Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվել է Ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարանի» պատմամշակութային աժեքների ցուցահանդեսը։
«Սա աննախադեպ իրադարձություն է, քանի որ 1992թ. գանձարանի ստեղծումից ի վեր այնտեղ պահվող նմուշներն առաջին անգամ են ներկայացվում հանրությանը: Ինչպես հայտնի է, ֆինանսների նախարարությունը բաց ու թափանցիկ քաղաքականություն է վարում, և մենք ցանկանում ենք, որ նմուշները հասանելի լինեն բոլորին»,-ասել է լրագրողներին գործակալության պետ Վահե Առաքելյանը, հայտնում է Նովոստի Արմենիան:
Ցուցարդության մեջ ընդգրկվել է 4 արծաթե գոտի (19-րդ դարի վերջ-20-րդ դարի սկիզբ), ռուսական արծաթե գոտի (1877թ.) անդրկովկասյան արծաթե վզնոց (19-րդ դարի վերջ-20-րդ դարի սկիզբ), ինչպես նաև արծաթե դաշյուն: Բոլոր իրերն, ըստ մասնագետների, պատմամշակութային արժեք ունեն:
Ըստ Առաքելյանի, նախատեսվում է հետագայում ցուցադրել ևս 50 նմուշ: «Դրանք պետական գանձարանում են հայտնվել բռնագանձման տարբերակով, դատական որոշմամբ»,-ասել է Առաքելյանը։

Выставка серебряных изделий 19-20 веков из «Государственного хранилища драгоценных металлов и драгоценных камней» Министерства финансов Армении открылась 7 апреля в Ереване.
«Это беспрецедентное событие, так как со дня создания хранилища с 1992-ого года впервые выставляются драгоценности из коллекции Гохрана. Как известно, министерство финансов Армении проводит открытую и прозрачную политику, и мы желаем выставить экспонаты на всеобщее обозрение» ,- заявил журналистам начальник агентства Ваге Аракелян, передает «Новости-Армения».
В экспозицию включены четыре серебряных закавказских пояса, датированные концом XIX – началом XX века, серебряный русский пояс (1877 года), серебряное закавказское ожерелье конца XIX – начала XX века, а также серебряный кинжал. Все предметы, по оценкам специалистов, представляют историко-культурную ценность.
По словам Аракеляна, министерство планирует в дальнейшем организоваться выставки также порядка 50-и подобных экспонатов из коллекции хранилища.
«Все это изъятые предметы, поступающие к нам судебными решениями» ,- сказал Аракелян, передает «Новости-Армения».
По словам директора Музея истории Армении Григора Григоряна, согласно договоренности с Государственным хранилищем драгоценных металлов и драгоценных камней, хранящие там образцы будут включены в экспозиции выездных выставок музея