6 April 2017 - 11:30 AMT
Բասկ ռեժիսոր Խուանմի Գուտյերեսի «Լաթեր ճյուղի վրա» (Telas en las ramas) վավերագրական ֆիլմը չորրորդ տեղն է զբաղեցրել Սան Սեբաստիանի (Իսպանիա) փառատոնում։ Ապրիլի 6-ին, այն առաջին անգամ կներկայացվի 40 հազարանոց լսարանի դատին։ Ֆիլմը կկարողանան դիտել ուսանողները, դասախոսները, Ալիկանտեի պետական համալսարանի պրոֆեսորները։
«Հայաստանի մասին ֆիլմ նկարահանելու գաղափարը ծնվել է այն ժամանակ, երբ Խուանմին այցելել է Հայաստան։ Նրան հիացրել է հայերի պատմությունը, կենցաղը, բնությունը և որոշել է այդ մասին պատմել նաև ուրիշներին»,-ասել է Ալիկանտեի բնակիչ Հասմիկ Քոչարյանը, որը նկարահանվել է ֆիլմում, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»։
89 րոպե տևողություն ունեցող ֆիլմում ներկայացվում են Հայաստանում և այլ երկրներում բնակվող հայերը։ Նրանք պատմություններ են ներկայացնում իրենց հարազատների մասին, որոնք հրաշքով են փրկվել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված զանգվածային ոճրագործությունից։
Կարելի է ասել, որ ֆիլմի գլխավոր դերում հենց Հայաստանի պատմությունն է։
Ռեժիսորը պատմում է նաև հայերեն Աստվածաշնչի մասին, որը գտնվել է Բասկերի Երկրի եկեղեցիներից մեկում։ «Խուանմիին մշտապես հետաքրքրում էր Հայաստանի պատմությունը։ Ի դեպ, բասկերի խորհրդարանն Իսպանիայում առաջին էր, որ 2007 թվականին ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ 2008 թվականին Ալիկանտեում տեղադրվեց առաջին խաչքարը»,- ասել է Քոչարյանը։
Ֆիլմի անվանումը պատահական չի ընտրվել. լաթերը խորհրդանշում են աշխարհասփյուռ հայությունը, իսկ ճյուղը (ողբերգական պատմությունը)` միավորում է նրանց։
Ֆիլմը նկարահանվել է 2015-2016 թվականներին, իսկ նկարահանումներն իրականացվել են Իսպանիայում (Մադրիդ, Բարսելոնա, Ալիկանտե) և Հայաստանում (Գառնի, Գեղարդ, Օշական, Երևան)։ Ֆիլմում նկարահանվել է նաև լիբանանահայ հայտնի ջութակահար Արա Մելիքյանը։

Документальный фильм баскского режиссера Хуанми Гутьерреса «Лоскутки на ветке» (Telas en las ramas), рассказывающий о Геноциде армян, занял четвертое место на фестивале в Сан-Себастьяне (Испания). 6 апреля он впервые будет показан 40-тысячной аудитории — студентам, преподавателям, профессорам государственного университета Аликанте.
«Идея снять фильм об Армении и армянах зародилась у Хуанми после того, как он посетил Армению. Очарованный историей и бытом армян, а также природой Армении он решил непременно рассказать об увиденном остальным», – рассказала жительница Аликанте Асмик Кочарян, снимавшаяся в картине режиссера, передает Sputnik Армения.
В документальной ленте продолжительностью 89 минут представлены армяне как из Армении, так и из других стран. Они рассказывают историю своих родных, чудом спасшихся во время массовой резни армян в Османской империи. Можно сказать, что главными героями фильма являются не только разбросанные по всему миру армяне, но и сама история Армении. В фильме снялся и известный скрипач из Ливана Ара Маликян.
Режиссер рассказывает и о Библии на армянском языке, обнаруженной в одном из храмов Страны Басков.
«Хуанми всегда интересовала история Армении. Кстати, парламент Басков первым в Испании признал Геноцид армян — в 2007 году. А в 2008-м в Аликанте установили первый хачкар (крест-камень)», – сказала Кочарян. Название фильма выбрано режиссером неслучайно: лоскутки символизируют разбросанных по всему миру армян, а ветка (трагическая история) объединяет их.
Фильм снимался в 2015-2016 годах, а проводились съемки в Испании (Мадрид, Барселона, Аликанте) и Армении (Гарни, Гегард, Ошакан, Ереван).