սարքավորումները գնելու համար»,-ասել է Կարապետյանը։
ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների խոսքով՝ երկիրը հույսեր է կարում ԱԹՍ-ի հետ. շուտով դպրոցներում նույնպես կսկսեն սովորեցնել անօդաչու թռչող սարքեր պատրաստել։
«Մենք պատրաստվում ենք դպրոցական ծրագրում ներառել «ԱԹՍ ծրագրավորում» առարկան։ Դա կավելացնի այդ համակարգերը ծրագրավորող և կառավարող մասնագետների թիվը։ Անօդաչու թռչող սարքերը շուտով անհրաժեշտ կդառնան շատ ոլորտներում», – ասել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը։
Նա կարծում է, որ երկիրը մեծ ապագա ունի ԱԹՍ արտադրության ոլորտում։
«Կարծում եմ՝ հինգ տարի անց Հայաստանն անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող երկների ցանկում առաջատարներից մեկը կլինի»,- նշել է Վարդանյանը:

Европейский союз будет обучать молодых армянских специалистов строительству беспилотных летательных аппаратов, сообщает Digital Report.
Проект eDrone («Изучение беспилотных летальных аппаратов») стартовал в странах Восточного партнерства. Его цель — передать опыт Запада в области инноваций и информационных технологий и помочь открыть образовательные центры для изучения и создания беспилотных летательных аппаратов (БЛА).
Проект стартовал в Армении, Грузии, Белоруссии и Молдове. Программа стоимостью 1 млн евро финансируется Евросоюзом.
Инициатива объединяет восемь стран — четыре из Евросоюза (Италия, Франция, Польша, Румыния) и четыре постсоветские (Армения, Грузия, Молдова и Беларусь). Общий бюджет проекта, который продлится три года, — 1 млн евро. Сумма будет распределена между 17 университетами и компаниями стран-участниц. По итогам трехлетней программы они разработают собственные образовательные проекты и создадут на своей базе центры изучения беспилотных летательных аппаратов.
Армению в проекте eDrone представляют два вуза — Государственный инженерный университет Армении и Армянский государственный экономический университет. В первом будет создана лаборатория, второй займется экономическим обоснованием программы.
По словам Грачья Карапетянa из Государственного инженерного университета, цель программы — научить молодых специалистов работе с беспилотными летательными аппаратами, чтобы они могли ими управлять и были хорошо знакомы с конструкцией.
«У нашего вуза есть база. Пару лет назад авиакомпания AirArmenia была готова предоставить нам оборудование, которое мы могли использовать в процессе обучения. Но тогда в вузе не нашлось свободных помещений — пусть даже с примитивными условиями. Благодаря программе eDrone мы сможем создать лабораторию, в которой студенты будут проходить курс обучения. Для этого нашему университету выделили 50 тыс. евро. Совсем скоро мы объявим конкурс для приобретения недостающего оборудования», — сказал Карапетян.
По словам представителей армянской ИКТ-сферы, страна делает ставку на дроны — скоро учить собирать беспилотники будут в школах.
«Это увеличит число специалистов по программированию и управлению этими системами, которые скоро станут необходимыми во многих сферах. Сегодня мы работаем на то, чтобы завтра у нашей страны были профессиональные кадры», — сказал исполнительный директор Союза компаний информационных технологий Армении Карен Варданян.
Он прочит стране большое будущее в области производства дронов.
«Думаю, лет через пять Армения станет одним из лидеров в создании беспилотных летательных аппаратов», — отметил Варданян.