Առաջին անգամ Հայաստանում իրականացվել է ոսկրածուծի՝ արյունաստեղծ ցողունային բջիջների երկու փոխպատվաստում:
«Այդ երկու անձը միելոմային հիվանդներ են, քիմիոթերապիայի բազմաթիվ կուրսերից հետո հիվանդների մոտ ստացանք համապատասխան ռեմիսիա և հիվանդությունը կրկնվեց: Այդ հիվանդների մոտ ցուցված է ցողունային բջիջների փոխպատվաստումը»,- ասել է Յոլյանի անվան «Արյունաբանական կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրեն, տրանսպլանտոլոգների թիմի ղեկավար Սմբատ Դաղբաշյանը:
Բժշկի խոսքով, փոխպատվաստումը միակ հնարավորությունն է տվյալ պարագայում, որպեսզի կարողանան երկարացնել նրանց կյանքը, գրում է Ա1+-ը:
Հիվանդներից մեկը Արցախից է, մյուսը՝ Հայաստանից:
«50-ամյա Էլմիրան մինչ փոխպատվաստումը բժշկի հետ խոսելիս ասել է, թե ուզում է այն ժամանակաշրջանում, որ պետք է ապրի, լինել առողջ և զգալ կյանքն այնպես, ինչպես կա: Եվ ապրել ընտանիքի հետ: Հիվանդը կյանքի որակի բարձրացման խնդիր դրեց»,- հավելել է Սմբատ Դաղբաշյանը:
Փոխպատվաստումն իրականացվել է Համբուրգի Էպենդորֆ կլինիկայի փոխպատվաստման բաժնի ղեկավար, պրոֆեսոր Նիկոլայուս Կրյոգերի ղեկավարությամբ: Նրա խոսքերով՝ սա ամբողջ աշխարհում իրականացվող նորարարական մեթոդ է:
Հայաստանում փոխպատվաստման կարիք ունի տարեկան 60 հիվանդ: Փոխպատվաստումն իրականացվում է մի քանի փուլով: Դրանում ներառված է քիմիաթերապիայի նախապատրաստական անցկացումը, ոսկրածուծի ստիմուլյացիան, ցողունային բջիջների հավաքագրումը, դրանց մշակումը, սառեցումը, հիվանդների դեղորայքային նախապատրաստումը և ցողունային բջիջների փոխպատվաստման բուն գործընթացը:

В Армении впервые провели две операции по пересадке стволовых клеток костного мозга. Операции были проведены в Гематологическом центре им. Р.О. Йоляна Минздрава РА заведующим отделением трансплантации Медицинского центра университета Гамбург-Эппендорф Николаусом Крегером вместе с командой трансплантологов гематологического центра.
«Пациентка, доверившая свое здоровье врачам – жительница Арцаха. Второй пациент – мужчина, у которого после химиотерапии болезнь возобновилась», – заявил руководитель команды армянских трансплантологов Смбат Дагбашян, отметив, что первый опыт трансплантации прошел успешно, пишет А1+.
По его словам, трансплантация в данном случае – единственный способ продлить их жизнь.
По словам Николауса Крегера, данный метод в мире считается инновационным и используется с целью лечения онкологических заболеваний.
В Армении каждый год насчитывается около 60 больных, нуждающихся в трансплантации стволовых клеток костного мозга. Трансплантация проходит несколькими этапами: подготовка к проведению химиотерапии, стимуляция костного мозга, сбор стволовых клеток, их обработка, замораживание и т.д.