10 Ապրիլ 2017 - 08:28 AMT
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, հիմք ընդունելով 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայացած ԱԺ ընտրությունների ընտրական տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումները, կազմել է արձանագրություն` քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ:
Հանձնաժողովն ամփոփել է ԱԺ ընտրությունների արդյունքները և ընդունել որոշում` Ազգային ժողով ընտրվելու և մանդատների բաշխման մասին: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստանում է 58 մանդատ, որից երեքն ազգային փոքրամասնությունների 3 ներկայացուցիչ (եզդի, ասորի, քուրդ), «Ծառուկյան» դաշինքը ստանում է 31 մանդատ, որից մեկը ռուս համայնքի ներկայացուցիչ, «Ելք» դաշինքը՝ 9 մանդատ, ՀՅԴ-ն՝ 7 մանդատ։
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը հայտնել է, որ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի մանդատները համապետական ընտրական ցուցակների և տարածքային ընտրական ցուցակների միջև բախշում են հետևյալ կերպ. ՀՀԿ՝ համապետական ընտրական ցուցակների թեկնածուներին տրվող մանդատների թիվը (համապետական ցուցակի առաջին մաս)՝ 28, տարածքային՝ 27, «Ծառուկյան» դաշինք՝ համապատասխանաբար՝ 15, 15, «Ելք» դաշինք՝ համապատասխանաբար՝ 5, 4, ՀՅԴ` համապատասխանաբար՝ 4, 3:
Ընտրություններին մասնակցել էին 5 կուսակցություն և 4 դաշինք։ Քվեարկության արդյունքում Ազգային ժողով են անցել՝ ՀՀԿ, «Ծառուկյան» դաշինք, «Ելք» դաշինք, ՀՅԴ:
Խորհրդարան անցնելու համար կուսակցություններին անհրաժեշտ էր ստանալ ընտրողների քվեների 5 տոկոսը, դաշինքներին՝ 7 տոկոսը։

10 Апрель 2017 - 08:19 AMT
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении подвела итоги голосования на выборах в парламент РА и приняла решение о распределении мандатов.
В соответствии с новым действующим Избирательным кодексом Армении, чилсо парламентских мандатов каждой политической силы расчитывают следующим образом: количество проголосовавших за прошедшую в парламент политсилу избирателей умножают на 101 и делят на общее число голосов, отданных за все партии, преодолевшие проходной барьер.
В новый парламент Армении прошли 4 политические силы. Так, согласно ЦИК РА, правящая Республиканская партия Армении (РПА) получает 58 мандатов (в том числе 3 мандата получают представители нацменьшинств – езидской, ассирийской и курдской общин), блок «Царукян» – 31 мандат (в том числе 1 мандат получает представитель российской общины), блок «ЕЛК» («Выход») – 9 мандатов, АРФ «Дашнакцутюн» – 7 мандатов.
Мандаты каждой политсилы делятся между национальными и региональными избирательными списками следующим образом: РПА – 28 мандатов для национальных избирательных списков, 27 – для региональных, блок «Царукян» – по 15 соответственно, блок «ЕЛК» – 5 и 4 соответственно, АРФ «Дашнакцутюн» – 4 и 3.
Согласно результатам подсчета голосов на выборах 2 апреля в парламент РА, РПА получила 770 441 голос, блок «Царукян» – 428 836 голосов, блок «ЕЛК» – 122 065 голосов, АРФ «Дашнакцутюн» – 103 048 голосов.