Հայաստանի Հանրապետությունում սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումները նվազել են: Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառման միջոցով տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանը:
«Պտղի սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների հիմնախնդրի հաղթահարման գործում որոշակի դրական միտումներ են արձանագրվել։2008-2012թթ. նորածիների աղջիկ-տղա հարաբերակցության միջին ցուցանիշը կազմել է 100:115, 2014թ.` 100:113,4, 2015թ.` 100:112,7, իսկ 2016թ.` 100:111,9»,- գրել է նա:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի տվյալներով ծնունդների բնականոն սեռային հարաբերակցություն է համարվում 102-106 տղա յուրաքանչյուր 100 աղջիկ նորածնի հաշվով։

6 Апрель 2017 - 13:13 AMT
В Армении сократилось количество селективных абортов. Об этом на своей странице в соцсети Фейсбук написала пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Анаит Айтаян.
«В деле разрешения проблемы селективных абортов наблюдаются некоторые положительные тенденции. В период с 2008 по 2012 гг. среднее соотношение новорожденных девочек-мальчиков составляло 100:115, в 2014 – 100:113.4, в 2015 – 100:112.7, а в 2016 году это цифра составила 100:111.9»,- отметила она.
По данным Фонда ООН в области народонаселения естественное половое соотношение считается 102-106 мальчиков на каждые 100 новорожденных девочек.